ΑΕΚ Κουκλιών-ΑΕΚ Λάρνακας 2-1: Και νέα και ωραία!

Εξαιρετικό στήσιμο από τον Δημήτρη Ιωάννου, τραγική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Σταμπολζίεφ (13′) και Βραντζικάν (49′) τα γκολ για την ομάδα της Πάφου ενώ ισοφάρισε προσωρινά ο Καταλά για τους Λαρνακείς στο 26′.

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όπως όλοι αναμέναμε με την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και την Παφιακή ομάδα να περιμένει πίσω.

Κάποια κερδισμένα κόρνερ για τους κιτρινοπράσινους πέρασαν ανεκμετάλλευτα και η μια μπαλιά του Λόπες στον Μυτίδη πέρασε και αυτή χωρίς προβλήματα. Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήρθε στο  11′ με τον Μιχαλόπουλο να δοκιμάζει το πλασέ από αριστερά και τον Καιρίνος να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η Παφιακή ομάδα στην πρώτη της επιθετική ενέργεια σκόραρε με το γυριστό σουτ του Σταμπόλζιεφ μέσα από την περιοχή. Αυτό ήταν και το παρθενικό γκολ της ΑΕΚ Κουκλιών στην Α΄ Κατηγορία.

Η ομάδα του Ελευθερόπουλου έδειξε σοκαρισμένη για λίγα λεπτά όμως ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε κυρίως με τα στημένα του Παύλου.

Στο 26′ ο Μυτίδης απείλησε με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Καιρίνος και το δοκάρι του είπαν όχι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παύλου εκτέλεσε κόρνερ και ο Καταλά εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ Κουκλιών και μέσα από την μικρή περιοχή ανενόχλητος ισοφάρισε.

Η νεοφώτιστη ομάδα της ΑΕΚ παρά την ισοφάριση δεν φοβήθηκε και ανέβαινε συχνά πυκνά στην περιοχή του Νέγκρι και στο 31′ ο Γκόμες από αριστερά απείλησε με δυνατό συρτό σουτ όμως ο Νέγκρι έδιωξε με δυσκολία.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου η ομάδα της Λάρνακας είχε την υπεροχή χωρίς να μπορεί να γίνει επικίνδυνη παρά τις προσπάθειες του Κούλλη Παύλου και του Μιχαλόπουλου με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Β’ Ημίχρονο

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την νεοφώτιστη ΑΕΚ να προηγείται και πάλι μετά την ανατροπή του Βραντζικάν από τον Καταλά και την εύστοχη εκτέλεση του από τον ίδιο παίκτη.

Η αντίδραση τον κιτρινοπράσινων ήρθε στο 52′ με τον Παύλου να βγάζει την μπαλιά από δεξιά και τον Μιχαλόπουλο να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Καιρίνος έδιωξε εντυπωσιακά.

Παρά την διάθεση από την ομάδα του Ελευθερόπουλου για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει δεν είχαμε και τις ανάλογες ευκαιρίες και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σιγά σιγά προς όφελος της Παφιακής ομάδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου συνέχισε να είναι εξαιρετική και κρατούσε με ευκολία την ΑΕΚ μακριά από τα καρέ του Καιρίνου.

Μετά από ένα στείρο 20λεπτό η ΑΕΚ Λάρνακας απείλησε πρώτα με μακρινό σουτ του Κούλλη Παύλου στο 75′ που πέρασε εκτός και με κεφαλιά του Τομάς στο 78′ προ κενής εστίας όμως δεν κατάφερε να απειλήσει.

Η ΑΕΚ Κουκλιών απάντησε αμέσως με τον Βέσλεμ να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή του Νέγκρι από δεξιά όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Στο 84ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ Λάρνακας στην επανάληψη με τον Μόνχε να βγάζει την μπαλιά και τον Μπανγκούρα να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Καιρίνος με εντυπωσιακή εκτίναξη απέκρουσε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και παρά την 7λεπτη καθυστέρηση το αποτέλεσμα παρέμεινε υπέρ της ΑΕΚ Κουκλιών με την Παφιακή ομάδα να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

MVP: Καιρίνος. Μπορεί να μην πιέστηκε υπερβολικά όμως όσες φορές χρειάστηκε δήλωσε παρών και βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του.

UP: Κούλλης Παύλου. Ο μοναδικός διασωθέντας από το ναυάγιο της ΑΕΚ Λάρνακας, ο οποίος ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για την εστία της Παφιακής ομάδας.

DOWN: Η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ που έδειξε να μην πατά καλά στα πόδια της δίνοντας την ευκαιρία στην παφιακή ομάδα να απειλήσει.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αποφασιστικότητα καιτον ενθουσιασμό τον παικτών του Δημήτρη Ιωάννου και στην ανύπαρκτη αντίδραση της ΑΕΚ μετά το 2-1.