Προελαύνει ο Μάρκος: Στο καναβάτσο ο Μούλερ και ημιτελικά!

{loadposition ba_textlink}

Στον σημερινό ημιτελικό, στις 16:00 το απόγευμα περίπου, ο 30χρονος Κύπριος θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό και υπερασπιστή του τίτλου, Tomas Berdych, σε έναν αγώνα που θα μεταδοθεί από τo Cytavision Sports 4.

Έτοιμος για την διάκριση φαίνεται ο Μάρκος καθώς κατάφερε να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο του Μούλερ με 2-1 σετ (7-6(5), 4-6, 6-3) μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά αγώνα!

Η εικόνα του αγώνα

Ο 30χρονος Κύπριος, Νο46 στην παγκόσμια κατάταξη, πέτυχε 10 άσους και αξιοποίησε τις 3 από τις 6 ευκαιρίες που δημιούργησε για break. Κατάφερε να κερδίσει το πολύ σημαντικό 1ο σετ, στο οποίο κανείς από τους δύο παίκτες δεν έφτασε σε break point, έπειτα από ένα κλειστό tie-break.

Στο 2ο σετ ο Μάρκος κατάφερε να “σπάσει” πρώτος το σερβίς του αντιπάλου του και να φτάσει στο 4-2, έχοντας game point για το 5-2. Ο έμπειρος τενίστας από το Λουξεμβούργο κέρδισε 4 games στη σειρά όμως και “έκλεψε” το σετ, γράφοντας το 6-4. Αυτή η εξέλιξη ήταν η χειρότερη δυνατή για τον 30χρονο Κύπριο, που κατάφερε παρόλα αυτά να διατηρήσει την ψυχραιμία του.

Ο Παγδατής ήταν αποφασισμένος να μείνει μέχρι το τέλος στο ματς και αυτό έκανε. Κέρδισε ένα πολύ κρίσιμο για την ψυχολογία του game, το οποίο είχε διάρκεια 10 λεπτά και 3 χαμένα break points για τον Muller, κάνοντας το 3-2. Στη συνέχεια “έσπασε” το σερβίς του Λουξεμβούργιου και προηγήθηκε με 4-2.

Ο Muller έκανε ξανά break back στο 7ο game και μείωσε σε 4-3, θυμίζοντας λίγο πολύ αυτό που είχε κάνει στο 2ο σετ. Ο Μάρκος όμως έβαλε όλα του τα δυνατά και όχι μόνο απέτρεψε νέα αντεπίθεση του Muller, αλλά κατάφερε να κάνει νέο break, ανακτώντας το προβάδισμά του στο 5-3. Αργότερα πήρε τις μπάλες και με μεγάλη ψυχραιμία έφτασε στο 40-0, για να κλείσει τελικά το ματς στο δεύτερο match point του.

Με τη νίκη αυτή ο Παγδατής έκλεισε την 4άδα των ημιφιναλίστ του If Stockholm Open. Στον αυριανό ημιτελικό, στις 16:00 το απόγευμα περίπου, ο 30χρονος Κύπριος θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό και υπερασπιστή του τίτλου, Tomas Berdych, σε έναν αγώνα που θα μεταδοθεί από τo Nova Sports 4. Θυμίζουμε πως ο Τσέχοςκέρδισε νωρίτερα τον Grigor Dimitrov με 2-0 σετ.

Αυτός θα είναι ο 4ος φετινός ημιτελικός για τον Μάρκο, που ήταν φιναλίστ στην Ατλάντα και ημιφιναλίστ στο Ζάγκρεμπ και στο Νότιγχαμ. Με την παρουσία του στα ημιτελικά του σουηδικού τουρνουά έχει ήδη εξασφαλίσει άνοδο 5 θέσεων και τη Δευτέρα θα βρίσκεται (τουλάχιστον) στο Νο41 του κόσμου.

Αξίζει να σημειωθεί πως διανύει εντυπωσιακή πορεία στη Στοκχόλμη, αφού εκτός από τον Muller σήμερα, έχει αποκλείσει δύο ακόμα πολύ καλούς τενίστες, τον Sam Querrey (7-6, 6-1) και τον Bernard Tomic (7-6, 6-3).