ΑΠΟΕΛ: Από το Ταλίν στο Ελσίνκι (video)

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

O AΠΟΕΛ βρίσκεται ενώπιον ακόμη μίας ευρωπαϊκής πρεμιέρας αφού ταξίδεψε στην Φινλανδία εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ελσίνκι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή θα είναι η 13η συμμετοχή του ΑΠΟΕΛ στη διοργάνωση και έβδομη από το 2002 και μετά, όταν και οι παρουσίες του άρχισαν να… πυκνώνουν.

Aνάμεσα σε αυτές υπάρχουν πρεμιέρες που οι γαλαζοκίτρινοι αναμφίβολα θα ήθελαν να ξεχάσουν  –όπως την περσινή- αλλά και αρκετές που θα ήθελαν να «μιμηθούν».

Πάμε να θυμηθούμε τις πιο πρόσφατες πρεμιέρες του ΑΠΟΕΛ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

2002-03: Φλόρα Ταλίν-ΑΠΟΕΛ 0-0 (0-1): Η πρώτη μεγάλη πορεία ξεκινούσε

Το καλοκαίρι του 2002 οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν τη μεγαλύτερη μέχρι τότε πορεία τους στην Ευρώπη, αφού έγιναν η πρώτη κυπριακή ομάδα που αγωνίστηκε απέναντι σε πέντε αντίπαλους την ίδια σεζόν. Το οδοιπορικό ξεκίνησε από το Ταλίν της Εσθονίας όταν στον πρώτο προκριματικό γύρο ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε την Φλόρα και με τον Ευγένιο Γκέραρντ στον πάγκο απέσπασε λευκή ισοπαλία, με την εντεκάδα των γαλαζοκιτρίνων να συμπεριλαμβάνει μεταξύ άλλων Δασκαλάκη, Ουζουνίδη, Καχατριάν, Μαλέκκο και Στιπάνοβιτς. Στο ΓΣΠ μια εβδομάδα αργότερα το τέρμα του Σταύρου Γεωργίου στις αρχές τις επανάληψης ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ, που στη συνέχεια απέκλεισε την Μάριμπορ και στον τρίτο γύρο αποκλείστηκε από την ΑΕΚ. Έτσι, μεταφέρθηκε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όπου μετά που ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκράτσερ αποκλείστηκε από την Χέρτα.

2004-05: AΠΟΕΛ-Σπάρτα Πράγας 2-2 (1-2): Απώλεσε μεγάλη ευκαιρία

Οι διπλές αναμετρήσεις με την Σπάρτα Πράγας το καλοκαίρι του 2004 για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ έχουν μείνει στο μυαλό περισσότερο λόγω του ότι ο ΑΠΟΕΛ έχασε τότε μια μεγάλη ευκαιρία. Οι Τσέχοι ήταν το φαβορί, οι γαλαζοκίτρινοι όμως τους κοίταξαν στα μάτια και έφτασαν κοντά στην πρόκριση, που όμως δεν ήρθε ποτέ. Τότε, η διοργάνωση είχε τρεις προκριματικούς γύρους πριν τους ομίλους, και η κλήρωση για τον τρίτο γύρο (πραγματοποιήθηκε πριν ολοκληρωθεί ο δεύτερος) έφερε ως αντίπαλο του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ-Σπάρτα τη Φερεντσβάρος, που ήταν η πιο αδύναμη από τους πιθανούς αντιπάλους. Την… τύχη να αγωνιστεί με τη Φερεντσβάρος είχε τελικά η Σπάρτα που απέσπασε καταρχάς ισοπαλία (2-2) στο ΓΣΠ, εξανεμίζοντας με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο το ισχυρό προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ (σκόραραν οι Αλεξάνδρου, Χαραλαμπίδης). Στη ρεβάνς της Πράγας ο ΑΠΟΕΛ του Γιοβάνοβιτς (που διένυε την πρώτη του θητεία στη Λευκωσία) το πάλεψε, ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη σε 1-1, ωστόσο οι Τσέχοι ξαναπήραν το προβάδισμα, οι γαλαζοκίτρινοι απέτυχαν να ισοφαρίσουν εκ νέου και να στείλουν το ματς στην παράταση και έμειναν εκτός συνέχειας.

2007-08: ΑΠΟΕΛ-ΜΠΑΤΕ 2-0 (0-3): Νίκη… αποκλεισμού

Μια πρεμιέρα που κανείς στον ΑΠΟΕΛ δεν θέλει να θυμάται. Όχι γιατί δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα -αντιθέτως, εντός έδρας νίκη με 2-0 σε πρώτο αγώνα διπλών αναμετρήσεων, φαντάζει ιδανική- αλλά γιατί φέρνει στο μυαλό το πατατράκ που ακολούθησε μια εβδομάδα αργότερα στη Λευκορωσία, όταν ο ΑΠΟΕΛ απέτυχε να σκοράρει μέσα σε 120 λεπτά το τέρμα που θα του έδινε την πρόκριση. Η νίκη της πρεμιέρας ήρθε με τέρματα των Μιχαήλ και Μαχλά, σε ένα παιχνίδι που τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα γινόταν στον επαναληπτικό. Εκεί, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσιάστηκε πιο υπεροπτική από ποτέ και πριν καλά-καλά το καταλάβει ο αγώνας οδηγούταν στην παράταση, όπου οι Λευκορώσοι σκόραραν για τρίτη φορά, η παρέα των Μαχλά-Μακρίδη–Φερνάντες-Ζε Κάρλος-Ταβάρες (κρατήστε τον τελευταίο) ακόμη ψάχνει τον δρόμο προς τα δίκτυα, και οι γαλαζοκίτρινοι υπέστησαν έναν από τους πιο ατιμωτικούς αποκλεισμούς της ιστορίας του.

2009-10: Στρέιμουρ-ΑΠΟΕΛ: 0-2 (0-3): Η απαρχή της “χρυσής” πορείας

H πρεμιέρα του 2009 με την άσημη Στρέιμουρ των Νήσων Φαρόε δεν θα είχε ιδιαίτερο λόγο να τη θυμάται κανείς, αν δεν αποτελούσε την πρεμιέρα της σεζόν κατά την οποία ο ΑΠΟΕΛ μπήκε για πρώτη φορά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο αγώνας έλαβε χώρα στο Τόρσαβν στις 14 του Ιούλη και οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν άφησαν όνειρα στον αντίπαλο ενόψει επαναληπτικού. Ο Μιροσάβιεβιτς έδωσε το γρήγορο προβάδισμα στο 11′ και ο Ζεβλάκοφ στο 77′ διπλασίασε τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ και ουσιαστικά τον έστειλε τον τρίτο προκριματικό γύρο. Στον επαναληπτικό οι γαλαζοκίτρινοι δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα, επικράτησαν με 3-0 και πήραν το εισιτήριο για τους αγώνες με την Παρτιζάν.

2011-12: Σκεντερμπέου-ΑΠΟΕΛ: 0-2 (0-4): Από την Κορυτσά… στη Μαδρίτη

Όταν ο ΑΠΟΕΛ ξεκινούσε το ευρωπαϊκό του οδοιπορικό από την Κορυτσά της Αλβανίας στις 13 Ιουλίου, κανείς δεν περίμενε πως το ταξίδι θα τελείωνε στη Μαδρίτη… τον Απρίλη! Η Σκεντερμπέου ήταν το πρώτο θύμα εκείνης της παραμυθένιας χρονιάς του ΑΠΟΕΛ που τον έφερε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Με δύο τέρματα (Μοράις, Μαντούκα) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου του πρώτου αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο, ο ΑΠΟΕΛ του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο επαναληπτικός του ΓΣΠ ήταν πλέον τυπικής διαδικασίας και το 4-0 σχεδόν αναμενόμενη εξέλιξη.

2013-14: ΑΠΟΕΛ-Μάριμπορ 1-1 (0-0): Μαχαιριά από έναν… πρώην

Η πιο πρόσφατη πρεμιέρα των γαλαζοκίτρινων φέρνει δυσάρεστες αναμνήσεις. Παρότι ο ΑΠΟΕΛ κατέληξε εν τέλει με πρωτοφανή τρόπο να αγωνίζεται στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ο μεγάλος στόχος που ήταν οι… άλλοι όμιλοι, οι “χρυσοί”, δεν επετεύχθη. Για αυτό ευθύνεται ένας ποδοσφαιριστής που συνδέει την πρεμιέρα του 2007 με την περσινή, αφού ο Ταβάρες, μέλος του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Μπάτε, βρέθηκε ως αντίπαλος στο ΓΣΠ με τη φανέλα της Μάριμπορ και μάλιστα ήταν ο ίδιος που πέτυχε το καθοριστικό γκολ των Σλοβένων, ισοφαρίζοντας αυτό του Γκονσάλβες. Το πέναλτι στις καθυστερήσεις δεν δόθηκε ποτέ και στη ρεβάνς του “Λιούντσκι” οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν, με τον ΑΠΟΕΛ πάντως βελτιωμένο, αλλά και τη διαιτησία να παίζει… κόντρα. Ο αποκλεισμός έστειλε την ομάδα του Πάολο Σέρτζιο στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου αποκλείστηκε από την Ζούλτε-Βάρεγκεμ, ωστόσο ο Έμετ Μαλόνε έστειλε μέσω… κλήρωσης τον ΑΠΟΕΛ στους ομίλους.

Πηγή: balla.com.cy