Δόξα-Ανόρθωση 3-3: Ματσάρα με ανατροπές, γκολάρες, αποβολή και στο τέλος ισοπαλία (Βίντεο)

Μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι, η Δόξα και η Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες με 3-3. Προηγήθηκε η «Μεγάλη Κυρία», χάρις σε γκολ του Ντούρις στο 5′, ανάτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα η Δόξα, που πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 3-1 χάρις σε γκολ των Μπατίν, Μπόλιεβιτς και Ζαντλ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση πέτυχε δύο γκολ, με τους Ζοάο Βίκτρο στο 68′ και Μπουφ στο 72′ και έτσι το παιχνίδι τελείωσε στην ισοπαλία. Φοβερά γκολ από Μπόλιεβιτς και από Μπουφ (με τακουνάκι). Με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η Δόξα λόγω αποβολής του Ασαμόα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γρήγορα γκολ μας επιφύλασσε το παιχνίδι, με την Ανόρθωση μόλις στο 5’ να παίρνει προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Μπεσάτ τροφοδότησε τον Κοφί από αριστερά, ο Κοφί έπαιξε με μία τον Ντούρις, βγάζοντας τον Σλοβάκο σε τετ-α-τετ με τον Γκρεμσλ τον οποίο και πλάσαρε εύστοχα βάζοντας την Ανόρθωση σε θέση οδηγού.

Η αντίδραση της Δόξας ήρθε σχετικά νωρίς. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επιδίωξε με πίεση από ψηλά να κλέψει μπάλες και να βρει σε αστάθεια την άμυνα της Ανόρθωσης. Κάτι τέτοιο έγινε στο 14’ όταν από μπαλιά από πίσω ο Ασαμόα από αριστερά πέρασε τον Σίλτενφελντ και με παράλληλο γέμισμα έβγαλε τον Μπατίν σε θέση βολής, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-1. Το γκολ της ισοφάρισης λειτούργησε θετικά για τη Δόξα, που έψαξε το δεύτερο γκολ. Κάτι που πέτυχε στο 21′. Ο Μπόλιεβιτς επιχείρησε το μακρινό σουτ, η μπάλα κτύπησε στα πόδια του Λουίς Κάρλος άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της Ανόρθωσης. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν καλύτεροι στο παιχνίδι μέχρι και το 35′. Μάλιστα στο 32′ ο Λουίς Κάρλοςαπό αριστερά ελίχθηκε, επιχείρησε το σουτ με τον Δημητρίου όμως να αποκρούει σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Έφθασε πολύ κοντά στο 36′ χάνοντας τεράστια διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Κοφί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σίλτενφελντ πήρε την κεφαλιά με τον Περέιρα όμως να αποκρούει με τον ίδιο τρόπο πάνω στη γραμμή του τέρματος. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ντούρις βρέθηκε σε θέση βολής με το σουτ του από τη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής, να μην είναι καλό και να καταλήγει άουτ.

Ωστόσο η τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 44′ ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από πολλούς και ο Ζατλ από δεξιά με προβολή έγραψε το 3-1, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στους γηπεδούχους για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν είχε άλλη επιλογή από το να ψάξει ένα γκολ για να μπει εκ νέου στο παιχνίδι. Στο 54′ ο Ντούρις απώλεσε τεράστια ευκαιρία, μόνος με τον Γκρεμσλ επιχείρησε το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούει με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα ο Στρέπελ πέρασε στο παιχνίδι τους Κατσαράβα και Μπουφ αντί των Ιωάννου και Κυριάκου, επιχειρώντας να δώσει νέα στοιχεία στο παιχνίδι της ομάδας του. Στο 57′ ο Ντούρις έπιασε το σουτ μετά από εκτέλεση φάουλ, με τον Γκρεμσλ να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει.

Η Δόξα έφθασε κοντά στο να «τελειώσει» το παιχνίδι στο 66′ . Ο Λουίς Κάρλος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Δημητρίου απόκρουσε ασταθώς, το ρημπάουντ πήρε ο Ασαμόα που επιχείρησε το σουτ, ο Δημητρίου όμως απέκρουσε σε κόρνερ. Και εκεί που η Δόξα λίγο έλειψε να κάνει το 4-1, η Ανόρθωση της είχε διπλή απάντηση ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Στο 68′ μετά από κόρνερ, ο Ζοάο Βίκτορ έπιασε την γυριστή κεφαλιά, ο Γκρεμσλ αιφνιδιάστηκε και έτσι η Ανόρθωση μείωσε σε 3-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα έμελλε να δούμε ένα από τα πιο όμορφα γκολ για φέτος. Ο Εγγλέζου από αριστερά επιχείρησε το παράλληλο γέμισμα, εκεί ο Μπουφ μπήκε στην πορεία της και με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκρεμσλ.

Η Δόξα επιχείρησε να αντιδράσει. Στο 74′ ο Ασαμόα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπατίν πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Ανόρθωσης, με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Δημητρίου νίκησε τον Μπατίν που επιχείρησε από διαγώνια θέση να νικήσει τον νεαρό Κύπριο πορτιέρο. Από την πλευρά της η Ανόρθωση είχε τις δικές της ευκαιρίες αμέσως μετά. Στο 78′  Μπεσάτ επιχείρησε το μακρινό σουτ, απέκρουσε ασταθώς ο Γκρεμσλ, με τον Κατσαράβα να χάνει την ισορροπία του και να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα σουτ του Εγγλέζου αποκρούστηκε από τον Αυστριακό τερματοφύλακα. Στο 84′ έμελλε να αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες, ο Ασαμόα δέχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον Ροβέρτο Κώστα, λόγω αψιμαχιών. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά είχε μπόλικο πάθος, νεύρα και διαμαρτυρίες. Στο 90′ ο Ντούρις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, όπως και το σουτ του Ζοάο Βίκτορ σε χρόνους καθυστερήσεω, δίχως όμως να αλλάζει το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στην ισοπαλία.

Πηγή:ball.com.cyΒ