Tης Αλεξίας Καφετζή
Σε εξέλιξη βρίσκονται αυτή την ώρα στο Προεδρικό Μέγαρο οι διευρυμένες συνομιλίες μεταξύ του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Χριστοδουλίδη και του Προέδρου της Ιταλικής Δημοκρατίας, Σέρτζιο Ματαρέλα, ο οποίος πραγματοποιεί την πρώτη επίσημη επίσκεψη Προέδρου της Ιταλίας στην Κύπρο.
Στις 16:05 το απόγευμα, ο Πρόεδρος της Ιταλικής Δημοκρατίας έτυχε επίσημης υποδοχής από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Νίκο Χριστοδουλίδη και την Πρώτη Κυρία, Φιλίππα Καρσερά-Χριστοδουλίδη. Κατά την τελετή υποδοχής έγινε ανάκρουση των εθνικών ύμνων της Ιταλίας και της Κύπρου, ενώ άγημα της Εθνικής Φρουράς απέδωσε τιμές
Στη συνέχεια οι δύο Πρόεδροι κατευθήνθηκαν προς την είσοδο του Προεδρικού Μεγάρου, όπου στρώθηκε κόκκινο χαλί και έκαναν χειραψία μπροστά από την είσοδο του κτηρίου, στο οποίο εισήλθαν στη συνέχεια.
Οι δυο Προέδροι είχαν κατ’ ιδίαν συνάντηση και αυτή την ώρα βρίσκονται σε εξέλιξη διευρυμένες συνομιλίες αντιπροσωπειών των δυο χωρών στην παρουσία των δύο Προέδρων. Αναμένεται ότι στη συνέχεια οι Πρόεδροι Χριστοδουλίδης και Ματερέλα θα προβούν σε δηλώσεις.
Το βράδυ ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης θα παραθέσει μαζί με τη σύζυγό του επίσημο δείπνο προς τιμή του Προέδρου της Ιταλίας.