Η ιστορική βραδιά έγινε εφιαλτική για την Πάφος FC!

Η Πάφος έχασε με 3-0 εκτός έδρας από την Έλφσμποργκ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο Γιουρόπα Λιγκ, για τον 1ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, γεγονός που καθιστά δύσκολη την υπόθεση πρόκριση στον επαναληπτικό στην Κύπρο.

Στο α’ ημίχρονο η Πάφος μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ αφού η Έλφσποργκ εκμτεταλλεύτηκε το λάθος του Κβίντα στο 9′ και πήρε προβάδισμα με πλασέ του Zeneli αλλά το συγκρότημα του κ. Καρσέδο είχε τις προυποθέσεις για γκολ και προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια, για να φτάσει στο στόχο της, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.
Η Πάφος στο 19′ κατέγραψε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάιρο όταν έφυγε μόνος πίσω από τον Yegbe αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε αφού τον έκλεισε από αριστερά στην περιοχή ο Pettersson με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει έξω.
Έξι λεπτά αργότερα η Πάφος είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως, ο Pettersson έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.
Στο 32′ η Πάφος προσπάθησε με τον Κορέια από δεξιά ο οποίος σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Μελούσο πέρασε έξω. Δύο λεπτά μετά ο Μελούσο δεν πρόλαβε τη μπάλα στην περιοχή της Έλφσμποργκ, μετά την σέντρα του Κορέια από δεξιά. Στο 37′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, βρήκε σε ετοιμότητα τον Pettersson ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Έλφσμποργκ μπήκε και καλυτερα στο ματς και επεδίωξε το 2ο γκολ το οποίο πέτυχε στο 58′ όταν κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Zeneli αλλά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Στην επιστροφή της μπάλας ο Hult την έστειλε στα δίχτυα και διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα του.
Η Πάφος συνέχισε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μελούσο με 2η κίτρινη κάρτα.
Στο 70′ στην Πάφο διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για χέρι ποδοσφαιριστή στην περιοχή της Έλφσμποργκ αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη απόψη. Σημειώνεται ότι η παραγωγή δεν παρουσιάσε επαναληπτική προβολή για την συγκεκριμένη φάση.
Η Σουηδική ομάδα διαμόρφωσε το 3-0 όταν ο Frick με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά τη πάσα του Baidoo.
Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την Πέμπτη (18/07) στο στάδιο “Άλφαμέγα” στη Λεμεσό.

Έλφσμποργκ: Pettersson, Holmen, Henriksson, Yegbe, Hedlund (72′ Kaib), Zeneli, Ouma (65′ Baldursson), Hult, Qasem (65′ Frick), Baidoo, Zeneli (72′ Jebara).

Στον πάγκο: Uppenberg, Sorensen, E. Guðmundsson, Larsson, Abdullai, Söderberg.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Πελάζιο, Μπρούνο, Ζάιρο (79′ Μ. Ηλία), Τάνκοβιτς (59′ Πηλέας), Ναμ (46′  Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Κορέια (79′ Ζάζα).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ηλία, Εύζωνα, Κολώτα.

Διαιτητής: Dmytro Panchyshyn UKR

Βοηθός Διαιτητή: Volodymyr Vysotskyi UKR

Βοηθός Διαιτητή: Oleksii Myronov UKR

Τέταρτος Διαιτητής: Denys Shurman UKR

VAR: Clay Ruperti NED

Assistant VAR: Ingmar Oostrom NED