Δόξα-Νέα Σαλαμίνα 4-1: Την έκανε ό,τι ήθελε! (pics&video)

Τη δεύτερη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε (17/09) η Δόξα που επικράτησε με 4-1 της Νέας Σαλαμίνας στο Μακάρειο για την 4η αγωνιστική.

Αγνώριστη η Νέα Σαλαμίνα που πραγματοποίησε ίσως τη χειρότερη της εμφάνιση των τελευταίων ετών.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με την Δόξα να είναι η ομάδα που πήρε πρώτη τον έλεγχο των κινήσεων και είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας.

Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν από νωρίς τις απειλητικές τους διαθέσεις και έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη από τους ερυθρόλευκους δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 11′ ο Σαντίκ μετά από σέντρα του Ασαμόα. Το γκολ της Δόξας έδωσε στους γηπεδούχους αέρα ψυχολογίας με τη Νέα Σαλαμίνα να αδυνατεί να αντιδράσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Μετά από ένα καταιγιστικό ημίωρο έγινε τελικά το 2-0 για την ομάδα της Κατωκοπιάς με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ασαμόα στο 37′ .

Στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έψαξαν και για το 3-0, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του παιχνιδιού με τη Δόξα να είναι καλύτερη στο γήπεδο και τη Νέα Σαλαμίνα να αδυνατεί να βρει τα βήματα της και να γίνει απειλητική.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας ανοικτό ποδόσφαιρο δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για ακόμα ένα γκολ και το πέτυχαν στο 63′ με τον Λουίς Κάρλος.

Το 3-0 σκότωσε κάθε ελπίδα της Νέας Σαλαμίνας για να ξαναμπει στο παιχνίδι και απέβαλε από τις πλάτες των ποδοσφαιριστών της Δόξας την όποια πίεση και άγχος είχαν απομείνει.

Ο Λιάσος Λουκά πραγματοποιώντας τις τρεις του αλλαγές μέχρι το 64′ επιχείρησε να ανανεώσει την εικόνα της ομάδας του και το πέτυχε για λίγο με τον Μακρίεφ να μειώνει σε 3-1 στο 71′

Από εκεί και πέρα τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Δόξα να φλερτάρει και με το 4-1 στο 73′ στο 76′ και στο 78′ με τους Κάρλος και Σισσοκό.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90+4′ ο Κάρλος διαμορφώνοντας το 4-1.

Δίκαιη η νίκη της Δόξας που εξαργύρωσε την υπεροχή της με τέσσερα γκολ. Απογοητευτική η Νέα Σαλαμίνα που πραγματοποίησε ίσως την χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων χρόνων.

LIVE

A’ HΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

1′  Σουτ από τον Σατίκ, άουτ η μπάλα.

3′ Ο Μπριτζίτο μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα όμως εκεί ήταν ο Ενινφούλ.

5′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα!

Ζιάλ και Ενινγούλ συνεργάστηκαν άψογα με την μπάλα να καταλήγει στον Κάρλος που έπιασε το σουτ στο ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Βεσελόφσκι.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι. Δόξα-Νέα Σαλαμίνα πάντα στο 0-0.

11′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τη Δόξα! Ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά από τη σέντρα του Ασαμόα και έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

14′ Κόρνερ για τη Δόξα, χωρίς αποτέλεσμα.

17′ Kόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα, χωρίς αποτέλεσμα.

23′ Σουτ από τον Κάκκο, η μπάλα στα χέρια του Γκρεμσλ.

26′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα, χωρίς αποτέλεσμα.

30′ ΣΧΟΛΙΟ: Κυριάρχος του παιχνιδιού η Δόξα στο πρώτο ημίωρο. Η Νέα Σαλαμίνα αδυνατεί να απειλήσει ουσιαστικά.

31′ Νέα καλή ευκαρία για τη Δόξα!

Ήταν η μπαλιά από τον Σισσοκό και η προβολή στη κίνηση από τον Σαντίκ με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Μιντίκκη.

35′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα. Εκτέλσε ο Σισσοκό, έπιασε την κεφαλιά ο Ρεντόντο, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

36′ Νέα καλή ευκαιρία για τη Δόξα!

Σούτ από τον Λουίς Κάρλος εντός περιοχής, διώχνει ο Βεσελόφσκι.

37′ ΓΚΟΛ! 2-0 για τη Δόξα! Ο Ασαμόα έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ από τα 40 μέτρα και διπλασία σε τα τέρματα των γηπεδούχων!

38′ Νέα ευκαιρία για τη Δόξα!

Ο Ασαμόα έκανε τις ντρίμπλες, έπιασε το σουτ, σώζει ο Βεσελόφσκι.

39′ Η Δόξα ζητά πέναλτι για κράτημα του Βοσκανιάν στον Μουκτάρη.

40′ ΣΧΟΛΙΟ: Ψάχνει για το 3-0 και να τελειώσει το παιχνίδι η Δόξα, η οποία με τις απανωτές ευκαιρίες που έχει δημιουργήσει μπορούσε μέχρι στιγμής να προηγείται με 5-0. Αγνώριστη η Νέα Σαλαμίνα!

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δύο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα και μία για τη Δόξα.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

47′ Σουτ από τον Κάρλος, αποκρούει ο Βεσελόφσκι.

48′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα, χωρίς αποτέλεσμα.

54′ Σώζει τη Νέα Σαλαμίνα ο Κορρέια την τελευαία στιγμή.

56′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα, χωρίς αποτέλεσμα.

60′ Νέα καλή ευκαιρία για τη Δόξα!

Ο Λουίς Κάρλος έκανε το πλασέ μέσα στη περιοχή με εξουδετερωμένο τον Βεσελόφσκι, ψηλά άουτ η μπάλα!

63′ ΓΚΟΛ! 3-0 για τη Δόξα! Καθαρίζει το παιχνίδι η Δόξα με Λουίς Κάρλος!

66′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κάκκο, μέσα ο Ρόκε.

67′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα!

71′ Μειώνει σε 3-1 η Νέα Σαλαμίνα με τον Μακρίεφ. Ήταν η μπαλιά του Ρόκε με τον Βούλγαρο στράικερ να κάνει την προβολή και να σημειώνει το 3-1.

73′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα!

Σουτ από τον Κάρλος, έλαχιστα άουτ.

75′ Αλλαγή για την Δόξα. Έξω ο Ζατλ, μέσα ο Κένιντι.

75′ ΣΧΟΛΙΟ: Κλείδωσε τη νίκη η Δόξα με το 3-0, ωστόσο η μείωση του σκορ σε 3-1 από τη Νέα Σαλαμίνα αναπτέρωσε τις ελπίδες των ερυθρόλευκων για να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι. Ενδιαφέρον το τελευταίο τέταρτο που απομένει.

76′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα!

Σουτ από τον Σισσοκό, ελάχιστα άουτ.

78′ Ακυρώνεται γκολ της Δόξας από σουτ του Σισσοκό εκτός περιοχής. Ως μη γενόμενη η φάση καθώς μπροστά από τον Βεσελόφσκι υπήρχε ποδοσφαιριστής της Δόξας σε θέση οφ-σάιντ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόκε.

89′ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Σισσοκό, μέσα ο Παπαφώτης.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+4′ ΓΚΟΛ! 4-1 για τη Δόξα! Ακόμα ένα γκολ από τον Λουίς Κάρλος!