Σούντουβα-ΑΠΟΕΛ 3-1: Τραγικό ξεκίνημα αλλά με ελπιδοφόρο σκορ (βίντεο)

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε εφιαλτικά οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Σούντουβα Λιθουανίας στο πλαίσιο της πρώτης προκριματικής φάσης του Champions League.

Ο 23χρονος Κουρασάο Σισίλια με χατ-τρικ στο πρώτο εικοσάλεπτο έκανε άνω-κάτω την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ψαλλίδισε σε μεγάλο βαθμό τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού πλέον καλείται να πετύχει ένα καθαρό σκορ νίκης με δύο γκολ διαφορά στον επαναληπτικό. Μείωσε για την ομάδα της Λευκωσίας στο 90’+4′ ο Καζού.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ούτε και ο πιο απαισιόδοξος οπαδός και φίλος του ΑΠΟΕΛ δεν θα μπορούσε να διανοηθεί ένα τέτοιο κακό ξεκίνημα για την ομάδα του απέναντι στην Σούντουβα.

Οι πρωταθλητές Κύπρου αν και μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εντούτις παρουσίασαν ένα πολύ άσχημο πρόσωπο στην αμυντική γραμμή με αποτέλεσμα να βρεθούν από το πρώτο εικοσάλεπτο πίσω στο σκορ με 3-0.

Την ζημιά έκανε ο φορ των Λιθουανών, Σισίλια, χτυπώντας τρεις φορές μπροστά στην εστία του Βάτερμαν, σημειώνοντας χατ-τρικ. Αρχικά στο 8′ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το 1-0 στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι.

Πέντε λεπτά αργότερα, με πανομοιότυπο τρόπο έκανε το 2-0 με σχετική ευκολία και με νέο πλασέ. Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε φανερά επηρεασμένος αρνητικά από αυτή την εξέλιξη με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην μπορεί να αντιδράσει, αλλά να δεχθεί και τρίτο γκολ στο 19′ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Το 3-0 έριξε την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Μπρούνο Μπαλταζάρ, ο οποίος δεν πραγματοποίησε κάποια εξωτερική αλλαγή, αλλά επιδίωξε να αλλάξει τον τρόπο ανάπτυξης της ομάδας, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι ευκαιρίες για γκολ στα μετόσπισθεν.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ είχε την περισσότερη κατοχή της μπάλας, έγινε πιο επιθετικός και επιχείρησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Οι προσπάθειες ωστόσο των Καζού, Αλ Τάμαρι, Ντε Βινσέντι και Ντελατόρε απέβησαν άκαρπες, αφού το σκορ παρέμεινε 3-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιώρου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερο πρόσωπο παρουσίασε στο β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ που δεν άφησε σε κανένα σημείο τους γηπεδούχους να τον απειλήσουν, ψάχνοντας για το γκολ που θας τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του παρατάσσοντας την με ένα 4-4-2, αφού πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο ημίχρονο ρίχνοντας μέσα τους Ποτέ και Αλωνεύτη στις θέσεις των Ντε Βιντσέντι και Σάλαι, αντίστοιχα. Σπουδαιότερη από όλες τις ευκαιρίες αυτή του Κύπριου φορ στο 71′ όταν στο τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, η Σούντουβα επωφελείτω τόσο ψυχολογικά, όσο και αγωνιστικά, αφού ο ΑΠΟΕΛ έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, χωρίς να της δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Τελικά την τελευταία λέξη είπε στο 90’+4′ ο Καζού μειώνοντας σε 3-1 και αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας της Λευκωσίας για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Συνθέσεις:

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ (Βλ. Τσέμπουρι): Καρντούμ, Λεϊμόνας, Σβερλιούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (58΄Φίνκλερ), Βερμπίκας, Τόπτσαγκιτς (30΄ Βεζεβίτσιους), Α. Γιανκάουσκας, Σισίλια

Στον πάγκο: Ρίντλεϊ, Γκάιντουτσικ, Ισόδα, Κασπαραβίτσιους, Φινκλέρ, Ντε Αραούχο, Βεζεβίτσιους

ΑΠΟΕΛ (Μπρ. Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ), Ντελατόρε

Στον πάγκο: Ρομό, Εφραίμ, Βινίσιους, Ποτέ, Αλωνεύτης, Καρλάο, Νατέλ

Πηγή: balla.com.cy