Νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

Αλκή-ΑΠΟΕΛ 1-3: Έκανε το χρέος του και περιμένει

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε από τη Λάρνακα με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αφού νίκησε την Αλκή με 3-1, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον έναν βαθμό και περιμένει πλέον τα νεότερα από το ντέρμπι της Κυριακής. Μοράις (21′), Κακά (61′) και Σαντίν (70′) τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων, μείωσε ο Κυπριανού στο 85′. Μετά από ένα χρόνο αγωνίστηκε ο Ατόρνο που πέρασε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό.

Ομόνοια-ΑΕΚ Κουκλιών 2-1: Και τώρα… Απόλλωνας!

Με δύο γκολ των Σκέμπρι (23’) και Ρούμπιο (71’) η Ομόνοια πήρε τη νίκη απέναντι στη ΑΕΚ Κουκλιών, φτάνοντας στους 41 βαθμούς. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατέβαλε αρκετή προσπάθεια για να φύγει από την πρωτεύουσα με κάποιο βαθμολογικό κέρδος, όμως δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιωάννου μείωσαν το σκορ στο 81’ με τον Βέσλεμ. Αυτή ήταν και η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το δίδυμο Κάσερες-Στάροβλαχ!

Δόξα-Εθνικός Άχνας 1-1: Ο Ταλ έσωσε τον πόντο

Ο Ταλ με κεφαλιά στο 87′ χάρισε τον πόντο στην ομάδα του, αφού μέχρι εκείνο το σημείο η Δόξα προηγείτο με 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση του Λεάντρο μόλις στο 2ο λεπτό και γλίτωσε την ομάδα του από την ήττα.

Άρης-Νέα Σαλαμίνα 0-1:Απόδραση με «ζωγραφιά» Βαττή

Η γκολάρα του Ηλία Βαττή στο 56′ έδωσε τη νίκη στη Νέα Σαλαμίνα κόντρα στον Άρη και οι ερυθρόλευκοι απέδρασαν με τους τρεις βαθμούς. Στους 28 βαθμούς οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν τη ψαλίδα και κοιτούν πιο ψηλά. Ο Άρης πίεσε, δημιούργησε φάσεις, ωστόσο ήταν άστοχος και δέχθηκε την ήττα.