Απόλλων-ΑΕΚ 1-2: Χαλαρό διπλό – Απόλυτο respect σε Βάλε

Ο Απόλλωνας υποδέχεται (17:00) την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των play-offs του Πρωταθλήματος CYTA και το Balla σας μεταφέρει live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Τσίρειο Στάδιο.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Re-play:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτηρηση χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Παραμένει το 0-0.

12′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα!

Ο Μπρου βρήκε το χώρο εκτός περιοχής,  έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

19′ ΓΚΟΛ! 0-1 για την ΑΕΚ!

Κεφαλιά του Τουγιόλς μετά από εκτέλεση κόρνερ και 0-1 για την ομάδα της Λάρνακας.

20′ Πρώτο εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. 0-1 για την ΑΕΚ το σκορ.

22′ Σέντρα από τα δεξιά του Πέδρο, κεφαλιά του Μάρκοβιτς στα χέρια του Τόνιο.

30‘ Ημίωρο στην αναμέτρηση. Πάντα στο 0-1.

31′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Γύρισμα του Γιάννου από τα αριστερά, γυριστό σουτ του Τζεφρέν, μπλόκαρε ο Βάλε.

37′ Σέντρα του Μάρκοβιτς στην περιοχή, έδιωξε ο Αντωνιάδης.

45′ ΓΚΟΛ! 0-2 για την ΑΕΚ!

Ξανά ο Τρουγιόλς βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα και δίνει σημαντικό προβάδισμα στους «κιτρινοπράσινους». Μετά από λάθος στην αριστερή πλευρά, ο Τρουγιόλς το εκμεταλλεύτηκε και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή στο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Έξω ο Ψύχας, μέσα ο Σκέμπρι.

Έναρξη β’ μέρους.

55΄Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή. ​

60′ Μία ώρα αγώνα στη Λεμεσό. Πάντα στο 0-2.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο.

70′ Είκοσι λεπτά για το τέλος. Λείπει η μεγάλη φάση, έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα. Όλα δείχνουν ότι η ΑΕΚ θα είναι η νικήτρια.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς.

74′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Τη θέση του Τρουγιόλς παίρνει ο Γκαρσία.

77′ Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Σίλβα, μέσα ο Λαρένα.

85′ Πέντε λεπτά για το τέλος. Πάντα στο 0-2.

88′ Τελειώνει με τις αλλαγές του και ο Απόλλων. Έξω ο Σακέτι, μέσα ο Μήτας.

88′ ΓΚΟΛ! Μειώνει στο 1-2 ο Απόλλωνας!

Ο Σκέμπρι άλλαξε την μπάλα με τον Μάρκοβιτς, με τον Μαλτέζο να κάνει το δυνατό συρτό σουτ νικώντας τον Τόνιο.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς, Παπαμιχαήλ, Μπρου(67′ Σπόλιαριτς), Σακέτι, Μάρκοβιτς, Ψύχας(46′ Σκέμπρι), Περέιρα, Παπουλής

Στον πάγκο: Κίσσας, Παπαστυλιανού, Ουεντραόγκο, Μίτας, Ανδρέου, Βασιλείου

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς(74′ Φακούντο), Αντωνιάδης, Ιγκόρ(77′ Λαρένα), Ιωάννου(85′ Κ. Αναστασίου), Σάστρε, Κάσες, Τζεφρέν, Φλοριάν, Γιάννου

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ρ. Αναστασίου, Ρουσιάς, Κωνσταντίνου, Παναγίδης, Ράσπας

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ:

• Τιμήθηκε σε συγκινητικό κλίμα ο Μπρούνο Βάλε για τις 315 συμμετοχές του με τον Απόλλωνα πριν την έναρξη του αγώνα. Αυτός είναι και ο τελευταίος αγώνας του μεγάλου αυτού τερματοφύλακα με τη φανέλα της ομάδας της Λεμεσού.
  • Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Απόλλωνα. Ο Παπαμιχαήλ ξεκίνησε βασικός, καθώς ο Βασιλείου ένιωσε ενοχλήσεις.

Πηγή:balla.com.cy