ΑΕΚ-Ομόνοια 2-1: Για τις παλιές αγάπες μην μιλάς…

{loadposition ba_textlink}

Ένας πρώην ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας, ο Άντρε Άλβες ήταν αυτός που πλήγωσε τους «πράσινους» στο ντέρμπι στο ΓΣΖ καθώς με δύο δικά του γκολ η ΑΕΚ πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη με 2-1 και παρέμεινε έτσι κοντά στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους, το οποίο ήταν και αυτό που άνοιξε μάλιστα το σκορ πέτυχε ο Σκέμπρι.

Εικόνα αγώνα

Φουριόζα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με την πρώτη να γίνεται με την συμπλήρωση του τρίτου λεπτού όταν ο Παναγή απέκρουσε και στην συνέχεια η κεφαλιά του Μαρτσίνιακ πήγε εκτός εστίας.

Όλα αυτά μέχρι το 20’ βέβαια, καθώς εκείνο το χρονικό σημείο η Ομόνοια ανέβασε ρυθμούς, έχοντας πρώτα ένα δοκάρι στο 30’, εφτά λεπτά πριν ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι ο Σκέμπρι εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Μαρτσίνιακ στον τερματοφύλακα του.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα έκλεινε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ ο Άλβες είχε άλλη γνώμη και στο 42’ αφού γύρισε τον αντίπαλο του πλάσαρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έτσι το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο ισόπαλο 1-1.

Κάπως νωθρά ξεκίνησε το β’ μέρος που καμία σχέση δεν είχε με το πρώτο ημίχρονο, ιδίως στα πρώτα δέκα λεπτά. Κάπου εκεί η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και αφού πρώτα προειδοποίησε με τον Μπόλιεβιτς στην συνέχεια σκόραρε έπειτα από ταχύτατη αντεπίθεση.

Ο Ρούνιε είχε κάνει ένα λάθος, έκλεψαν οι παίκτες των «κιτρινοπρασίνων» και με ωραία εναλλαγή της μπάλας και τελικό αποδέκτη τον Άλβες έγινε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι στην συνέχεια μέχρι και το τέλος, με την Ομόνοια να είναι ακίνδυνη