ΑΡΗΣ-ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3: Αυτή η ομάδα είναι έτοιμη για όλα!

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Ομόνοια που επικράτησε με 3-0 του Άρη μέσα στο στάδιο «Άλφαμεγα» και πλέον… «γλυκοκοιτάζει» τον τελικό. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρουσιάστηκε αντάξια των προσδοκιών, κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μια σπουδαία νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Μπεζούς 29’, Σεμέδο 50’ και Αλιούμ 89’.

Α’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λεμεσό με τις δυο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν από τα πρώτα λεπτά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Μοντνόρ να κάνει συρτό σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Δυο λεπτά μετά η Ομόνοια «απάντησε» με τον Σεμέδο, ο οποίος ελευθερώθηκε υπέροχα από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ εντός περιοχής και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ μετά από εξοστρακισμό.

Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους και άνοιξαν το σκορ με τον Μπεζούς. Ο Ουκρανός μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ένα δεκάλεπτο μετά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε εκ νέου, με τον Γκομίς να κάνει το σουτ από τα δεξιά, την μπάλα να βρίσκει στον Κούσουλο και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους, σε μια αψυχολόγητη ενέργεια ο Καζού κτύπησε εκτός φάσης τον Κακουλλή και ο Ιταλός ρεφ απέβαλε τον αμυντικό του Άρη.

Β’ ημίχρονο

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της, η Ομόνοια μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έχασε σπουδαία φάση να κάνει δύο τα τέρματα της, με τον Κακουλλή να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Εντούτοις, στην αμέσως επόμενη φάση ο Σεμέδο με ωραίο σουτ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ζάντρο για το 2-0.

Η ομάδα του Αναστασίου συνέχισε να κάνει κουμάντο στο ματς και έχασε σπουδαία φάση  στο 62ο λεπτό με την κεφαλιά του Μίλετιτς να αναγκάζει τον Ζάντρο σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Δέκα λεπτά μετά ήταν σειρά του Στεπίνσκι να απειλήσει την εστία του Άρη, με τον Πολωνό να σημαδεύει το δοκάρι μετά από μακρινό σουτ που επιχείρησε.

Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ. Πρώτα ο Μπράουν με το κεφάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο, ενώ αμέσως μετά ο πορτιέρο της Ομόνοιας πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε νέα κεφαλιά του Σουμάνσκι!

Στο 89’ ο Αλιούμ ήρθε να σφραγίσει ουσιαστικά την πρόκριση για την Ομόνοια, αφού με ένα υπέροχο πλασέ από τα όρια της περιοχής έγραψε το τελικό 3-0!

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Ζάντρο, Καζού, Γκομίς (51′ Μπράουν), Μπρόρσον, Ζόκε, Ουρόσεβιτς, Μοντνόρ, Σαβό (59′ Σουμάνσκι), Κακόριν (46′ Νίκολιτς), Μπένγκστον (83′ Σεμέδο), Μάτισικ (51′ Σανέ).

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ουζόχο, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (84′ Χαμάς), Σεμέδο, Κακουλλής (66′ Στεπίνσκι), Σίμιτς (84′ Μπάκιτς), Κούσουλος, Μίλετιτς, Χάμπος (65′ Αλιούμ), Μπεζούς (65′ Μπασιρού).

Σκόρερ: -/ 29′ Μπεζούς, 50′ Σεμέδο, 89′ Αλιούμ

Κίτρινες: 62′ Μπράουν / 82′ Παναγιώτου

Αποβολές: 42′ Καζού /-

Γήπεδο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Αντρέα Κολόμπο.

Βοηθοί: Παύλος Γεωργίου, Ανδρέας Π. Ανδρέου / 4ος: Κυριάκος Αθανασίου.

VAR: Μίκαελ Φάμπρι / AVAR: Μάριος Αντωνίου.