ΑΕΚ-ΑΕΛ 1-0: Λαρ-Ένα γκολ έκρινε το πρώτο ντέρμπι (pics&vids)

Το 3Χ3 στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ που επικράτησε στη Λάρνακα της ΑΕΛ με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, κάρτες και αποβολή οι Λαρνακείς έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα στο 40′ πήραν ακόμα ένα τρίποντο.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό τέμπο ξεκίνησε το ντέρμπι στη Λάρνακα με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που επέβαλε στα πρώτα λεπτά το δικό της ρυθμό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 9′ με τον Τριτσκόφσκι να πιάνει το δυνατό φαλτσαριστό σουτ από θέση βολής.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για πρώτη του Τριτσκόφσκι εντός περιοχής σε μονομαχία του με τον Λαφράνς, με τον τηλεοπτικό φακό να διαψεύδει την απόφαση του διαιτητή.

Ακολούθως και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να έχει την υπεροχή των κινήσεων και με διαδοχικές ευκαιρίες να φλερτάρει με 1-0. Χαρακτηριστικές οι φάσεις στο 23′, στο 28′ και στο 31′ της αναμέτρησης όπου οι κιτρινοπράσινοι απείλησαν την εστία του Βοζίνια.

Τον επιθετικό μονόλογο των Λαρνακέων έσπασε στο τρίλεπτο 30′-33′ η ομάδα της ΑΕΛ, πιέζοντας ψηλά και κερδίζοντας τρία διαδοχικά κόρνερ.

Το τέμπο του αγώνα παρέμεινε γρήγορο και στο 40′ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ΑΕΛ δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασε η ΑΕΛ με την έναρξη του β’ μέρους του αγώνα. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ανέβηκαν πιο ψηλά και πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης.

Η ΑΕΚ όμως δεν έμεινε κλειστή στα καρέ της και κράτησε την μπάλα μακριά από την εστία της, ψάχνοντας και για το 2-0.

Χωρίς να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Πάμπλο η ομάδα της Λεμεσού έμεινε πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η αποβολή του Ροντρίγκεζ στο 84′ έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στην ΑΕΚ και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι ροκάνισαν υπέρ τους τον υπόλοιπο χρόνο.

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

6′ Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά.

7′ Νέο κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά, απομακρύνεται ξανά η μπάλα.

9′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ακοράν έδωσε στον Τριτσκόφσκι που από θέση βολής έπιασε το δυνατό φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

11′ Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ μετά από πρώτη του Τριτσκόφσκι εντός περιοχής σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Λαφράνς. Ο τηλεοπτικός φακός διαψεύδει την απόφαση του Λούκα Σωτηρίου που έδωσε επιθετικό φάουλ.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ που ανέτρεψε τον τον Ακοράν στην αντεπίθεση της ΑΕΚ.

18′ Εκτελείται το φάουλ της ΑΕΚ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, χωρίς αποτέλεσμα.

19′ Φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά, στο ύψος του πάγκου.

19′ Εκτελεί ο Σοάρες, απομακρύνεται η μπάλα από τον Τριτσκόφσκι.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Μιτρέα.

23′ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Τέτε με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ.

28′ Απειλεί ξανά η ΑΕΚ! Από αριστερά ο Τέτε έκανε τη γυριστή σέντρα, όμως δεν ακολούθησε κανείς.

30′ Ημίωρο στο παιχνίδι. ΑΕΚ-ΑΕΛ πάντα στο 0-0.

31′ Κόρνερ  για την ΑΕΚ από δεξιά.

31′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από κεφαλιά του Μοϊσόφ η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βοζίνια.

32′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από δεξιά.

32′ Νέο κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά.

33′ Τρίτο κόρνερ για την ΑΕΛ από δεξιά.

34′ Πιεστικό τρίλεπτο για την ΑΕΛ που επιχειρεί να σπάσει τον μονόλογο της ΑΕΚ.

35′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τομάς από αριστερά έκανει την μπαλιά εντός περιοχής για τον Ακοράν με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ με σουτ μόλις δύο μέτρα από την εστία!

39′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, πέντε μέτρα εκτός περιοχής από αριστερά.

40′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ! Με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα, η μπάλα καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Βοζίνια.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Αϊρόσα.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Tέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ Φάουλ σε καλό σημείο από δεξιά για την ΑΕΚ, χωρίς αποτέλεσμα.

54′ ΣΧΟΛΙΟ: Διαφορετικό πρόσωπο παρουσιάζει η ΑΕΛ στο β’ μέρος του αγώνα. Η ομάδα της Λεμεσού κερδίζει μέτρα και κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Πάμπλο.

58΄O Τριτσκόφσκι προσπάθησε να κρεμάσει τον Χουάν Πάμπλο από μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

60′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μάρκο Σοάρες και θα αποχωρήσει από το παιχνίδι.

60′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Σοάρες, μέσα ο Αλνταίρ.

64′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από δεξιά.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Αρουαμπαρένα, μέσα ο Ηλία.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Χέφελ, μέσα ο Νέλσον.

69′ Σουτ από τον Μπενίτεθ, άουτ η μπάλα.

75′ Aλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τριτσκόφσκι, μέσα ο Μυτίδης.

76′ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα.

77′ Εκτελείται το φάουλ, η κεφαλιά από τον Μοϊσόφ και η εξαιρετική επέμβαση από τον Βοζίνια.

79′ Η αντεπίθεση της ΑΕΛ και φάουλ δέκα μέτρα έξω από την περιοχή.

80′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Αβραάμ, μέσα ο Ροντρίγκεζ.

84′ Απευθείας κόκκινη στον Ροντρίγκεζ!

85′ ΣΧΟΛΙΟ: Τέσσερα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα ο Ροντρίγκεζ απόβάλεται. Ο Λούκας Σωτηρίου τον τιμωρεί για κτύπημα τον Τρουγιόλς σε μονομαχία των δύο, ωστόσο ο τηλεοπτικός φακός δείχνει ότι η απόφαση ήταν πολύ αυστηρή.

85′ Πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα. Με αριθμητική υπεροχή οι γηπεδούχοι.

88′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, μέσα ο Κασές.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να κάνει το 2-0! Ο Μυτίδης πήρε την κάθετη μπαλιά από τον Ακοράν, όμως δεν έπιασε το σωστό πλασέ απέναντι στον Βοζίνια που βγήκε στη γραμμή της περιοχής και τον πρόλαβε.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ, εκτελείται και η μπάλα στα χέρια του Πάμπλο.

Τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ (Ι.Ιδιακέθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μοισόφ, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε, Τρισκόφσκι (75΄ Μυτίδης), Χέφελ (65΄ Νέλσον), Μουρίγιο

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σοριά, Καταλά, Μπόγιεβιτς, Κασές, Μυτίδης, Λαμπάν, Μαλόκου, Νέλσον, Ραντοβάν, Ρουσιάς.

ΑΕΛ (Μπ.Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Σίλβα, Αβραάμ (79΄ Άρτουρ), Αρουαμπαρένα (65΄ Ηλία), Νικολάου, Λαφράνς, Αιρόσα, Σάσι, Μιτρέα, Σοάρες (60΄ Αλνταίρ), Μπενίτεθ

Στον πάγκο: Γεωργίου, Τεξέιρα, Φιντέλις, Λεόντσο, Μέσκα, Μαύρου, Αλνταίρ, Ηλία, Κυριάκου, Γουήλερ, Ροντρίγκεζ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 78′ Μουρίγιο, 80′ Μοϊσόφ /17′ Αβραάμ, 20′ Μιτρέα, 43′ Αϊρόσα, 77′ Σίλβα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / 81′ Ροντρίγκεζ

ΣΚΟΡΕΡ: 40′ Λαρένα / —