Νέα Σαλαμίνα – Αλκή 2-1: Ντιέγκο Λεόν, déjà vu

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 2-1 (Ρόκε 63’, Λεόν77’/ Μ. Δημητρίου 28’) πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα, αυτή την φορά απέναντι στην Αλκή μετά και την νίκη απέναντι στον Απόλλωνα την περασμένη αγωνιστική, παίζοντας ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα, η οποία πατούσε πολύ καλύτερα και έβγαινε μπροστά με μεγαλύτερη ευκολία απ’ ότι η Αλκή. Ένα σουτ του Εντιαγέ στο 5’ το οποίος αποκρούστηκε από τον Στυλιανού και ένα επικίνδυνο γύρισμα του Βαττή στο 12’ ήταν μερικές από τις φάσεις που δημιούργησαν οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι εκείνο το σημείο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα προήλθε και πάλι από πόδια ποδοσφαιριστών της Σαλαμίνας, όταν ο Λαλίν στο 14ο λεπτό του αγώνα βγήκε φάτσα με τον Στυλιανού, άργησε πάρα πολύ όμως να σουτάρει, τον πρόλαβε ο Χριστοφίδης, στην συνέχεια ο Εντιαγέ που ήρθε από πίσω δοκίμασε να σουτάρει αλλά ο Κύπριος πορτιέρο έπεσε στα πόδια του και μάζεψε την μπάλα.

Η τελευταία καλή φάση της ομάδας του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έγινε στο 22ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Βαττή, ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ που πέρασε μόλις έξω.  Ο Στυλιανού πάντως έδειξε να ελέγχει την φάση.

Στο 28’ οι ποδοσφαιριστές της Αλκής πίεσαν ψηλά, ο Μάριος Δημητρίου κυνήγησε την φάση, έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Σέτκους και πλάσαρε ψύχραιμα γράφοντας το 1-0 και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η «Αθάνατη» έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κομπίνα σε φάουλ βγήκε μια μπαλιά πίσω στον Φυλακτού, ο οποίος βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος, επιχείρησε ένα σουτ αλλά δεν είχε την τύχη που επιθυμούσε.

Μέχρι και την λήξη του πρώτου σαρανταπενταλέπτου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση εκτός από μια εκτέλεση φάουλ του Λεόν που μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Στυλιανού και ένα άστοχο σουτ του Λίλλη.

Β’ Ημίχρονο

Σαν ταύρος σε υαλοπωλείο μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνο ο Ρόκε δημιούργησε τρεις φάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο. Αρχικά στο 46’ έπιασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε μόλις έξω, στην συνέχεια, στο 48’ βγήκε μια μπαλιά στον ίδιο αλλά η μπάλα αναπήδησε και πέρασε πάνω από το κεφάλι του ενώ δύο λεπτά αργότερα, βρέθηκε μέσα στην περιοχή ντρίμπλαρε μια δύο φορές έπιασε και ένα σουτ που όμως πέρασε έξω.

Πριν περάσει ένα λεπτό από τις διαδοχικές φάσεις των «ερυθρολεύκων», ο Λεόν κέρδισε το πέναλτι σε χέρι του Φυλακτού όπως υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ισπανός, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 55’ το δοκάρι είπε και πάλι όχι σε προσπάθεια του Τζούρτζουριτς και αφού πρώτα το σουτ αποκρούστηκε από τον Στυλιανού. Η υπεροχή δεν καρποφόρησε ούτε στο 59ο λεπτό όταν ο Εντιαγέ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα περιστέρια.

Ότι δεν έκανε όμως ο Ρόκε στα αρχικά στάδια του πρώτου ημιχρόνου το έκανε στο 63’. Ο Τζούρτζουριτς έκλεψε από τα δεξιά, σήκωσε κεφάλι, είδε τον Ρόκε του έβγαλε την μπαλιά και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε αυτή την φορά. Με κεφαλιά έκανε το 1-1 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ. Στο 75’ όμως η «Αθάνατη» παραλίγο να πάρει εκ νέου προβάδισμα στον αγώνα όταν ο Ταραλίδης έκανε ένα αδύναμο γύρισμα προς τα πίσω, ο Πατρόνιακ μπήκε μέσα στην φάση πέρασε τον Σέτκους αλλά πήγε αρκετά πλάγια και το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Στο 77’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το φάουλ σε καλό σημείο μερικά μέτρα έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιέγκο Λεόν και σε ένα déjà vu του περασμένου παιχνιδιού με αντίπαλο τον Απόλλωνα έστειλε την μπάλα με υπέροχο τρόπο στο παραθυράκι του Στυλιανού, κάνοντας το 2-1 δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του.

Μέχρι και την λήξη του αγώνα δεν παίχτηκε και πολύ ποδόσφαιρο αφού υπήρξαν πολλά νεύρα, βγήκαν πολλές κίτρινες κάρτες σε ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων ενώ στο 86’ αποβλήθηκε και ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας, Δημήτρης Καλαϊτζίδης.

MPV: Ο Ντιέγκο Λεόν. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο “δολοφόνος” Ισπανός χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του με άψογη εκτέλεση φάουλ.

UP: Τζούτζουριτς. Ανεβασμένος ο . Βρήκε δοκάρι ενώ έδωσε και την ασίστ στο γκολ της Σαλαμίνας.

DOWN: Λαλίν. Έχασε την ευκαιρία που δεν χανόταν στο 14ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Καλαϊτζίδη.

Που κρίθηκε: Η Νέα Σαλαμίνα «πάτησε» κυριολεκτικά την Αλκή στο δεύτερο ημίχρονο και ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να πολύ πιο μεγάλος

Πηγή: balla.com.cy