ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 0-2: Άλωσε το ΓΣΠ η “Κυρία”

{loadposition ba_textlink}

Με φανταστική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και με σωστές κινήσεις μέσα στο γήπεδο η Ανόρθωση πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του ΑΠΟΕΛ με 2-0 (Βικτόρ 69’, Εντλοβού 82’ πεν.) και έσπασε το αήττητο των «γαλαζοκιτρίνων» στο ΓΣΠ ενώ παράλληλα ο Πάους πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μέσα στο ΓΣΠ. Χαμένο πέναλτι στο 68’ με τον Κουλούρη είχε η «Κυρία», κατώτερος των περιστάσεων σε ένα ακόμα ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ. Στις καθυστερήσεις η «Κυρία» είχε και δοκάρι με τον Γκάμπριελ.
Εικόνα ματς:

Με όρεξη και διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ με το ξεκίνημα του ματς και είναι αλήθεια πως μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κάπου εκεί ξεκίνησε να ανεβαίνει και η Ανόρθωση, η οποία έφτιαξε δύο καλές φάσεις στο παιχνίδι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε όμως στο 22′ όταν ο Βάντερ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Κόπριβετς, ο Σλοβένος όμως ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση. Για κανένα πεντάλεπτο οι “γαλαζοκίτρινοι” πίεσαν αρκετά ψάχνοντας το γκολ ωστόσο έλειψε η συγκέντρωση στο τελευταίο σουτ και έτσι έμεινε μόνο στις προϋποθέσεις.

Η «Κυρία» αντέδρασε στην συνέχεια και είχε και αυτή με την σειρά τις δύο καλές στιγμές, πρώτα με κοντινή κεφαλιά του Κουλούρη και στην συνέχεια με συρτό σουτ του Κάλβο μέσα από την περιοχή, με το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο και στις δύο φάσεις.

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν αρκετά λάθη και χάλασε κάπου ο ρυθμός μέχρι την στιγμή του 40’, που ο Έλληνας επιθετικός της Ανόρθωσης από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό του Βάτερμαν. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για το α’ ημίχρονο.

Με τον ίδιο ρυθμό του α’ μέρους ξεκίνησε το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ και μέχρι το 60’ δημιούργησε δύο καλές στιγμές, με την πρώτη βέβαια να καταγράφεται μέσα σε αυτές που αποκαλούμε κλασικές καθώς ο Πιέρος μόνος και με τον Κόπριβετς εξουδετερωμένο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η επόμενη και κορυφαία φάση στο ματς άνηκε όμως στην Ανόρθωση όταν ο Κάλβο κέρδισε πέναλτι, με τον Κουλούρη να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Σε εκείνη την στιγμή η «Κυρία» δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ καθώς ο Βάτερμαν είπε όχι στον Ελλαδίτη επιθετικό, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης και στο κόρνερ ο Βίκτορ βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατό βολέ έκανε το 1-0 για την ομάδα, το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν απείλησαν ιδιαίτερα πέρα από κάποιες προϋποθέσεις με την «Κυρία» να κερδίζει και δεύτερο πέναλτι με τον Μακρή, με τον Ντλοβού αυτή την φορά να «εκτελεί» τον Ολλανδό τερματοφύλακα από τα έντεκα βήματα και να κάνει το 2-0.

MVP: Ο Βικτόρ ήταν πάρα πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα και σε μια από τις λίγες περιπτώσεις που ανέβηκε ψηλά πέτυχε και γκολ.

UP: Ο Εντλοβού μπήκε κρύος στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο ανέλαβε την εκτέλεση του δεύτερου πέναλτι και με ψυχραιμία έγραψε το 2-0.

DOWN: Ο Πιατκόφσκι πήρε την θέση του τραυματία Καβενάγκι αλλά σίγουρα δεν «γέμισε» σε κανένα σημείο την απουσία του Αργεντινού επιθετικού.

Που κρίθηκε: Η Ανόρθωση ήταν πολύ πιο επικίνδυνη στις στιγμές που βρήκε και χτύπησε εκεί που χρειαζόταν για να φύγει με την νίκη από το ΓΣΠ.