ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0: Επαγγελματική νίκη και ιδανικό ξεκίνημα (pics&video)

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο «ΑΕΚ Αρένα» για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έβαλε στο τσεπάκι της τους πρώτους 3 βαθμούς της σεζόν. Σκόρερ για τους Λαρνακείς οι Μοϊσόφ (38′) και Ακοράν (90′).

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που θέλησε περισσότερο να ελέγξει τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και να έχει την κατοχή της μπάλας.

Πέραν από το άστοχο σουτ του Τομάς εντός περιοχής στο 2′ και την άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριτσκόφσκι στο 9′ δεν καταγράφηκε κάποια σπουδαία ευκαιρία απέναντι από τα δύο αντίπαλα καρέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και επιχείρησε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των κιτρινοπράσινων στην κόντρα αντεπίθεση, ωστόσο ούτε σε αυτό το χρονικό διάστημα κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πάμπλο.

Ακολούθως η ΑΕΚ έδειξε να δυσκολεύεται να διεμβολίσει την άμυνα των μαυροπράσινων της Λευκωσίας.

Οι Τακτακαλάδες κράτησαν την ομάδας της Λάρνακας μακριά από τα τετράγωνα τους, ωστόσο μια στημένη φάση στο 38′ ήταν ικανή για να λύσουν οι γηπεδούχοι το γόρδιο δεσμό. Με δυνατή κεφαλιά ο Μοϊσόφ έκανε το 1-0 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ακολούθως ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός με την ΑΕΚ να ψάχνει ακόμα ένα γκολ. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 45λεπτου ο Νέλσον που ντεμπούταρε έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από θέση μέσα δεξιά και τράνταξε το δοκάρι του Χίντι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να προηγείται δίκαια με 1-0 με βάση τη συνολική τους εικόνα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Απειλητικές διαθέσεις επέδειξε με την έναρξη του β’ μέρους ο Ολυμπιακός. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο επιχείρησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με πλαγιοκοποίσεις, χωρίς όμως κάποιοι αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μαυροπράσινοι της Λευκωσίας φλέρταραν με το γκολ μετά από παρόμοιες εκτελέσεις φάουλ του Κάστρο στο 55′ και στο 59′.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ επανέκτισε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ανέβασε ρυθμό. Η γηπεδούχοι πίεσαν τον Ολυμπιακό και πέτυχαν το δεύτερο τους γκολ στο 90′ με τον Ακοράν.

Δίκαιη η νίκη για την ομάδα της Λάρνακας που μπήκε στο πρωτάθλημα με τον ιδανικότερο τρόπο.

Ώρα έναρξης: 18:00

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Μπαλιά από τον Αντωνιάδη, ο Τομάς κάνει έπιασε το σουτ εντός περιοχής, άουτ η μπάλα.

5′ Σουτ από τον Παχίπη, μαζεύει ο Πάμπλο.

9′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ ανάμεσα στο κέντρο και τη μεγάλη περιοχή.

10′ Απευθείας εκτέλεση από τον Τριτσκόφσκι, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13′ Πλάγια μπαλιά από τον Τέτε, άουτ η μπάλα.

14′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά.

14′ Χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ της ΑΕΚ.

16′ Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά.

16′ Ούτε αυτό το κόρνερ έφερε αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

20′ ΑΕΚ-Ολυμπιακός πάντα στο 0-0.

25′ Time-out για νερό.

27′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

32′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό από δεξιά.

33′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Από θέση βολής ο Σωτηρίου με προβολή αστόχησε.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Τόρες.

38′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ με τον Μοϊσόφ! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέφελ από αριστερά, ο Μοϊσόφ πήδησε πιο ψηλά από όλους και έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίκτυα.

44′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Από δεξιά ο Νέλσον με αριστερό διαγώνιο σουτ τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χίντι!

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

47′ Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά 10 μέτρα έξω από την περιοχή για την ΑΕΚ.

48′ Εκτελεί απευθείας ο Τριτσκόφσκι, διώχνει με γροθιές ο Χίντι.

49′ Φάουλ από αριστερά για τον Ολυμπιακό.

49′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση από τον Κάστρο, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά από τον Αντωνίου η μπάλα άουτ!

51′ Νέο φάουλ από αριστερά για τον Ολυμπιακό.

51′ Το γέμισμα στην περιοχή από τον Κάστρο, απομακρύνουν οι της ΑΕΚ.

52′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

55′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Το πλάγιο γέμισμα στην περιοχή, δεν προλαβαίνει κανένας την μπάλα!

58′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Σεραφείμ, μέσα ο Μιγκελίτο.

59′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κάστρο εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Σωτηρίου αστόχησε από πολύ κοντά.

60′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φλοριάν, μέσα ο Μυτίδης.

62′ Κίτρινη κάρτα σε Πεχλιβάνη και Πολυκάρπου.

66′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τριτσκόφσκι με σουτ εντός περιοχής υποχρεώνει τον Χίντι σε δύσκολη απόκρουση.

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τριτσκόφσκι, μέσα ο Ακοράν.

68′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα ο Παντελή.

72′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από συρτή μαλιά στην περιοχή ο Τομάς από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Χίντι.

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Παχίπης, μέσα ο Μενελάου.

79′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, μέσα ο Λαρένα.

80′ Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ, χωρίς αποτέλεσμα.

80′ Δέκα λεπτά για το 90λεπτο.

85′ Eκτέλεση φάουλ για τον Ολυμπιακό χωρίς αποτέλεσμα.

87′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

88′ Ατομική επέλαση του Ακοράν από τον άξονα και προτού πλασάρει τον Χίντι τον ανέκοψαν οι αμυντικοί.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ ΓΚΟΛ! 2-0 για την ΑΕΚ με τον Ακοράν! Ήταν η κάθετη πάσα του Τέτε εντός περιοχής με τον Ακοράν να κοντρολάρει την μπάλα και με το αριστερό να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα!

Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Νέλσον, Χέφελ, Τομάς(79′ Λαρένα), Τέτε, Τριτσκόφσκι(67′ Ακοράν), Κασές, Λαμπάν, Φλοριάν (60′ Μυτίδης).

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Μπόγιεβιτς, Μουρίγιο, Μυτίδης, Εγγλέζου, Πάνκοφ, Ρουσιάς.

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης(69′ Παντελή), Τόρες, Κάστρο, Παχίπης (76′ Μενελάου), Σεραφείμ(58′ Μιγκελίτο), Σαμάρας, Δράκος, Αντωνίου, Σωτηρίου.

Στον πάγκο: Θεμιστοκλέους, Κωνσταντίνου, Πουγιπυκκας, Τσιακλής, Τεξέιρα, Μενελάου, Παντελή, Λεμονάρης, Ανδρέου Π., Ανδρέου Α.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου

* Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ μετά τον αποκλεισμό της από το Europa League. Η ομάδα της Λάρνακας γυρίζει σελίδα και κηνυγά τους νέους της στόχους στο πρωτάθλημα.

**Δεύτερο παιχνίδι στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό που επέστρεψε στην Α’ Κατηγορία φέτος και στην 1η αγωνιστική εξήλθε ισόπαλος (0-0) με τη Δόξα.

*** Περίπου 2500 οι φίλοι των δύο ομάδων στις εξέδρες.