Απόλλωνας – Καρμιώτισσα 2-1: Δεύτερη νίκη και πρόκριση για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας με σβηστές μηχανές και με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του κατάφερε να πάρει δεύτερη νίκη κόντρα στην Καρμιώτισσα και ουσιαστικά να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Σε συνδυασμό με το 1-5 του πρώτου αγώνα οι γαλάζιοι πέρασαν στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 7-2.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α ΜΕΡΟΣ

Ήσυχο και μακριά απο σκληρά μαρκαρίσματα το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Απόλλωνα και την Καρμιώτισσα που βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 2-0.

Αρχικά ο Ψύχας από πλάγια έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πιερή ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σκέμπρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, σε μία φάση όπου ο Μαλτέζος άσος ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ομάδα της Λεμεσού απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις με τους Φαουμπάλα, Σκέμπρι και Γιούστε μακριά όμως από την κλασική ευκαιρία.

Σε γενικές γραμμές όμως ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκε από τους ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας.

Β ΜΕΡΟΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έριξαν απόδοση και ρυθμό και δεν υπήρχε το θέαμα στο παιχνίδι. Περισσότερο στο κέντρο γίνονταν οι “μάχες” ανάμεσα στις δύο ομάδες ενώ οι δύο εστίες απειλήθηκαν πολύ λίγο σε ένα δεύτερο 45λεπτου που δεν υπήρχε το ενδιαφέρον.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου κατάφεραν να μειώσουν όταν ο Σταμάτης Πάντος μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-1. Επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ήταν στο 61. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της Καρμιώτισσας, Σκέμπρι και Φαουμπάλα δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Στο 80 του αγώνα ήρθε μια ακόμη φάση για τον Απόλλωνα όταν ο Ψύχας έπιασε δυνατό σουτ από καλή θέση όμως η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Πιερή. Από την άλλη η Καρμιώτισσα πέραν από το τέρμα που πέτυχε δεν μπόρεσε να φτιάξει κάποια καλή στιγμή. Προσπάθησε με κάθετες πάσες χωρίς αποτέλεσμα.

Σίγουρα η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Απόλλωνα και Καρμιώτισσας αποτυπώθηκε και στο σημερινό αγώνα και σε γενικές γραμμές οι γαλάζιοι πήραν εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Πηγή:balla.com.cy