Απόλλων-Ομόνοια 3-1: Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας και έφτασε τους 50 βαθμούς

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη απέναντι στην Ομόνοια και να φτάσει τους 50 βαθμούς ενώ οι πράσινοι παρέμειναν στους 31. Ζελάγια, Σαρδινέρο και Παπουλής τα τέρματα για την ομάδα του Αυγουστή ενώ για τους πράσινους μείωσε ο Ραμίρεζ.

Α ΜΕΡΟΣ

Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Απόλλωνα και την Ομόνοια. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν πάρα πολλές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που κατάφεραν να στείλουν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα και να πάμε στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ο Απόλλωνας στο 12 λεπτό ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ζελάγια ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την όμορφη σέντρα του Πέδρο μετά από εκτέλεση φάουλ. Το 2-0 για την ομάδα του Αυγουστή ήρθε στο 37 όταν ο Σαρδινέρο με όμορφο τακουνάκι έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Από ευκαιρίες είχαμε αρκετές και από τις δύο ομάδες. Στο 11 λεπτό η Ομόνοια είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Κολοβό και Αντζαγκούν. Το τριφύλλι είχε μεγάλη ευκαιρία και στο 17 όταν ο Ραμίρες πρόλαβε τον Βάλε στην έξοδο, έκανε το σουτ όμως ο κίπερ των γαλάζιων απέκρουσε σε κόρνερ.

Απο πλευράς γηπεδούχων στο 16λεπτό του αγώνα ο Παπουλής έκανε το πλασέ όμως η άμυνα της Ομόνοιας σταμάτησε την μπάλα στην γραμμή. Στο 30 ήταν σειρά του Βασιλείου να απειλήσει όταν έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ από αριστερά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ο Απόλλωνας στο Α μέρος είχε ακόμα δυο κάλες στιγμές με τον Περέιρα και συγκεκριμένα δύο κεφαλιές που απέκρουσε ο Μεχίας στο 14 και 24 αντίστοιχα.

Σε γενικές γραμμές ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο από την Ομόνοια και δίκαια είναι μπροστά στο σκορ Από την άλλη οι πράσινοι αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι στις δύο μεγάλε ευκαιρίες που έφτιαξαν θα μπορούσαν να βρουν έστω και μια φορά στόχο.

Β ΜΕΡΟΣ

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που άρχισε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με τον Περέιρα στο 50 βρήκε την πρώτη του καλή ευκαιρία με σουτ από το ύψος της περιοχής ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζελάγια απείλησε για δεύτερη φορά την εστία της Ομόνοιας όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω.

Στο 58 έγινε το λάθος από τον Κατελάρη στο κέντρο του γηπέδου, ο Σαρδινέρο κέρδισε μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον πρώτο που ήρθε για να καλύψει το λάθος που υπέπεσε. Ο Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεσε και δεν αστόχησε, γράφοντας το 3-0 για τους γαλάζιους.

Στο 65 η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Αντζαγκούν όταν από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο διάστημα εκείνο η Ομόνοια είχε κάπως την υπεροχή και στο 74 μείωσε σε 3-1 με τον Ραμίρεζ.

Στην συνέχεια ήταν ξανά σειρά του Απόλλωνα να πάρει τον έλεγχο και να φτιάξει καλές στιγμές στην εστία του Μεχίας. Στο 75 έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία με Παπουλή και Σκέμπρι ενώ στο 77 ο Περέιρα δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Μέχρι το τέλος δεν υπήρξε κάποια μεγάλη ευκαιρία και ο Απόλλωνας που ήταν καλύτερος σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα κέρδισε δίκαια με 3-1 την Ομόνοια και έφτασε τους 50 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 31.

Πηγή:balla.com.cy