ΑΕΚ Κουκλιών-Απόλλων 1-3: “Τριάστερος” Θρύλος στην Πάφο

Ο Απόλλωνας χωρίς να πιάσει ψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά όντας ουσιαστικός, αξιοποίησε τις ευκαιρίες που βρήκε, πέτυχε ένα σημαντικό διπλό με 3-1 (Παπουλής 40’,57’, Σανγκόι 55’/ Αράμπα 75’) απέναντι στην ΑΕΚ Κουκλιών, έπιασε κορυφή και πλέον ελπίζει σε στραβοπάτημα της συμπολίτισσας της ΑΕΛ, ώστε να παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α’ Ημίχρονο

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με την ΑΕΚ Κουκλιών να είναι αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία, όταν ο Βραντζικάν στο 7ο λεπτό μπήκε μέσα στην περιοχή επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

Ο Παπουλής ήταν αυτός που δύο λεπτά αργότερα απάντησε στην ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός πέρασε με την ταχύτητα του μέσα στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Καϊρίνο αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Και ενώ δημιουργήθηκαν δύο καλές φάσεις στα αρχικά στάδια του αγώνα, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν ο ίδιος και στην συνέχεια του παιχνιδιού.

Υπήρξαν κάποιες προϋποθέσεις, ειδικά από πλευράς φιλοξενουμένων αλλά από εκεί και πέρα τίποτα που να μπορεί να θεωρηθεί ευκαιρία. Στο 40’ ο πρωταγωνιστής της μοναδικής ευκαιρίας που δημιούργησαν μέχρι εκείνο το σημείο οι «γαλάζιοι», ο Φώτης Παπουλής βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από πολύ κοντά με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Καϊρίνο ανοίγοντας το σκορ και κάνοντας το 1-0.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου πέρα από ένα άστοχο σουτ του Σταμπόλιεφ δεν υπήρξε κάτι άλλο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να διατηρεί το μικρό προβάδισμα που απέκτησε από το 40ο λεπτό.

Β’Ημίχρονο

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα στο 53’ μετά από φάση διαρκείας, ο Βραντζικάν μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έπιασε το καλό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μερικά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Βάλε.

Το εκρηκτικό δίλεπτο του Απόλλωνα ήταν αρκετό για να καθαρίσει το παιχνίδι. Πρώτα ο Σανγκόι στο 55’ με πλασέ πέτυχε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Παπουλής με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0, παίρνοντας έτσι ένα προβάδισμα ασφάλειας.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έριξε τους ρυθμούς του, πίστεψε πως το παιχνίδι τέλειωσε, η ΑΕΚ Κουκλιών άρχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ και όπως ήταν επόμενο το πέτυχε στο 75’ όταν ο Αράμπα μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά, μειώνοντας σε 3-1.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας βολεύτηκε με την διαφορά των δύο γκολ που υπήρχε και κάπως έτσι οι “γαλάζιοι” έφτασαν σε ακόμη ένα τρίποντο.

UP: Οι περισσότερες μπαλιές στο παιχνίδι περνούσαν από τα πόδια του Μεριέμ, ο οποίος έκανε μια πολύ θετική εμφάνιση σε αυτό το παιχνίδι.

DOWN: Ο Καϊρίνος. Όσα σουτ έκανε ο Απόλλωνας στην εστία του κατέληξαν σε γκολ.

MVP: Ο Φώτης Παπουλής. Πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του και είχε βασικό ρόλο στην νίκη της ομάδας του.

Που κρίθηκε: Ο Απόλλωνας χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης στις λίγες ευκαιρίες που βρήκε στο παιχνίδι κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να καθαρίσει το παιχνίδι.