Απόλλωνας – ΕΝΠ 5-0: «Καθάρισε» με πεντάρα (Βίντεο)

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 5-0 την ΕΝΠ στο Τσίρειο στο εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σκόρερ για τους γαλάζιους οι Καραγιόλ, Περέιρα, Μπρού (2), Παπουλής.

H εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε όπως αναμενόταν επιθετικά στο παιχνίδι ψάχνοντας το εύκολο γκολ το οποίο θα απόβαλε το άγχος από τους ποδοσφαιριστές.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Στυλιανού απείλησε την εστία της ΕΝΠ αλλά ο Κλέιμαν απόκρουσε το σουτ του. Στο 5′ οι γαλάζιοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Βασιλείου να δίνει στον Περέιρα, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το τακουνάκι αλλά ο Κλέιμαν απόκρουσε και πάλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουμάχ έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Περέιρα από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα έξω με το κεφάλι.

Στο 18’ ο Κλέιμαν απόκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Παπουλή ενώ δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Παραλιμνίου απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σουτ του Φράγκου το οποίο έπεσε στην γωνιά και μάζεψε ο Βάλε.

Εν τέλει το γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε στο 27′ με σκόρερ τον Καραγιόλ ο οποίος από μακρινή απόσταση έκανε εντυπωσιακό σουτ, ξαφνιάζοντας τον Κλέιμαν και έγραψε το 1-0. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Περέιρα ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Προηγήθηκε ωραία συνεργασία Παπουλή και Μάγκλιτσα με τον τελευταίο να δίνει την ασίστ στον σκόρερ.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Κέβιν Μπρου έγραψε το 3-0 με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Απόλλωνας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49’ βρήκε το δρόμο προς τον γκολ για τέταρτη φορά και πάλι με τον Κέβιν Μπρου ο οποίος με ωραία εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κλέιμαν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν από κοντά ενώ ο ίδιο παίκτης στο 60’ βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 68’ Καραγιόλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αλλά το 5-0 έγινε τελικά στο 79’ με τον Παπουλή να νικά σε τετ α τετ τον Κλέιμαν μετά από ωραία ασίστ του Μάγκλιτσα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι η ομάδα της Λεμεσού πήρε ακόμα ένα τρίποντο.

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Σουμά, Στυλιανού, Ρομπέρζ, Μπρου, Σακέτι(46′ Ουεντραόγκο), Μάρκοβιτς(46′ Σκέμπρι), Παπουλής, Καραγιόλ, Περέιρα(63′ Ψύχας), Μάγκλιτσα

Ένωση (Πάους): Κλέιμαν, Κουμής, Κολοκούδιας, Ζαράτε(66′ Ελευθερίου), Παύλου(87′ Ξιούρος), Κοσμάς, Ουντοζί, Ολίβα, Μέρτακκας, Νικολάου, Φράγκος(78′ Α. Κολοκούδιας)

Κίτρινες: Στυλιανού / Κοσμάς, Κουμής

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή
Βοηθοί διαιτητές: Νίκος Εγγλέζου, Γιώργος Γκίνος
4ος διαιτητης: Νικόλας Νεοκλέους
Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου

Πηγή: balla.com.cy