ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 0-2: Την βύθισε στην άβυσσο…

{loadposition ba_textlink}

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε τις πιό πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, αλλά η Νέα Σαλαμίνα ήταν φαρμακερή στις αντεπιθέσεις και πιό ουσιαστική. Η αδυναμία των γηπεδούχων στο να ολοκληρώσουν τις φάσεις τους ήταν αυτό που τους καταδίκασε.

Η ΑΕΛ μπήκε αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μακρίεφ έπιασε ένα σουτ κατόπιν λάθους του Ντεγκρά, με τον Αντράντε να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, και μέχρι το 25ο λεπτό έχασαν σερί ευκαιρίες με τους Σαμπού, Σαρδινέρο και Σέμα πρωταγωνιστές. Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, χάρη σε μία εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Παύλου που με ένα υπέροχο τελείωμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Η ΑΕΛ προσπάθησε να πιέσει για να πετύχει γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά πέραν ενός σουτ του Φέλτσερ στην εκπνοή δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Νέα Σαλαμίνα, αφού μετά από μια λάθος συνεννόηση των Αϊρόσα και ο Αντράντε η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Πεδρίτο που έγραψε το 0-2.

Θα περίμενε κανείς πως η ΑΕΛ θα ασκούσε ισχυρή πίεση στην συνέχεια για να φτάσει σε ένα γκολ, αλλά φανερά επηρεασμένοι οι παίκτες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις μεγάλες φάσεις. Η μοναδική αξιόλογη στιγμή ήταν στο 65ο λεπτό, όταν από το ύψος του πέναλτι ο Ρομπέρ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάκης Χάβος έριξε όλα τα «όπλα» που είχε στην διάθεση του, αλλά τίποτα δεν στάθηκε ικανό για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

EΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

MVP: Ο Παύλου πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και ήταν διαρκής κίνδυνος για την άμυνα της ΑΕΛ.
UP: Ο Πεδρίτο πέτυχε το πρώτο του γκολ και βοήθησε πολύ στο παιχνίδι της Νέας Σαλαμίνας.
DOWN: Ο Φέλτσερ ξεκίνησε καλά, αλλά στην συνέχεια εξαφανίστηκε.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην φοβερή αδυναμία της ΑΕΛ στο transition.

Re-Play:

82′ – Κεφαλιά του Σαρδινέρο που πέρασε άουτ.
65′ – Σουτ του Ρομπέρ μετά από πάσα του Σταύρου, αλλά ο Γάλλος αστοχεί από το ύψος του πέναλτι.
57′ – Καλό σουτ του Κουταντέρ με τον Στέινμπορνς να αποκρούει δύσκολα!
50′ – Γκολ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Πεδρίτο μετά από λάθος συνεννόηση στην άμυνα της ΑΕΛ!
45′ – Μακρινό σουτ του Φέλτσερ που πήγε να κρεμάσει από απόσταση τον Στέινμπορνς. Η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
29′ – Γκολ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Παύλου να πιάνει ένα υπέροχο σουτ και να ανοίγει το σκορ στο Τσίρειο!
22′ – Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ που πιέζει! Ο Σέμα επιχείρησε το σουτ αλλά ο Στέινμπορνς απέκρουσε!
5′ – Τεράστια ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Μακρίεφ να πλασάρει και τον Αντράντε να διώχνει πάνω στην γραμμή!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Σιέλης (70΄ Νιάνγκ), Φέλτσερ (55΄ Σταύρου), Κουταντέρ, Σέμα, Αιρόσα, Σαμπού, Αντράντε, Σοάρες (55΄ Ρομπέρ), Σαρδινέρο, Οχένε

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στέινμπορς, Ζάρκοβιτς, Μπεμπά, Πεδρίτο, Τσούργιουριτς (67′ Αδόρνο), Μακρίεφ, Παύλου (83′ Χριστοφή), Κούσουλος (72΄ Τσινγκουίνι), Σκοπελίτης, Γκράιμς, Τσίνα