Κόντραρε και την διαιτησία η Ομόνοια… (1-1 ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ)

Αν ήταν πιο προσεκτική θα πανηγύρισε τη νίκη και θα έμενε ζωντανή ακόμα και στο παιχνίδι της πρόκρισης η Ομόνοια, αλλά οι «πράσινοι» έμειναν στο 1-1 κόντρα στην Βασιλεία στο ΓΣΠ και στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Εθνικό Άχνας.
Μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι η Ομόνοια, προσπάθησε να αιφνιδιάσει την βασιλεία και τα κατάφερε με ένα εξαιρετικό σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ.
Όταν το ρολόι στο ΓΣΠ έδειχνε στο 16ο λεπτό ο Γκόμεθ έβγαλε «μαγική» ασίστ στον Κακουλλή ο οποίος με εντυπωσιακή ντρίπλα άδειασε τον Τσουμέρ και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0.
Η Βασιλεία ανέβηκε μετά το 20λεπτο αλλά δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία και η Ομόνοια… άντεξε μέχρι την ανάπαυλα.
Νωρίτερα στο 13’ η Ομόνοια έχασε τον Πανβαγιώτου με ζαλάδες, ενώ με το ξεκίνημα της επανάληψης έμεινε και ο Φαμπιάνο στα αποδυτήρια λόγω προβλήματος στην ώμο και ο Ουζόχο πέρασε στην θέση του.
Η Ομόνοια άρχισε καλά και το δεύτερο ημίχρονο. Δικαιούταν πέναλτι πάνω στον Κακουλλή στο 56’ σε μαρκάρισμα από τον Ταβάρες, ο Ρώσος ρεφ Μεσκόφ… έκλεισε τα μάτια και στην αντεπίθεση ο Μιλάρ έφερε το ματς στα ίσα για την Βασιλεία.
Στην συνέχεια η Βασιλεία κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, είχε τις ευκαιρίες για το 2-1 με αποκορύφωμα το δοκάρι του Καμπράλ στο 83’ και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο (46′ Ουζόχο), Ψάλτης, Χούμποτσαν, Παναγιώτου (13′ Λανγκ), Κίκο, Ζαχαρίου, Χαραλάμπους (66′ Ντίσκερουντ), Γκόμεθ, Ατιέμγουεν (46′ Τζιωνής), Ντούρις, Κακουλλής (81′ Λοίζου)
Στον πάγκο: Χοράτσκα, Σέχου, Γιούστε, Παπουλής, Λέζιακς, Μπασιρού, Τσέποβιτς

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Π.Ράμεν): Λίντερ, Λανγκ, Τσουμέρ, Πέλμαρντ, Ταβάρες (61′ Πετρέτα), Κασάμι (46′ Παλάσιος), Μπέργκερ (46′ Μάλες), Φρέι, Ννογέ (55′ Τζοέλσον), Μιλάρ, Καμπράλ
Στον πάγκο: Νίκολιτς, Τζέμπχαρντ, Καρντόσο,Τζίγκα, Γκουιντίγια, Στόκερ,  Λόπες, Τούσι,

ΣΚΟΡΕΡ: 16′ Κακουλλής/57′ Μιλάρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χούμποτσαν, Χαραλάμπους/Τζοέλσον, Τσούμερ
*Κίτρινη δέχθηκε και ο προπονητής της Ομόνοιας Χένινγκε Μπεργκ.