ΑΠΟΕΛ – Ντουντελάνζ: Δεν έκαναν την ανατροπή οι γαλοζοκίτρινοι

Η Ντουντελάνζ μπήκε καλύτερα στον αγωνισιτκό χώρο και μόλις στο 5′ απείλησε για πρώτη φορά με τον Στολζ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και πήγε σε κόρνερ. Μετά το κόρνερ που εκτελέστηκε ο Σινάνι από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 16′ ο ΑΠΟΕΛ πήγε να δημιουργήσει ευκαιρία με τον Γιάκολις να προσπαθεί να γυρίσει στον Πάβλοβιτς, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν.

Στο 35′ η Ντουντελάνζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει με τον Στολζ να είναι μόνος απέναντι από τον Μπέλετς και να επιλέγει την πάσα στον Μεντί, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 0-1, όταν ο Μπερνιέ βρήκε ωρέα τον Σινάνι ο οποίος νίκησε τον Μπέλετς στο τετ α τετ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 0-1.

Στην πρώτη ευκαιρία του β’ μέρους η Ντουντελάνζ κατάφερε να κάνει το 0-2 στο με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπερνιέ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νικόλας Ιωάννου με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

Στην συνέχεια ωστόσο η ομάδα του Τόμας Ντολ ανάλαβε δράση και μέσα σε μικρό διάστημα κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η μεγάλη αντεπίθεση άρχισε στο 54’ με τον Ζοαζίνιο να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πάβλοβιτς με το κεφάλι να μειώνει σε 1-2. Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τάμαρι από τον Κιρτζ. Ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος κάνοντας το 2-2. Στο 58’ μάλιστα έγινε και η ολική ανατροπή με τον Τάμαρι να δίνει στο Ντε Βινσέντι ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Ζούμπερτ να αποκρούει ασταθώς αλλά στην επαναφορά ο Πάβλοβιτς από κοντά έκανε το 3-2.

Στο 67’ ο Γκέντσογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 4-2 αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζουμπέρτ. Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουξεμβούργου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (3-3) όταν ο Μουχουάρι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντολζ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83’ μάλιστα η ομάδα του Λουξεμβούργου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι στο σκορ με σκόρερ τον Σινάνι ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Μπέλετς.

O AΠΟΕΛ δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι ηττήθηκε από την Ντουντελάνζ με 3-4.

Πηγή:balla.com.cy