Πάφος-Απόλλων 0-0: Σαν να μην… έπαιξαν

Ο Μανουέλ Ρόκα ντεμπούταρε στον πάγκο της Πάφου με ισοπαλία 0-0 κόντρα στους Λεμεσιανούς σε ένα παιχνίδι -σε κακό αγωνιστικό χώρο- που γρήγορα θα ξεχαστεί.

Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο πενιχρός απολογισμός του Απόλλωνα εκτός έδρας, με την Πάφο να αποδεικνύεται και πάλι δυνατή στην έδρα της, όπου έχει χάσει (δύσκολα) μόνο από ΑΕΚ και Ανόρθωση.

Η εικόνα του αγώνα

Πολύ κακό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Πάφος έδειξε να ψάχνεται στο ντεμπούτο του νέου της τεχνικού, Μανουέλ Ρόκα, με τον Απόλλωνα να έχει τον έλεγχο και την κλασικότερη ευκαιρία, το δοκάρι του Βασιλείου στο 11′.

Ωστόσο, παρά την υπεροχή και το 38-62% στην κατοχή της μπάλας, η ομάδα της Λεμεσού δεν μπόρεσε να γίνει περισσότερο επικίνδυνη και να δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν βελτιώθηκε το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να ξεκινά πάντως και πάλι με μεγάλη ευκαιρία του Ζοάο Πέδρο στο 48′. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν… γκολ, αλλά στο ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει αν η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή.

Η Πάφος ανέβασε κάπως την απόδοσή της στο δεύτερο μισό του αγώνα και άρχισε να δημιουργεί κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα τον Απόλλωνα, ο οποίος είχε τον έλεγχο, όχι όμως και το γκολ που χρειαζόταν για να επιστρέψει στη Λεμεσό με το τρίποντο.

Re-Play

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με πλασέ του Βασιλείου! Στο δοκάρι η μπάλα το πλασέ του Βασιλείου μετά από μπαλιά του Ζοάο Πέδρο!

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Στην γραμμή αποκρούει ο τερματοφύλακας της Πάφου! Κόρνερ του Ντα Σίλβα, παίρνει την κεφαλιά ο Ζοάο Πέδρο, ο Ρόιν απέκρουσε την μπάλα πάνω στη γραμμή! Ο Απόλλωνας ζήτησε γκολ, αλλά στο ριπλέι δεν φαίνεται αν πέρασε τη γραμμή ολόκληρη η μπάλα.

53′ Δίπλα από το δοκάρι η πρώτη καλή επίθεση της Πάφου με τον Μουτίνιο.

65′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Οκόγιε! Λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάλε το σουτ του.

89΄Ευκαιρία για την Πάφο. Το σουτ του Γκελασβίλι περνά μόλις άουτ!

92′ Αδύνατη η κεφαλιά του Κολοκούδια στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Πάφου.

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Ρόιν, Αλαμπί, Γκρικαλάβα, Μακρής, Νταμάχου, Γκρίγκετς, Μουτίνιο (82′ Κχμαλάτζε), Ιωάννου, Δημοσθένους (63′ Γκόμες), Μάατσι (63′ Οκόγιε), Αγίβι.

Απόλλων: Βάλε, Ελίζιο, Φρέιρε, Γκουγιόν, Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Γκίε Γκίε, Στογιάνοβιτς, Αγγελή (58′ Κολοκούδιας), Στυλιανού (76′ Μέζγκα), Βασιλείου.

MVP: Πραγματικά δύσκολο να βρεις πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή σε ένα κακό ποιοτικά ματς.

UP: Ο Ζοάο Πέδρο ήταν μέσα στις λίγες, αλλά καλές φάσεις του Απόλλωνα.

DOWN: Ο αγωνιστικός χώρος της Πάφου ήταν πραγματικά πολύ κακός και δικαιολογημένα είχε παράπονα από… πριν ο Απόλλωνας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή, αλλά ήταν ανούσια, αφού δημιούργησε λίγες καλές ευκαιρίες.

Πηγή: balla.com.cy