Μοιρασμένη η προϊστορία Εθνικής Κύπρου-Αλβανίας

Ο αγώνας Αλβανίας – Κύπρου που έγινε το Σεπτέμβριο του 2012 στα Τίρανα, ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας μεταξύ των δύο χωρών σε οποιαδήποτε διοργάνωση.

Με τον αγώνα εκείνο, οι δύο ομάδες άρχισαν τότε τις υποχρεώσεις τους στον 5ο Προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2014 και τώρα, με το μεταξύ τους αγώνα στο ΓΣΠ, ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση.

Η Εθνική Αλβανίας πήρε τη νίκη με 3-1, με το σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης αφού, μέχρι το 84ο λεπτό, το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1.

Ο Βίνσεντ Λαμπάν είχε πετύχει το γκολ της Εθνικής μας, στην πρώτη του συμμετοχή με τον αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε επίσημο αγώνα. Ντεμπούτο σε επίσημο αγώνα, είχε κάνει στα Τίρανα και ο Ντόσσα Τζούνιορ.

Η Εθνική Αλβανίας προηγήθηκε με το Sadiku στο 36′, ο Λαμπάν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του Ά ημιχρόνου, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με τους Cani και  Bogdani στο 84’ και στο 87’.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση:

Γιωργαλλίδης (46’ Μάστρου), Δημητρίου, Τζούνιορ, Μερκής, Η. Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μακρίδης, Νικολάου, Αλωνεύτης, Χαραλαμπίδης (56’ Χριστοφή), Μ. Κωνσταντίνου (76’ Αβραάμ).

Πριν από τον περσινό αγώνα στα Τίρανα, είχαν προηγηθεί άλλες τέσσερεις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο χωρών, όλες φιλικές. ύπρος και Αλβανία έπαιξαν για πρώτη φορά στις 19 Αυγούστου 1998 σε φιλικό παιχνίδι στη Λευκωσία.

Η Κύπρος πήρε τη νίκη με 3-2 και τα τέρματα πέτυχαν οι Άκης Ιωακείμ, Γιώτης Εγκωμίτης και Δημήτρης Ιωάννου. ο επόμενο φιλικό έγινε τον Δεκαπενταύγουστο του 2000 στα Τίρανα, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Νικηφόρο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν το τρίτο φιλικό με την Αλβανία. Ο αγώνας έγινε στις 18 Αυγούστου 2004 στο Τσίρειο και με δύο τέρματα του Μιχάλη Κωνσταντίνου, η Εθνική Κύπρου πήρε τη νίκη με 2-1.

Το τέταρτο φιλικό συνοδεύτηκε με βαριά ήττα για την Κύπρο. Στις 12 Αυγούστου του 2009, οι Αλβανοί νίκησαν την ομάδα μας με 6-1 στα Τίρανα, με τον Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει το γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Συνολικά, σε πέντε αγώνες μεταξύ της Κύπρου και της Αλβανίας, η ομάδα μας νίκησε δύο φορές, έχασε άλλες τόσες ενώ ένας αγώνας τελείωσε ισόπαλος.