Ο Φαν Πέρσι έστεψε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (video)

Ο Ολλανδός περσινός αρχισκόρερ της Premier League μπήκε δυναμικά και στη φετινή σεζόν και άνοιξε λογαριασμό μόλις στο 6ο λεπτό.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο τραυματισμός του Ραφαέλ οδήγησε στην πρώτη αλλαγή του αγώνα, με τον Κρις Σμόλινγκ να παίρνει θέση στόπερ και τον Φιλ Τζόουνς να μετατοπίζεται δεξιά.

Η Γουίγκαν απείλησε για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό, όταν ο νεοαποκτηθείς Τζέιμς Μακλίν είδε την προσπάθειά του να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια, ενώ η απάντηση ήρθε από σουτ του Τομ Κλέβερλι που έδιωξε ο Σκοτ Κάρσον.

Το παιχνίδι είχε πολύ χαμηλό τέμπο, τ ο οποίο ήλεγχε απόλυτα η Μάντσστερ Γιουνάιτεντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” επιχειρούσαν με την ταχύτητα των Βίλφριντ Ζάχα και Ντάνι Γουέλμπεκ να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα από τις πτέρυγες και σε μία τέτοια φάση από αριστερά, η μπάλα έφτασε ξανά στον Ολλανδό, που με τη βοήθεια κόντρας του Τζέιμς Περτς, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι (πολλές) αλλαγές των 2 προπονητών στα τελευταία λεπτά δεν μετέβαλαν την εικόνα του αγώνα, ενώ σε μία εξ αυτών, ο Ράιαν Γκιγκς γνώρισε την αποθέωση από το κοινό του “Γουέμπλεϊ”, στον δρόμο για την 9η κατάκτηση του συγκεκριμένου θεσμού.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ντε Χέα, Ραφαέλ (16′ Σμόλινγκ), Τζόουνς, Βίντιτς, Εβρά, Κλέβερλι, Κάρικ, Γκιγκς (67′ Άντερσον), Ζάχα (61′ Βαλένσια), Φαν Πέρσι (84′ Γιανουζάι), Γουέλμπεκ

Γουίγκαν (4-3-3): Κάρσον, Μπόις, Περτς, Μπάρνετ, Κρέινι, Μακάρθι (86′ Ντίκο), Γουότσον, Μακάρθουρ (61′ Μακμάναμαν), Μαλόνεϊ (71′ Εσπινόσα), Χολτ (61′ Φορτουνέ), Μακλίν (62′ Μακάν)