Της Αλεξίας Καφετζή
- Καμία απάντηση από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας σε μια σειρά άλλων αιτημάτων του δημάρχου από τον περασμένο Οκτώβριο
Μέσα στον Μάρτιο θα ξεκινήσουν, εκτός απροόπτου, οι εργασίες κατασκευής της νέας Λαϊκής Αγοράς του Δήμου Δερύνειας. Ο δήμαρχος Άντρος Καραγιάννης δήλωσε στη “Χ” ότι έχει κατακυρωθεί η προσφορά, η οποία ανέρχεται σε 1,2 εκατομμύρια ευρώ και αυτό το διάστημα τρέχει η προθεσμία για υποβολή ενδεχόμενης ένστασης στην Αναθεωρητική Αρχή Προσφορών. Η προθεσμία αυτή λήγει στις 23 Φεβρουαρίου και ακολούθως θα προγραμματιστεί η έναρξη εργασιών που θα γίνει, εκτός απροόπτου, μέσα στον Μάρτιο.
Το έργο θα υλοποιηθεί με βάση μελέτη που ετοιμάστηκε από ιδιώτη μελετητή για λογαριασμό του Δήμου Δερύνειας και αντικείμενό της είναι η κατασκευή Λαϊκής Αγοράς στη Δερύνεια για αναβάθμιση των υπηρεσιών που παρέχονται στην υφιστάμενη ΛαϊκήΑγοράτου δήμου, η οποία λειτούργησε το 2013 και χρήζει επείγουσας αναβάθμισης.
Συμπεριλαμβάνει όλες τις εργασίες και υλικάγια την πλήρη αποπεράτωση των κτιρίων/κατασκευών και τη διαμόρφωση/τοπιοτέχνηση των εξωτερικών χώρων.
Σύμφωνα με τον διαλογο, το σχέδιο προβλέπει συγκεκριμένα την κατασκευή ή εγκατάσταση εξωτερικού χώρου αγοράς με μεταλλικάστέγαστρα και βρύσες, πλατεία, καφενείο με καλυμμένο εξωτερικό χώρο, χώρους υγιεινής, χώρους στάθμευσης, παιδότοπο, χώρο στάθμευσης ποδηλάτων, χώρο τοποθέτησης σκυβαλοδόχων, τοπιοτέχνηση, σύστημα διαχείρισης ομβρίων και μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
Με την ολοκλήρωση των εργασιών, η λαϊκή αγορά του Δήμου Δερύνειας θα αποκτήσει πέντε περισσότερους πάγκους (50 αντί 45) στους οποίους θα πωλούνται λαχανικά, φρούτα, φθαρτά, σαλιγκάρια, ψάρια, μεταποιημένα και βιολογικά προϊόντα, αποξηραμένα φρούτα και ξηροί καρποί, λουλούδια και συσκευασμένα κρέατα, όπως λουκάνικα και χοιρομέρι, χαλλούμια και τραχανάς, τα οποία δεν έχουν εμπορική επωνυμία.
Το μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης του έργου θα καλυφθεί από το Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020, μέτρο 7 υπό τον τίτλο «Βασικές υπηρεσίες και ανάπλαση χωριών σε αγροτικές περιοχές».
Αναπάντητη η επιστολή προς Χριστοδουλίδη
Η επιστολή εκείνη είχε σταλεί μετά την επαρχιακή συγκέντρωση στις 19 Οκτωβρίου 2023 στην οποία ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είχε κάνει σειρά εξαγγελιών για την ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου και ζητήθηκαν γραπτές διευκρινίσεις για τα ζητήματα που αφορούν τον Δήμο Δερύνειας.
Εκτός από τη μείωση συνεισφοράς για τη λαϊκή αγορά, ζητήθηκαν απαντήσεις σε αιτήματα για κάλυψη του κόστους καθαρισμού και ανάδειξη του Μεσαιωνικού Λαγουμιού Αγίου Κωνσταντίνου και του υπόγειου υδραγωγείου που είναι αρχαίο μνημείο μεγάλης σημασίας.
Φυσικά από την επιστολή Καραγιάννη δεν λείπει το Περιφερειακό Κολυμβητήριο Ολυμπιακών Προδιαγραφών για το οποίο επίσης έδωσε υποσχέσεις ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης. Παρ’ όλα αυτά, το κράτος εμμένει στην άρνησή του να χρηματοδοτήσει τη δαπάνη της μελέτης που ανέρχεται σε 300 χιλιάδες ευρώ και έχει ξεκαθαριστεί από τον Δήμο Δερύνειας ότι δεν πρόκειται να καλυφθεί από το δημοτικό ταμείο από τη στιγμή που το έργο είναι περιφερειακό.
Πέραν τούτων, η ανάπλαση του δρόμου Δερύνειας – Φρενάρους είναι ψηλά στην προτεραιότητες, αλλά η δημοτική Αρχή εισέπραξε αρνητική απάντηση από την Πολεοδομία σε αίτημα για ένταξή του σε καθεστώς πολεοδομικού έργου. Επί τούτου, ζητείται επίσης διευκρίνιση από τον Πρόεδρο, ο οποίος ανακοίνωσε υλοποίηση του έργου.