Ένωση-Νέα Σαλαμίνα 0-1: Απέδρασε από το “Τάσος Μάρκου” με Έλιο Ρόκε

Ήταν καλύτερη, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, κράτησε περισσότερο μπάλα και αυτή την φορά ήταν και ουσιαστική αφού σκόραρε στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Ο Έλιο Ρόκε ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος του παιχνιδιού, χαρίζοντας έτσι το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στην ομάδα του.  Από την άλλη η Ένωση με την 5η συνεχόμενη της ήττα κόλλησε για τα καλά στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι δημιουργήθηκε από την Ένωση, μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Ττόφας μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά ο Σέτκους βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.  Καλή ευκαιρία ήταν και το γυριστό του Λόπες λίγα λεπτά μετά, που όμως κατέληξε στα χέρια του πανέτοιμου Σέτκους.

«Εκρηκτικό» πρώτο δεκαπεντάλεπτο για την Σαλαμίνα

Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Νέα Σαλαμίνα η οποία μέχρι το 15ο λεπτό δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τον Βαττή και τον Ρόκε.  Κάπου εκεί καρποφόρησε και η υπεροχή των «ερυθρόλευκων» όταν ο Έλιο Ρόκε βρέθηκε σε θέση βολής και δεν αστόχησε, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Σάσα Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε χωρίς καμιά τύχη και αποτέλεσμα όμως.

Λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους στο 31’, αλλά ο Κουμάσης έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ με παρέμβαση του πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοζυγίσουν το παιχνίδι πάντως, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Και κάπως έτσι η Νέα Σαλαμίνα έμεινε να προηγείται με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Β’ Ημίχρονο

Ο Ενιόπβου έφερε την αλλαγή

Ο Σάσα Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, αντικαθιστώντας τον κάκιστο Αγκούλο με τον Ενιόπβου και απ’ ότι φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε κάπως ο τρόπος παιχνιδιού της Ένωσης.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «βυσσινί» κέρδιζαν περισσότερα μέτρα προς την περιοχή της Σαλαμίνας και δημιουργούσαν συνεχώς προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωχναν πάντοτε την κατάλληλη στιγμή.

Καλή στιγμή είχε και η Σαλαμίνα στο 57’ όταν μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια η μπάλα έφτασε στα πόδια του Έλιο Ρόκε, ο οποίος δεν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού πραγματοποίησε ένα αδύνατο σουτ.

Δύο άστοχες κεφαλιές μετά από ώρα

Άργησε να έρθει η επόμενη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 79ο λεπτό, όταν έγινε μια μπαλιά από τον Ττόφα στον αμαρκάριστο Ζανέττου, ο οποίος έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σέτκους.

Η ευκαιρία της Ένωσης δεν έμεινε αναπάντητη και ο Εντιαγέ δύο λεπτά αργότερα έπιασε μια δυνατή κεφαλιά αλλά δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη.

Όσο το σκορ παρέμενε στο εύθραυστο 1-0 η Ένωση κυνηγούσε το παιχνίδι προσπαθώντας να σώσει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν τα τελευταία λεπτά με μακρινές μπαλιές να φέρουν την μπάλα στην περιοχή της Σαλαμίνας χωρίς όμως επιτυχία και έτσι η Νέα Σαλαμίνα έφυγε από το «Τάσος Μάρκου» με τους τρεις βαθμούς.

UP: Ο Σέτκους που επέστρεψε από την τιμωρία του και ήταν σταθερός σε όλες του τις επεμβάσεις.

DOWN: Ο Τόλιμιρ που άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και έκανε ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια για την αποφυγή της ήττας.

Που κρίθηκε:  Στο εκρηκτικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο της Νέας Σαλαμίνας στο οποίο δημιούργησε δύο πολύ καλές φάσεις και σκόραρε και το γκολ.

Πηγή: balla.com.cy