Ανόρθωση-Απόλλωνας 1-2: Μεγάλο διπλό, με Παπουλή οδηγό… (βίντεο)

Τεράστιο διπλό για τον Απόλλωνα, που είχε την ουσία στο παιχνίδι του και κατάφερε να αποδράσει από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», με μία σημαντική νίκη, με πρωταγωνιστή τον Παπουλή.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 27′ με ωραίο σε εκτέλεση τέρμα του Παπουλή, που με αριστοτεχνικό πλασέ νίκησε τον Αρούς. Η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Ντούρις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας στο 69′ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και να το κρατήσει. Ο Σαντάνα έκανε το γέμισμα, ο Ζελάγια γύρισε με το κεφάλι στην καρδιά της άμυνας, με τον Παπουλή με κοντινή προβολή να γράφει το 1-2.

Eικόνα του αγώνα

Με την αύρα και τη δυναμική της έδρας, η Ανόρθωση επιχείρησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο πρώτο λεπτό, η ομάδα της Αμμοχώστου εκδήλωσε την πρώτη της τελική προσπάθεια, όμως το σουτ του Γκάντσεφ έξω από την περιοχή, βρήκε έτοιμο τον Βάλε. Στο 8′ καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι και μάλιστα διπλή, ο Ντούρις μπήκε στην περιοχή μετά από μεταβίβαση του Ράγιος, πέρασε τον αντίπαλο του και επιχείρησε το σουτ με τον Βάλε να αποκρούει ασταθώς, στην επαναφορά σουτ του Ιγκιεμπόρ αποκρούστηκε από πόδια αμυντικών.

Μπορεί η Ανόρθωση, να ήταν η ομάδα που έδειχνε πως ζητούσε πιο πολύ το τέρμα και να είχε ευκαιρίες στο παιχνίδι, ωστόσο ο Απόλλων ήταν η ομάδα που πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 27′ η ομάδα της Λεμεσού έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Άλεξ τροφοδότησε αριστερά τον Παπουλή, με τον Ελλαδίτη να κάνει την αγαπημένη του κίνηση, είδε τον Αρούς εκτός θέσης, συνέκλινε προς τα μέσα και με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Αρούς.

Το γκολ βοήθησε τα μέγιστα τον Απόλλωνα, που έφερε το παιχνίδι και τον ρυθμό στα μέτρα του. Η ομάδα της Λεμεσού έδωσε χώρο στην Ανόρθωση, με τους γηπεδούχους αρχικά να μην μπορούν να το εκμεταλλευτούν. Σε διάστημα 20 περίπου λεπτών, η Ανόρθωση είχε ένα άστοχο σουτ με τον Ντούρις και μία κεφαλιά από τον Σίλτενφελντ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Όλα αυτά μέχρι την εκπνοή του ημιχρόνου, η Ανόρθωση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε σπουδαία ευκαιρία με τον Ζοάο, ο οποίος μετά από τροφοδότηση του Ράγιος, ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι, με κεφαλιά ανάγκασε τον Βάλε σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ, με τον Ντούρις με κεφαλιά να ισοφαρίζει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναποδιά για την Ανόρθωση, με τον Ράγιος στο 48′ να ζητά αλλαγή, στη θέση του Ισπανού πέρασε ο Αράζ. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που στα πρώτα στάδια του ημιχρόνου ήταν πιο επικίνδυνη. Αρχικά σουτ του Άλεξ, ανάγκασε τον Αρούς να αποκρούσει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Αλέφ από καλή θέση θα πάρει αέρα με την καλή προϋπόθεση να κάνει φτερά.

Η Ανόρθωση είχε την απάντηση της στις καλές στιγμές, όταν μετά από γύρισμα του Πράνιτς, ο Ιγκιεμπόρ ήταν ένα βήμα πιο μπροστά και ως εκ τούτου, δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.

Με την εκπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Αυγουστή φρέσκαρε την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ζελάγια και Μάρκοβιτς, αντί των Μάγκλιτσα και Άλεξ.

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε περισσότερο τον έλεγχο, με την Ανόρθωση να επιδιώκει στην κόντρα επίθεση να βρει το γκολ. Στο 67′ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αράζ θα καταλήξει λίγο πάνω από την εστία του Βάλε. Η ομάδα της Λεμεσού, ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 69′. Ο Σαντάνα από αριστερά έκανε την μπαλιά, εκεί ο Ζελάγια με κεφαλιά στην καρδιά της μικρής περιοχής έφερε σε θέση βολής τον Παπουλή, που με κοντινή προβολή έγραψε το 1-2.

Αμέσως ο Λέβι πέρασε στο παιχνίδι τον Καμαρά, αντί του Ιγκιεμπόρ, αλλά λίγα λεπτά αργότερα αναγκάστηκε να περάσει εκτός τον Κοφφί που ζήτησε αλλαγή και στη θέση του μπήκε ο Οικονομίδης. Οι αλλαγές του Λέβι έφεραν και εσωτερικές αλλαγές, ο Βίκτορ πήγε στην άμυνα, ο Στρούνα δεξιός οπισθοφύλακας και ο Οικονομίδης στη μεσαία γραμμή. Η Ανόρθωση μετά το γκολ που δέχθηκε, έδειχνε αποσυντονισμένη, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που έψαξε ένα τρίτο τέρμα. Στο 78′ ο Ζελάγια θα γύρισμα της μπάλας όπως στο δεύτερο γκολ, ωστόσο αυτή τη φορά ο Βίκτορ προ του Άλεφ θα απομακρύνει την μπάλα.

Στο 83′ ο Αυγουστή ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Γιάκολις να δίνει τη θέση του, τον Σκέμπρι. Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας έδωσε γήπεδο στην Ανόρθωση. Στο 84′ σουτ του Καμαρά, θα κτυπήσει σε πόδια αμυντικών και θα καταλήξει κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, γύρισμα του Γιούστε θα αναγκάσει τον Βάλε σε απόκρουση.

Τα τελευταία λεπτά, η Ανόρθωση επιχείρησε με γεμίσματα να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο δεν έφερε αποτέλεσμα, μιας και όσες μπαλιές και να έκαναν οι παίκτες της γηπεδούχου, δεν είχαν αποτελέσμα.

Συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Κοφί(75′ Οικονομίδης), Σίντενφελντ, Στρούνα, Ράγιος(48′ Αράζ), Βίκτορ, Σισέ, Πράνιτς, Γκάντσεφ, Ιγκιεμπόρ(71′ Καμαρά), Ντούρις

Απόλλωνας: Βάλε, Σακέτι, Άλεξ(60′ Μάρκοβιτς), Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Παπουλής, Γιούστε, Γιάκολις(83΄Σκέμπρι), Άλεφ, Μάγκλιτσα(60′ Ζελάγια).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκάντσεφ, Σίλντεφελντ, Οικονομίδης / Ζάντερ, Γιάκολις, Σακέτι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 45’+4 Ντούρις / 27′, 70′ Παπουλής