Φιορεντίνα-Γουέστ Χαμ: Η… κούπα στην Αγγλία!

Με γκολ του Τζάροντ Μπόουεν στο 90΄, η Γουέστ Χαμ λύγισε τη Φιορεντίνα (2-1) στο δραματικό τελικό του Conference League και πήρε το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο (και δεύτερο συνολικά) μετά από το 1965.

Να θυμίσουμε ότι η Γουέστ Χαμ απέκλεισε την ΑΕΚ στους “16” του Conference League.

Το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο των Σφυριών μετά από 58 ολόκληρα χρόνια και το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1965, αλλά και ο πρώτος τίτλος γενικά μετά από 43 και το Κύπελλο του 1980 για την ομάδα του Λονδίνου, η οποία εξασφάλισε ταυτόχρονα την είσοδό της στους ομίλους του Europa League της επόμενης περιόδου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στον τελικό.

7′ Κυκλοφορεί την μπάλα η Φιορεντίνα και προσπαθεί να βρει χώρους.

9′ Δυνατό σουτ ο Μαντράγκορα, η μπάλα πέρασε άουτ.

13′ Γύρισμα του Ράις, η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία.

21′ Ο Γιόβιτς προσπάθησε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά είχε κλειστεί καλά και κόπηκε η προσπάθειά του.

33′ Πολύ ωραίο τάκλιν του Αγκέρ στον Γκονζάλες, κόβοντας του την προσπάθεια τελευταία στιγμή.

34′ Πέταξαν μπουκάλια στον Μπιράγκι οι οπαδοί της Γουέστ Χαμ, άνοιξε το κεφάλι του αρχηγού της Φιορεντίνα.

-Διακόπηκε για λίγα λεπτά το ματς

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

45+5′ Σκόραρε ο Γιόβιτς, αλλά η βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι και το γκολ δεν μέτρησε! Έγινε έλεγχος και στο VAR, το 0-0 παραμένει.

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του τελικού

46′ Καμπράλ μέσα, Γιόβιτς έξω για την Φιορεντίνα.

47′ Σέντρα του Ντοντό, ο Μαντράγκορα κάνει το σουτ, αλλά κόβει η άμυνα της Γουέστ Χαμ.

49′ Φωνάζει για πέναλτι η Γουέστ Χαμ σε πτώση του Μπόουεν, εξετάζεται η φάση.
Τίποτα λέει ο ρέφερι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

58′ Για χέρι του Μπιράγκι. Ο Ντελ Θέρο Γκράντε πάει να δει την φάση

60′ Πέναλτι για τη Γουέστ Χαμ.

62′ ΓΚΟΛ 0-1 η Γουέστ Χαμ.  Ο Μπενραχμά εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα και δίνει προβάδισμα…

67′ ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Φιορεντίνα. Υπέροχο τελείωμα του Μποναβεντούρα μέσα από την περιοχή, δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Αρεολά.

72′ Τεράστια φάση για τη Φιορεντίνα. Τρομερό σπάσιμο του Καμπράλ στον Μαντράγκορα, αυτός κάνει το πλασέ με τη μία μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.

76′ Μπενραχμά έξω για τη Γουέστ Χαμ, μέσα ο Φορνάλς.

78′ Το παιχνίδι έχει πάρει άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να φτάνουν η μία μετά την άλλη μια ανάσα από το γκολ.

81′ Ευκαιρία για τη Γουέστ Χαμ! Κεφαλιά ο Σούτσεκ, έδιωξε ο Τερατσάνο.

84′ Λούκα Ρανιέρι έξω για τους βιόλα, μέσα ο Ιγκόρ.

90′ ΓΚΟΛ 1-2 η Γουέστ Χαμ. Εξαιρετική κάθετη του Πακετά που τρυπάει στα δύο την αντίπαλη άμυνα, ο Μπόουεν με άψογο πλασέ εκμεταλλεύεται και την κακή έξοδο του Τερατσάνο για να σκοράρει

enter " "

-Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

90+3′ Μαντράγκορα έξω, Μπαράκ μέσα για τη Φιορεντίνα.

90+4′ Αντόνιο έξω για τη Γουέστ Χαμ, ο Ογκμπόνα μπαίνει στο ματς

90+9 ΤΕΛΟΣ, μεγάλη νικήτρια η Γουέστ Χαμ!

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (84’ Ιγκόρ), Μπιράγκι, Μαντραγκόρα (94’ Μπαράκ), Άμραμπατ, Μποναβεντούρα, Γκονζάλες, Κουαμέ (62’ Σαπονάρα), Γιόβιτς (46’ Καμπράλ).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τσούφαλ, Ζουμά (61’ Κέρερ), Αγέρντ, Έμερσον, Σούτσεκ, Ράις, Πακετά, Μπόουεν, Μπενραχμά (76’ Φορνάλς), Αντόνιο (94’ Ογκμπόνα).