ΠΑΦΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 2-1: Ο Δημητρίου μίλησε τελευταίος!

Η Πάφος FC πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Απόλλωνα στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού κυπέλλου. Όχι όμως τέτοια που να την κάνει να ελπίζει από τώρα, βάσιμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Η παφιακή ομάδα επικράτησε με 2-1 και θα πάει με προβάδισμα στον επαναληπτικό της 17ης Απριλίου στο «Άλφαμεγα» εκεί όπου θα επιδιώξει είτε με νέα νίκη, είτε με ισοπαλία, να πετύχει τον στόχο της.

Το σκορ αυτό, από την άλλη, φέρνει σε πιο δύσκολη θέση μεν, τον Απόλλωνα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύει στους ανθρώπους και στους οπαδούς της ομάδας να ελπίζουν σε ανατροπή και πρόκριση στην τελικό. Όλα είναι πιθανά σε αυτόν τον θεσμό και όλα θα κριθούν στο Κολόσσι.

Το ματς…

Ενδιαφέρουσα ήταν η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο με την Πάφο να είναι η ομάδα η οποία ήταν πιο… εκδηλωτική και αναζητούσε τρόπους περισσότερο, είτε να πλησιάσει στην περιοχή του Λέουενμπερφ, είτε για να απειλήσει. Εν τέλει, έπειτα από κάποιες προϋποθέσεις, κατάφερε να γίνει αυτή η οποία ευτύχισε να ανοίξει το σκορ και μάλιστα με γκολάρα!

Στο 28’ ο Βαλακάρι είχε βγάλει για τον Τάνκοβιτς στην περιοχή, αυτός έστρωσε στον Πέπε και ο τελευταίος με ένα σουτ – βολίδα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λέουενμπερφ για το 1-0, και σε σημείο που ήταν αδύνατο να κάνει κάτι ο Ολλανδός κίπερ για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Προτού κατευνάσουν όμως οι πανηγυρισμοί, ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα, εφτά λεπτά αργότερα (35’), όταν ο Μάρκες μετά από ωραία ενέργεια έδωσε στον Μαλεκκίδη κι αυτός με σουτ εντός επανορθωτικής ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν φτωχή σε θέμα ευκαιριών, όχι όμως και ρυθμού. Ο Απόλλωνας είχε συμβιβαστεί με την ιδέα της… ισοπαλίας μιας και ο Πάμπλο Ματσίν ήθελε να κάνει πιο «σφιχτή» την ομάδα του με τις κινήσεις του από τον πάγκο, ενώ η Πάφος FC μετά και από τις αλλαγές του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, έδειξε να έχει πιο επιθετικές διαθέσεις και με υπομονή έψαχνε τον τρόπο για να πετύχει δεύτερο γκολ. Και τα κατάφερε στο 85’ με ωραίο σουτ του Μάριου Δημητρίου, ενός παίκτη που μπήκε ως αλλαγή, από το ύψος της επανορθωτικής έπειτα από αδράνεια στην άμυνα της Λεμεσιανής ομάδας. Το 2-1 δεν διαφοροποιήθηκε και η Πάφος ήταν η μεγάλη νικήτρια.

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους (69′ Μ. Δημητρίου), Κβίντα, Γκολδάρ, Μπότσκαϊ, Τάνκοβιτς (69′ Ζάζα), Ντράγκομιρ, Πέπε, Βάλακαρι (46′ Nαμ), Κοντρέρας (46′ Μπρούνο), Ζάιρο.

Απόλλων (Πέδρο Μάτσιν): Λέουενμπερφ, Σάντος, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης (46′ Κοστάκε), Γιούρτσεβιτς, Φιλιώτης (70′ Πεϊμπέρνς), Πέρετζ (59′ Σπόλιαριτς), Χ. Κυριάκου (83′ Αρτεάν), Κολ (83′ Μπακενγκά), Μάρκες.

Γήπεδο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Σκόρερ: 28′ Πέπε, 85′ Δημητρίου / 35′ Μαλεκκίδης.

Κίτρινες: 12′ Κολ (2η), 18′ Πέρετζ, 39′ Φιλιώτης, 60′ Κοστάκε.