Έριξε 3άρα και πανηγύρισε ιστορική πρόκριση η Πάφος!

Σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε η Πάφος FC που επικράτησε με 3-0 της Ζαλγκίρις (1-0 κ.δ) στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ομάδα του Καρσέδο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έκλεισε τον αντίπαλο στο δικό του μισό και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Τάνκοβιτς.

Στη συνέχεια η Παφιακή ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, απώλεσε ορισμένες σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει το ζητούμενο που ήταν το δεύτερο γκολ.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση και εκεί ο Άντερσον συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στον κόσμο της ομάδας. O Βραζιλιάνος με ένα υπέροχο ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλής εστίας για να γράψει το 2-0 και να δώσει σκορ πρόκρισης στην ομάδα του Κάρλος Καρσέδο.

Από εκεί και πέρα η Πάφος έλεγξε τη ροή του αγώνα και το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 118’ με τον Ηλία να σερβίρει στον Ντράγκομιρ και τον τελευταίο να γράφει το 3-0 με κεφαλιά.

Έτσι η Παφιακή ομάδα έγραψε ιστορία παίρνοντας την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη και συνεχίσει το ταξίδι της που ελπίζει πως θα είναι… μακρινό!

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ναμ (62′ Πελάζιο), Γκολντάρ, Μελούσο (96′ Πηλέας), Λούκασεν, Μπρούνο, Πέπε (70′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάιρο (112′ Ηλία), Ζάζα (62′ Άντερσον).

Ζαλγκίρις (Βλαντιμίρ Τσεμπούριν): Τορντάι, Μουτάχι, Ζάχαρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίτσιους, Καρασίμα, Γκολουμπίκας, Αντάλ, Πέτκοβιτς.

Σκόρερ: Τάνκοβιτς 21′, Άντερσον 101′, Ντράγκομιρ 118’/-