Ερμής-ΑΠΟΕΛ 2-4: Το ιστορικό νταμπλ είναι γεγονός!

{loadposition ba_textlink}

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου την Τετάρτη επί της ΑΕΛ, οι “γαλαζοκίτρινοι” κατέκτησαν το 24ο πρωτάθλημα, κερδίζοντας εύκολα τον Ερμή στο “Αμμόχωστος” με ? (15′ Ταραλίδης, 53′ Παπαθανασίου / 5′ Ντε Βινσέντι, 8′ Χαραλαμπίδης, 18′ πέν., 39′ Τζεμπούρ).

Η εικόνα του αγώνα
Ένα βαθμό χρειαζόταν ο ΑΠΟΕΛ στο “Αμμόχωστος” για να κατακτήσει το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα, αλλά έδειξε από την από την αρχή πως δεν είχε διάθεση για… άγχη. Προηγήθηκε μόλις στο 5′ με τον Ντε Βινσέντι, διαμόρφωσε το 0-2 στο 8′ με τον Χαραλαμπίδη και κάπου εκεί ο αγώνας ήταν ιστορία.

Οι φίλαθλοί του που είχαν γεμίσει το γήπεδο περίμεναν απλά τη λήξη για να αρχίσουν τα πανηγύρια. Το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν το τελικό σκορ, αφού ακόμη κι όταν ο Ταραλίδης μείωσε σε 1-2 (15′), ο Τζεμπούρ φρόντισε να επαναφέρει το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ σε επίπεδα ασφαλείας. Με ένα πέναλτι (18′) κι ένα πλασέ (39′) διαμόρφωσε το 1-4 στο ημίχρονο.

Στο ημίχρονο έφτασε στο “Αμμόχωστος” και ο πρόεδρος της ΚΟΠ, Κωστάκης Κουτσοκούμνης, για την απονομή, αφού πλέον δεν υπήρχε καμία αμφιβολία για τον πρωταθλητή. Το μόνο που άλλαξε μέχρι τέλους ήταν το σκορ, με τον Παπαθανασίου να κάνει το 2-4 στο 53′.

Re-Play
5′ 0-1: Με σουτ εκτός περιοχής ο Ντε Βινσέντι ανοίγει το σκορ.
9′ 0-2: Ο Χαραλαμπίδης μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και με όμορφο τελείωμα στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.
15′ 1-2: Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ταραλίδης νικά τον Χιώτη και μειώνει το σκορ.
18′ 1-3: Ανατροπή του Τζεμπούρ από τον Κυριάκου. Το εκτελεί ο ίδιος και 1-3.
34′ Ο Ντε Βινσέντι από πολύ κοντά δεν μπορεί να σκοράρει, η μπάλα κοντράρει σε πόδια αμυντικών του Ερμή και φεύγει σε κόρνερ.
39′ 1-4. Γύρισμα του Μοράις στον Τζεμπούρ και ο Αλγερινός από κοντά με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.
53′ 2-4: Ο Παπαθανασίου από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του Χιώτη.

Οι συνθέσεις:

ΕΡΜΗΣ: Χρυσοστόμου, Κούρου, Τσίνα, Σαμπουκασίδης, Τούρκο, Ταραλίδης, Κατσιατής, Μανού, Παπαθανασίου, Κυριάκου (63′ Χατζηδημητρίου), Δημητρίου (46′ Λόπες).
ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Αντωνιάδης, Κακά, Καρλάο, Ρίισε (73′ Ιωάννου), Μοράις, Λάνιγκ, Χαραλαμπίδης (68′ Παπαφώτης), Αλεξάνδρου (58′ Πεχλιβάνης), Ντε Βινσέντι, Τζεμπούρ.

Πηγή: balla.com.cy