Δόξα-ΑΕΛ 2-1: Την… εκτέλεσαν

Άνοιξε το σκορ ο Καλό στο 26′, ισοφάρισε ο Σαρντινέρο για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία αγωνίστηκε από το 72′ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Αρούα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Διαμαρτυρίες από τους Γαλαζοκίτρινους, βαθιά βαθμολογική ανάσα για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Με ελάχιστες φάσεις, προβάδισμα με τον Καλό για την Δόξα που είχε την κατοχή της μπάλας (63%) ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Μακάρειο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς άνοιξε το σκορ στο 26′ όταν ο Φερνάντες έδωσε γρήγορα στον Σολωμού με τον Κύπριο μεσοεπιθετικό να τροφοδοτεί τον Καλό στην περιοχή που σκόραρε με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία της ΑΕΛ. Οι Γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού προπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα όμως η καρφωτή κεφαλιά του Αντράντε στο 28′, μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Κουταντέρ, κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με αλλαγή στο δεύτερο μέρος με τον Νιάνγκ να παίρνει τη θέση του Ελευθερίου. Στην πρώτη σημαντική επίσκεψη στα καρέ του Νέγκρι, η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Σαραντινέρο να σκοράρει στο 57΄με κοντινή προβολή μετά από προσπάθεια του Νιάνγκ και προσωρινή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 72′ ο Αρούα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε ενώ η Δόξα με διπλή ευκαιρία έφτασε κοντά στο γκολ όταν στο 81′ η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι μετά από γυριστό σουτ και στη συνέχεια ο Φοφανά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία με σουτ.

Ο Νιάνγκ στο 83′ ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα στην περιοχή από τον Εντμάρ με τον διαιτητή να δείχνει “παίζεται”, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ενγιό κέρδισε την εσχάτη των ποινών όταν μπήκε στην περιοχή και συγκρούστηκε με τον Αντράντε. Ο Παουλίνιο ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 86′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Re-Play

5′ Αδύναμο πλασέ από τον Φοφανά, μαζεύει ο Ντεγκρά

26′ 1-0 Ο Καλο με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Σολωμού ανοίγει το σκορ

28′ Εκτελεί το κόρνερ ο Κουταντέρ, καρφωτή κεφαλιά από τον Αντράντε, άουτ

34′ Σουτ από τον Σολωμού, σε σώματα αμυντικών η μπάλα

54′ Ευκαιρία με τον Φοφανά να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει άουτ

57′ 1-1 Ο Σαρντινέρο σκοράρει με κοντινό πλασέ για την ΑΕΛ μετά από γύρισματου Νιάνγκ και προσωρινή απομάκρυνση του Νέγκρι

60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Φερνάντες, μαζεύει ο Ντεγκρά

61′ Κεφαλιά από τον Σαρντινέρο, διώχνει σε κόρνερ ο Νέγκρι!

62′ Αδύναμο σουτ από τον Φερνάντες, μαζεύει ο Ντεγκρά

81′ Διπλή ευκαιρία για την Δόξα αρχικά η μπάλα στο αριστερό δοκάρι μετά από γυριστό σουτ ενώ ο Φοφανά στη συνέχεια σουτάρει πάνω από την εστία!

86′ 2-1 Ο Παουλίνιο ευστοχεί, πέφτει στην άλλη πλευρά ο Ντεγκρά

Δόξα: Νέγκρι, Παουλίνιο, Εντμάρ, Λεονάρντο, Γκαράι(Ρεδόνδο 90’+1′), Λόπες(Δημητρίου 89′), Ενινφούλ, Φερνάντες, Καλό(Ενγιό 80′), Σολωμού, Φοφανά.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ελευθερίου(Νιάνγκ 46′), Αϊρόσα, Αντράντε, Σοάρες, Αρούα, Κουταντέρ, Οχένε (Σαμπού 88′), Ρομπέρ, Σαρδινέρο, Φέλτσερ(Σταύρου 74′).

Κίτρινες: Καλό, Παουλίνιο / Αρούα(2), Αϊρόσα, Νιάνγκ, Ντεγκρά

Κόκκινες: Αρούα

MVP: Ο Καλό σε ακόμα ένα ματς ήταν ιδιαίτερα δραστήριος

UP: O Σαρντινέρο συνεχίζει να σκοράρει για την ΑΕΛ

DOWN: Η αδυναμία δημιουργίας φάσεων και η αναποτελεσματικότητα της ΑΕΛ

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο γκολ που έδωσε την νίκη στην Δόξα