Δεν ήταν αρκετή η νίκη για τον Άρη…

Ο Άρης πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησε 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης, αλλά η ήττα με 2-0 στο Ισραήλ είχε ως αποτέλεσμα να έρθει ο αποκλεισμός για τους “κιτρίνους” στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Ο Άρης πάλεψε σαν θηρίο, κοίταξε στα μάτια τη Μακάμπι, αλλά τελικά η κλάση του Ζαχάβι έκανε τη διαφορά και έδωσε εν τέλει την πρόκριση στους Ισραηλινούς. Η ήττα με 2-0 στο Ισραήλ, σε συνδυασμό με τη νίκη του Άρη με 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης, είχαν ως αποτέλεσμα η πορεία στην Ευρώπη να ολοκληρωθεί για τους “κίτρινους”. Σκόρερ για τους “κιτρίνους” ήταν οι Γκρέι με πέναλτι και Ντουκουρέ στο 60′ και στο 81′.

Οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, με συνέπεια να “πληγωθούν” γι’ άλλη μία φορά από μία αμυντική ολιγωρία που έφερε την ισοφάριση (1-1) της Μακάμπι, η οποία αγωνίστηκε για σχεδόν 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκλάζερ στη φάση του πέναλτι.

Οι δύο αλλαγές του Μπούργος και το δυναμικό ξεκίνημα του Άρη

Ο Χερμάν Μπούργος διατήρησε το 4-2-3-1 του πρώτου αγώνα, αλλά προχώρησε σε δύο αλλαγές στην ενδεκάδα, δίνοντας φανέλα βασικού στους Μόουζες Οντουμπάτζο και Λουίς Πάλμα αντί των Σαλέμ Εμπακατά και Ματέο Γκαρσία. Στον αντίποδα, ο Βλάνταν Ίβιτς έμεινε πιστός στο δόγμα “ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει”, διατηρώντας την ίδια ενδεκάδα με το πρώτο ματς.

Οι γηπεδούχοι, με την ώθηση και του κόσμου, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν ψηλά, ενώ είχε κι ένα καλό σουτ στο 9′ με τον Ντουκουρέ, ύστερα από γύρισμα του Οντουμπάτζο, ο οποίος ήταν εκ των διακριθέντων για τον Άρη στο πρώτο μέρος. Η Μακάμπι κατάφερε στη συνέχεια και περίπου για 10 λεπτά να ισορροπήσει το παιχνίδι, δίχως, βέβαια, να γίνεται ιδιαίτερα αισθητή επιθετικά.
Δοκάρι ο Πάλμα και πλήρης έλεγχος από τους “κίτρινους”
Η παρουσία του Πάλμα, σε συνδυασμό με την εξαιρετική εικόνα των Χουάν Ιτούρμπε και Ντανιέλ Μαντσίνι, έδωσε τη δυνατότητα στους “κιτρίνους” να αναλάβουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα μετά το 20ό λεπτό. Μάλιστα, στο 25′ βρέθηκαν μία “ανάσα” από το 1-0, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Πάλμα, καθώς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέρετς μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του επιθετικού από την Ονδούρα.Η εικόνα του πρώτου μέρους ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Μπούργος, οι οποίοι έψαξαν το γκολ που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες τους για πρόκριση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους, απενεργοποίησαν τον Γκρέι και δεν επέτρεψαν στον Άρη να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μπροστά από τα καρέ του Πέρετς, παρά το γεγονός πως οι “κίτρινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας ωραίους συνδυασμούς και καλές συνεργασίες μπροστά.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, η ομάδα του Ίβιτς ανέβηκε μέτρα και αναζήτησε έναν τρόπο να “ξαφνιάσει” τον Κουέστα, αλλά δίχως αποτέλεσμα, αφού, όποτε χρειάστηκαν, οι αμυντικοί του Άρη ήταν εκεί και αποσόβησαν τον κίνδυνο.

Μπάχαλο, πέναλτι και αποβολή

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτως στις αρχές του δεύτερου μέρους. Ο Άρης διατήρησε την κατοχή και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης. Και τα κατάφερε στο 60ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Γκρέι, έστω κι αν χρειάστηκε να προηγηθεί ένα… μπάχαλο πέντε λεπτών.

Συγκεκριμένα, στο 55′ ο Γκλάζερ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ιτούρμπε, με τον Μπίτον να καθυστερεί, αλλά τελικά να δίνει το πέναλτι. Ωστόσο, στην αρχή αντί για τον μέσο της Μακάμπι απέβαλε τον συνονόματό του, Μπίτον, με τον βοηθό του τελικά να τον διορθωθεί και να δείχνει την κόκκινη στον σωστό παίκτη.

Η κλάση του Ζαχάβι μίλησε ξανά

Οι “κίτρινοι” θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και έψαξαν και δεύτερο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Ο Ίβιτς, από την πλευρά του, θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και πέρασε τους Ζαχάβι και Γκολάρα με σκοπό να βελτιώσει την επιθετική εικόνα του. Κι ειδικά ο Ισραηλινός φορ τον δικαίωσε και με το παραπάνω, καθώς επτά λεπτά με την είσοδό του, βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα και πλάσαρε τον Ισπανό, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Παρά την ισοφάριση, οι παίκτες του Άρη δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Γκρέι στο 79′ και τελικά δύο λεπτά αργότερα είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει καρπούς. Οι Οντουμπάτζο, Γκρέι συνεργάστηκαν άψογα, με τον Τζαμαϊκανό να βρίσκει με τακουνάκι τον Ντουκουρέ και τον τελευταίο να πλασάρει για το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά, οι “κίτρινοι” πάλεψαν για το τρίτο γκολ προκειμένου να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς οι ευκαιρίες των Πάλμα και Γκρέι δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Άρης – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Έδρα: Κλεάνθης Βικελίδης

Σκόρερ: 60′ πεν. Γκρέι, 81′ Ντουκουρέ / 74′ Ζαχάβι

Κίτρινες κάρτες: 30′ Φαμπιάνο, 45′ Πάλμα, 90 +7′ Χατζηιωάννου / 16′ Σάμποριτ, 23′ Φαν Όβεριμ, 49′ Γιοβάνοβιτς, 53′ Χοζές, 83′ Καντίλ, 90 +2′ Πέρετς

Κόκκινες κάρτες: 58′ Γκλέιζερ

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό (67′ Μάνου Γκαρθία), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78′ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (68′ Καμάτσο), Πάλμα (90 +5′), Γκρέι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετς, Μπίτον, Γεϊνί, Σάμποριτ, Ζεράλντες, Χόζες (78′ Καντίλ), Γκλάζερ, Φαν Όβεριμ (90′ Ρίκαν), Κανιχόβσκι (90′ Νταν Μπίτον), Κούβας (66′ Γκολάσα), Γιοβάνοβιτς (66′ Ζάχαβι)