«Πληγώθηκε» αλλά προκρίθηκε

Ο Απόλλωνας αν και ίδρωσε κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς στο τέλος κατάφερε να πάρει το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση στον επόμενο προκριματικό και πλέον βλέπει με αισιοδοξία την συνέχεια.

Οι «γαλάζιοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν με 2-0 ωστόσο όλα άλλαξαν όταν ο Παπουλής δέχθηκε τη κόκκινη (67΄) και στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1 το οποίο έδωσε τη ψυχολογία στη πλευρά των Ιρλανδών. Στην συνέχεια ωστόσο μίλησε η ψυχή και το πάθος που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή, οι οποίοι μπορούσαν να τελειώσουν το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του αγώνα αν έβαζε το γκολ ο Πίττας λίγα λεπτά πριν τη λήξη.

Ο αγώνας οδηγήθηκε τελικά στη παράταση, και στο 95’ έμεινε και η Σάμροκ με 10 ποδοσφαιριστές και έτσι τα αριθμητικά δεδομένα ισορρόπησαν. Λίγο μετά ήρθε και το εξαιρετικό γκολ του Σαρδινέρο, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή, μετά από την άψογη πάσα του Ζελάγια και από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας έκανε σωστή διαχείριση και κράτησε το σκορ μέχρι το τέλος, το οποίο του έδωσε πανάξια πρόκριση.

Μετά την μεγάλη πρόκριση ακολουθεί πλέον ο αγώνας κόντρα στην Αούστρια Βιέννης με τον Αυγουστή να μετρά μεγάλες απώλειες ποδοσφαιριστών. Συγκεκριμένα δεν θα έχει δικαίωμα ο Σακέτι ο οποίος είναι τιμωρημένος και θα χάσει και τα δυο παιχνίδια, ο Ζελάγια ο οποίος είδε τη κίτρινη και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών και ο Παπουλής ο οποίος δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, άρα μιλάμε για κομβικές ελλείψεις.

Πηγή: balla.com.cy