Αλκή-Ανόρθωση 0-1: Σεφτέ στις νίκες με… αυτογκόλ-λύτρωση (pics&video)

Χρειάστηκαν 87 λεπτά για να καταφέρει η Ανόρθωση να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της Αλκής, με την ομάδα της Αμμοχώστου να καταφέρνει έστω και με αυτογκόλ να παίρνει μία σημαντική νίκη με 0-1, την πρώτη της στο πρωτάθλημα και να πηγαίνει στη διακοπή όσο πιο ήρεμα γίνεται.

Του Μάριου Μυλωνά

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να μην ξεκινούν το παιχνίδι με ενθουσιασμό. Μία ασυνεννοησία στην άμυνα της Ανόρθωσης, λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στους κυανέρυθρους, όμως τελικά ο Αρούς πρόλαβε την υστάτη και απομάκρυνε την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντουγκλάο με μακρινή μπαλιά τροφοδότησε τον Καμαρά, με το σουτ του επιθετικού της «Μεγάλης Κυρίας», να αποκρούεται σε κόρνερ.

Δίχως ρυθμό συνέχισε να είναι το παιχνίδι και στα επόμενα λεπτά, μιας και οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα μετόπισθεν, με την Ανόρθωση που είχε την κατοχή της μπάλας, να μην μπορεί να βρει τους δρόμους προς την εστία του Στρατηλάτη. Στο 30′ ο Λέβι αναγκάστηκε να προβεί αναγκαστική αλλαγή. Συγκεκριμένα, στη θέση του τραυματία Μπανταλόφσκι, πέρασε  ο Γκάντσεφ και ως εκ τούτου, είχαμε εσωτερικές μετακινήσεις στην ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Σιβού πήρε θέση στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Βούλγαρο χαφ να παίρνει θέση στη μεσαία γραμμή.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, η Ανόρθωση κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της και να ασκήσει πίεση, με την ομάδα της Αμμοχώστου, αρχικά το φαλτσαριστό σουτ του Παλάνκα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στρατηλάτη, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Καμαρά από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η «Αθάνατη», με τον κόουτς Σάββα Δαμιανού, να περνά στη θέση του Πάρπα τον Ιτούα και στη θέση του Μπιλάλ τον Τριμπό. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, η Ανόρθωση είχε την κατοχή αλλά ήταν φλύαρη. Στο 54′  οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως offside, μιας και ο Καμαρά ήταν ελαφρώς πιο μπροστά.

Το διάστημα μεταξύ από το 60-70, άνηκε στους γηπεδούχους, που κατάφεραν δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του Τριμπό στο 66′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε τη γυριστή κεφαλία, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.  Ο Ρόνι Λέβι μη έχοντας άλλη επιλογή, έριξε στο παιχνίδι τον Αντρέ Άλβες στη θέση του Παλάνκα με στοχό να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή και να γίνει πιο απειλητική. Στο δίλεπτο μεταξύ 75-76, η Ανόρθωση με δύο σουτ από τους Άλβες και Σισέ έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο το μακρινό σουτ του πρώτο κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Στρατηλάτη, ενώ του δεύτερου στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα και την κυκλοφορούσε στο μισό της Αλκής. Δίχως όμως κανένα αποτέλεσμα, μιας και οι διάδρομοι προς την εστία του Στρατηλάτη ήταν καλά κλειστοί, ενώ και οι ίδιοι οι επιθετικοί της Ανόρθωσης, δεν είχαν την απαιτούμενη φαντασία στο παιχνίδι τους. Στο 87′ ήρθε η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους, μετά από παράλληλη σέντρα του Πράνιτς η μπάλα ακούμπησε στον Ντιακιτέ και ακολούθως στον Στρατηλάτη και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Αλκή λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση, όταν στην εκπνοή του ενενηνταλέπτου, ο Βασίλεφ πέρασε και τον Αρούς, με την μπάλα όμως να πηγαίνει αρκετά πλάγια και ως εκ τούτου να μην μπορεί να τελειώσει την προσπάθεια του.

Αλκή: Στρατηλάτης, Πάρπας(46’Ιτούα),, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρής, Τιγκρουτζιά (82′ Χαραλάμπους), Βασίλεφ, Πιεράτσι, Μπιλάλ (46’Τριμπό), Ντιακιτέ.

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι (30′ Γκάντσεφ), Πράνιτς, Σίνλντενφελντ, Ντουγκλάο, Σεχού, Βίκτορ, Ράγιος, Σισέ (85′ Αράζ), Παλάνγκα(66′ Άλβες), Καμαρά.

Κίτρινες: – / Ντουγκλάο, Πράνιτς

Live:

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Πρώτη καλή επίθεση για την Ανόρθωση, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα, μιας και ο Μπανταλόφσκι παρακράτησε την μπάλα.

Πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση, για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον ρεφ Αναστασίου να έχει διαφορετική άποψη

8′ Ασυνεννοησία στην άμυνα της Ανόρθωσης, με τον Αρούς την υστάτη να καταφέρνει να απομακρύνει την μπάλα.

10′ Βαθιά μπαλιά του Ντουγκλάο στον Καμαρά, με το σουτ του τελευταίου να αποκρούεται σε κόρνερ.

16′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ράγιος αμαρκάριστο εντός της περιοχής να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπανταλόφσκι, ωστόσο η μπάλα να καταλήγει απελπιστικά άουτ.

Ανιαρό το παιχνίδι, που περισσότερο κυμαίνεται μεταξύ μεσαίας γραμμής.

Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, στη θέση του Μπανταλόφσκι, ο Γκάντσεφ, με τον Σιβού να μετατοπίζειται στο δεξί άκρο της άμυνας.

37′ Κίτρινη στον Ντουγκλάο.

41′ Φαλτσαριστό σουτ από τον Παλάνκα, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

42′ Μελέ στην εστία της Αλκής, ωστόσο  τα σουτ των Γκάντσεφ και Παλάνκα θα κτυπήσουν σε αμυνόμενους.

43′ Κάθετη πάσα προς τον Καμαρά, με το σουτ του επιθετικού της Ανόρθωσης να καταλήγει ψηλά άουτ.

Κίτρινη στον Πράνιτς

Τέλος ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την Αλκή.

Ιτούα στη θέση του Πάρπα και Τριμπό στη θέση του Μπιλάλ.

54′ Γκολ για την Ανόρθωση, ακυρώνεται ως offside, μιας και ο Καμαρά ήταν ελαφρώς μπροστά.

59′ Γέμισμα του Φραγκέσκου, με τον Ντουγκλάο να διώχνει σε κόρνερ.

63′ Παρολίγον αυτογκόλ, όταν ο Σίλτενφελντ με γυριστή κεφαλιά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

64′ Ο Καμαρά από καλή θέση, θα πάρει το διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως είναι αδύναμο και αποτελεί εύκολη λεία για τον Στρατηλάτη.

65′ Καλή ευκαιρία ια την Αλκή, ο Βασίλεφ με διαγώνιο σουτ θα στείλει την μπάλα λίγο έξω.

66′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή, ο Τιμπό με γυριστή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο έξω.

Αλλαγή για την Ανόρθωση, στη θέση του Παλάνκα πέρασε ο Αντρέ Άλβες.

68′ Πολύ καλή φάση για την Αλκή, όμως το γύρισμα ήταν άστοχο.

75′ Μακρινό σουτ από τον Άλβες, η μπάλα λίγο άουτ.

76′ Ατομική ενέργεια από τον Σισέ, με το σουτ του Ιβοριανού να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του Στρατηλάτη.

Αισίως στο 80′ το παιχνίδι.

Αναγκαστική αλλαγή για την Αλκή, στη θέση του Τριγκουτζιά ο Χαραλάμπους.

Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση, με τον Αράζ να παίρνει τη θέση του Σισέ.

87′ Γκολ για την Ανόρθωση! Τραγικό λάθος από τον Στρατηλάτη, μετά από παράλληλη σέντρα του Πράνιτς η μπάλα ακούμπησε στον Ντιακιτέ και ακολούθως στον Στρατηλάτη και κατέληξε στα δίχτυα.