Ανόρθωση – ΕΝΠ 2-3: Βυσσινί έκπληξη και προβάδισμα πρόκρισης!

Μεγάλη νίκη που της δίνει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου, πέτυχε απόψε η ΕΝΠ, που νίκησε την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-3. Προηγήθηκε η ΕΝΠ με τον Πίττα (15′), το γύρισε η Ανόρθωση με Ζοάο Βίκτορ (21′) και Μικελτάντζε (27′). Ισοφάρισε η ΕΝΠ με τον Πίττα στο 67′, με τον Ουντόζι στις καθυστερήσεις να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι. Η Ανόρθωση κρατούσε περισσότερο την μπάλα, όμως αυτό δεν ήταν ικανό για να ασκήσει ουσιαστική πίεση στην εστία των φιλοξενουμένων. Εκεί που η Ανόρθωση άρχισε να ανεβαίνει, το γκολ ήρθε για την ΕΝΠ. Ο Πίττας στο 15′ υποδέχθηκε ωραία μπαλιά από τα μετόπισθεν, κέρδισε κάποια μέτρα με την μπάλα και με αριστερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης, νίκησε τον Δημητρίου και έγραψε το 0-1 για την Ανόρθωση, «παγώνοντας» το «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Το ζητούμενο για την Ανόρθωση πλέον, ήταν η γρήγορη ισοφάριση κάτι που θα γλύτωνε άγχος από τους ποδοσφαιριστές του Στρέπελ. Κάτι τέτοιο συνέβη, όμως πριν αυτό γίνει πραγματικότητα, ο Ουντόζι στο 17′ έχασε πολύ καλή ευκαιρία για το 0-2, όταν μετά από γέμισμα του Βαλλιάνου, από την καρδιά της περιοχής της Ανόρθωσης πήρε την καρφωτή κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 21′ η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Πράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ζοάο Βίκτορ πήρε την πισινή κεφαλιά και ισοφάρισε για την ομάδα της Αμμοχώστου. Το 2-1 για την Ανόρθωση ήρθε στην αμέσως καλή στιγμή της ομάδας. Ο Στρούνα στο 27ο λεπτό, επιχείρησε το γέμισμα από δεξιά, εκεί πρώτος στην μπάλα βγήκε ο Μικελτάντζε που τσίμπησε ωραία την μπάλα και έγραψε το 2-1.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν 1-2 καλές στιγμές δίχως όμως να καταφέρουν αφενός η Ανόρθωση να εδραιώσει το προβάδισμα της και αφετέρου η ΕΝΠ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν και από ένα πρόβλημα. Για την ΕΝΠ αρχικά αποχώρησε ο Ράσμουσεν στο 37′, ενώ στο 41′ αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ρούμπεν Ράγιος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο πρόβλημα για την ΕΝΠ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την έναρξη του ο Κλέιμαν αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε. Στη θέση του πέρασε ο νεαρός Πέτρου. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στα πρώτα στάδια. Δύο φορές με τον Κοφί και μία με τον Μικελτάντζε έφθασε κοντά στο γκολ. Τα δύο σουτ του Γάλλου στο 51′ και στο 52′ βρήκαν σε ετοιμότητα τον Πέτρου, ενώ το σουτ του Μικελτάντζε εντός της περιοχής δεξιά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Μετά την πάροδο του δεκαλέπτου, η ΕΝΠ άρχισε να γίνεται πιο απαιτητική στο παιχνίδι. Στο 60′ κεφαλιά του Ουντόζι κατέληξε άουτ, όπως επίσης και το σουτ του Ζάρατε τρία λεπτά αργότερα. Ωστόσο οι «βυσσινί» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 67′. Ο Βαλλιανός έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Ουντόζι βγήκε πρώτος στην μπάλα και με γύρισμα τροφοδότησε τον Πίττα, που λίγο πίσω από την μικρή περιοχη με σουτ, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα για εκείνο και την ομάδα του.

Τα επόμενα λεπτά μετά την ισοφάριση της ΕΝΠ, πάγωσαν κάπως το ρυθμό στο παιχνίδι. Ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, έμελλε να ήταν δραματικό. Η Ανόρθωση έψαξε με μανία το νικητήριο γκολ. Στο 84′ κεφαλιά από τον Ντουγκλάο, μετά από κόρνερ, κατέληξε άουτ. Στο 87′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κοφί, ο Ζοάο Βίκτορ αμαρκάριστος εντός της περιοχής της ΕΝΠ, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 88′ Λαβόρδε και Κυριάκου συνδυάστηκαν άψογα, με το σουτ του Κυριάκου λίγο πίσω από τη μικρή περιοχή, να αναγκάζει τον Πέτρου στην απόκρουση του αγώνα, με τον νεαρό κήπερ της ΕΝΠ να αποκρούει δευτερόλεπτα αργότερα και σουτ του Ζοάο.

Ότι δεν πέτυχε η Ανόρθωση, τα κατάφερε η ΕΝΠ. Στις καθυστερήσεις, ο Ουντόζι μετά από απομάκρυνση πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης από αριστερά και με δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Δημητρίου, σημειώνοντας το νικητήριο τέρμα για την ΕΝΠ, δίνοντας έτσι στους Παραλιμνίτες σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Aνόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Βίκτορ, Ράγιος(41′ Οικονομίδης), Πράνιτς (82′ Λαβόρδε), Κοφί, Μικελτάντζε, Κατσαράβα (72′ Κυριάκου)

Στον πάγκο: Βάργκιτς, Ιωάννου, Οικονομίδης, Κυριάκου, Λαβόρδε, Εγγλέζου, Αρτυματάς

ΕΝΠ: Κλέιμαν (46′ Πέτρου), Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Κυριάκου, Βαλλιάνος, Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Ενόχ, Ουντότζι, Πίττας, Ρασμούσεν (37′ Ζάρατε)

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ, Γ. Κολοκούδιας, Ζάρατε, Ελευθερίου, Ολίβα, Θ. Κολοκούδιας