ΕΥΡΩΚΟ: Θα στηρίξει την προσπάθεια ανασυγκρότησης


 

Διαβάστε επίσης “Συγκλονίζει η τραγική ιστορία του 8χρονου νεκρού στη Βοστόνη“.

Ακολουθήστε μας στο facebook και στο twitter.


 

Σε εισήγησή του στη συνεδρία του Κεντρικού Συμβουλίου, ο κ. Συλλούρης είπε πως “θέλουμε εφαρμόσιμες ρεαλιστικές λύσεις για την επίλυση όλων των προβλημάτων της πατρίδας μας.

“Οι πολίτες θέλουν αξιοπιστία και συνέπεια λόγων και έργων”, συμπλήρωσε, προσθέτοντας πως το ΕΥΡΩΚΟ θα στηρίξει την προσπάθεια της Κυβέρνησης για να αναστρέψει το αρνητικό κλίμα και να ανασυγκροτήσει την οικονομία, αλλά την ίδια θα απαιτήσει πλήρη διερεύνηση των αιτίων που έφεραν την οικονομία στη σημερινή κατάσταση.

“Απαιτούμε απόδοση των ευθυνών εκεί και όπου ανήκουν ώστε να πειστεί ο λαός ότι η πολιτεία και εμείς οι πολιτικοί είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε πορεία. Είναι η ελάχιστη πολιτική και ηθική μας υποχρέωση να ανταποκριθούμε στο αίσθημα αδικίας που δικαιολογημένα αισθάνεται ολόκληρος ο κυπριακός λαός και ο κάθε Κύπριος ξεχωριστά”, κατέληξε ο κ. Συλλούρης.

Εξάλλου, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΕΥΡΩΚΟ, στη σημερινή συνεδρία το Κεντρικό Συμβούλιο εξέλεξε τους νέους Γραμματείς για όλες τις Γραμματείες του κόμματος αντικαθιστώντας όλους τους προηγούμενους Γραμματείς των οποίων η θητεία είχε ολοκληρωθεί προ πολλού. Εξέλεξε επίσης τους αξιωματούχους για τις ακόλουθες θέσεις: 2 Αναπληρωτές Οργανωτικούς Γραμματείς 3 Μέλη της Επιτροπής Δεοντολογίας 10 Μέλη πολιτικής Επιτροπής

 

Οι αξιωματούχοι:

Αναπληρωτές Οργανωτικοί Γραμματείς:

Δήμος Μενελάου, Όμηρος Χριστοφίδης

Μέλη της Επιτροπής Δεοντολογίας του κόμματος

Λουκής Αυγουστίδης, Νίκος Κληρίδης Άριστος Ταπάκκης

Μέλη της Πολιτικής Επιτροπής

Επαρχία Αμμοχώστου 1 μέλος: Μιχάλης Σταματάρης                                       

Επαρχία Λάρνακας 1 μέλος: Άντη Κουζαπά

Επαρχία Λευκωσίας 4 μέλη: 

Κωνσταντίνα Αχιλλέως, Θωμάς Λοϊζου, Γιώργος Ποταμίτης, Κωνσταντίνος Αντωνιάδης

Επαρχία Λεμεσού 2 μέλη: Γιώργος Λουκαϊδης, Στέλιος Παναγιώτου

Επαρχία Πάφου 1 μέλος: Γιώργος Θεοδοσίου

Επαρχία Κερύνειας 1 μέλος: Βασίλης Χατζηδαμιανού

Γραμματέα Αγροτικών Θεμάτων: Χρυσόστομος Κυθραιώτης

Γραμματέα Αθλητισμού: Λάμπρος Νικολαϊδης

Γραμματέα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Κοινοτικού Κεκτημένου: Τίτος Χριστοδούλου

Γραμματέα Αποδήμων Κυπρίων: Ανδρέας Προκοπίου

Γραμματέα Διεθνών Σχέσεων: Πανίκκος Παρμαξής

Γραμματέα Διοίκησης: Θεόδωρος Ευθυμίου

Γραμματέα Εκλογών: Ανδρέας Νικολάου

Γραμματέα Εμπορίου: Δημήτρης Θεοχάρους

Γραμματέα Ενημέρωσης Μελών: Πολυδώρα Σαλάτα

Γραμματέα Επικοινωνίας: Λίνα Κουρτέλλα

Γραμματέα Ευρωπαϊκών Θεμάτων: Πέτρος Λοής

Γραμματέα Ηλεκτρονικής Επικοινωνίας (Διαλόγου):  Άντρια Σάββα Γερμανού

Γραμματέα Ημικρατικών Οργανισμών: Αλέκος Νικολάου

Γραμματέα Καταρτισμού Στελεχών: Χρίστος Παναγή

Γραμματέα Κλαδικών και Επαγγελματικών Οργανώσεων: Σωτήρης Μιληκούρης

Γραμματέα Κοινωνικών Οργανώσεων, Σωματείων και Φορέων: Άντρη Πιτσιλλίδου- Μιχαηλίδου

Γραμματέα Μελετών: Ντίνος Καθητζιώτης

Γραμματέα Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων: Ευέλθων Ιακωβίδης

Γραμματέα Νομικών Θεμάτων: Ανδρέας Χριστοφόρου

Γραμματέα Οικονομικών Θεμάτων: Στέλλα Μιχαηλίδου

Γραμματέα Περιβάλλοντος: Βάσος Τσιορβάς

Γραμματέα Πολιτισμού: Νίκος Ταμάσιος

Γραμματέα Προσφυγικών και Παρεμφερών θεμάτων: Σούλλα Ζαβού

Γραμματέα Συνδέσμου Γονέων και Σχολικών Εφορειών: Δημήτρης Νικολάου

Γραμματέα Συνεργατισμού: Ανδρέας Τσιακλής

Γραμματέα Σχέσεων με το Ευρωπαϊκό Δημοκρατικό Κόμμα (ΕΔΚ):  Μιχάλης Λουκά

Γραμματέα Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Περιφερειακής Ανάπτυξης: Δημήτρης Σιεηττάνης

Γραμματέα Τρίτης Ηλικίας: Γιώργος Πορτοκαλίδης

Γραμματέα Τύπου: Σταύρος Βιολάρης

Γραμματέα Υψηλής Τεχνολογίας, Έρευνας και Καινοτομίας: Σολωμός Κυριάκου

 

Πηγή: ΚΥΠΕ