ΑΕΚ: Δεν της βγήκε το παιχνίδι αλλά μετά το 2-1… (video)

Σχολιάζει ο Χαράλαμπος Παρπεττάς

Στην ομάδα τόνιζαν πολλές μέρες πριν το παιχνίδι ότι πάντοτε ο πρώτος αγώνας της χρονιάς είναι ιδιαίτερος και κρύβει παγίδες. Πόσο μάλλον απέναντι στη νεοφώτιστη και άγνωστη ΑΕΚ Κουκλιών που είχε μεγάλο ενθουσιασμό και κίνητρο για τη νίκη.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου όμως πάτησε την μπανανόφλουδα και όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αλλά έφυγε χωρίς βαθμό από την Πάφο.

Δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Η απόδοση της κινήθηκε σε ρηχά νερά (ειδικά το δεύτερο ημίχρονο) και δεν είχε καμία σχέση με την εικόνα που έβγαζαν οι «κιτρινοπράσινοι» στα φιλικά. Το κατά πόσον επηρέασε αρνητικά τελικά το γεγονός ότι η ΑΕΚ όδευε από νίκη σε νίκα στα παιχνίδια προετοιμασίας δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν βγήκε και το παιχνίδι στην ομάδα της Λάρνακας. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Μυτίδη και Μιχαλόπουλο και ασφαλώς αν γινόταν το 0-1 θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Δεν φτάνει όμως που δεν σκόραρε, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στην πρώτη φάση που έφτιαξαν με ένα ωραίο και συνάμα δύσκολο γκολ. Είναι γεγονός ότι η ομάδα του Ελευθερόπουλου δεν πτοήθηκε από αυτό και συνέχισε να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο.

Άσκησε πίεση στην εστία του Καϊρίνου,  δημιούργησε ευκαιρίες (δοκάρι με Μυτίδη) και φυσιολογικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Καταλά.

Εκείνο που «σκότωσε» την ΑΕΚ στον αγώνα του Σαββάτου ήταν το δεύτερο τέρμα που δέχθηκε με πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης. Από εκείνο το σημείο και μετά η αντίδραση της ομάδας δεν ήταν αυτή που έπρεπε για να έρθει η ανατροπή.

Χαρακτηριστικό είναι ότι σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μόλις δύο αξιόλογες φάσεις με κεφαλιές του Τομάς και Μπαγκούρα που δεν έφεραν όμως αποτέλεσμα.

Η ανάπτυξη της ΑΕΚ ήταν προβλεπτή και μονοδιάστατη με τον Κούλλη Παύλου να παίρνει πολλές προσπάθειες από δεξιά. Η ομάδα του Ελευθερόπουλου εκδήλωνε επιθέσεις αλλά ήταν ημιτελείς και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα ενώ και η προσπάθεια του κόουτς να αλλάξει κάτι με τις αλλαγές (έβαλε Μπαγκούρα, Μόνχε, Ιβάνκο) δεν έφερε αποτέλεσμα.

Μοιραία λοιπόν με τον τρόπο που εξελίχθηκε ο αγώνας, ήρθε η ήττα.

Ασφαλώς ένα ατυχές αποτέλεσμα δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Το ζητούμενο είναι να γίνει δουλειά στη διακοπή, να διορθωθούν τα λάθη και στον αγώνα με τον Εθνικό στο ΓΣΖ για την δεύτερη αγωνιστική να κάνει σεφτέ στις νίκες η ομάδα.

Είναι πολύ σημαντικό πάντως να επανέλθει άμεσα μετά την ήττα αφού μέχρι την 6η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει το ΑΠΟΕΛ εκτός, την ΑΕΛ εκτός και την Ομόνοια επίσης εκτός.

Πηγή:balla.com.cy