ΑΠΟΕΛ-Γιουνγκ Μπόις 1-0: Μόνος πρώτος και καλύτερος με σφραγίδα Πιέρου (video)!

Αγκαλιά με την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ είναι ο ΑΠΟΕΛ μετά την αγχωτική νίκη του επί των Ελβετών, με τη Γιουνγκ Μπόις να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαμπού στο 67’.

Pieros Sotiriou Goal HD – APOEL Nicosia 1-0 BSC… από fififilive

Η εικόνα του αγώνα Εκπλήξεις από τον Τόμας Κρίστιανσεν στην ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ, με τον Στάθη Αλωνεύτη βασικό και τον Μπρεσάν ξανά στην ενδεκάδα αντί του Μπερτόλιο. Εκτός ενδεκάδας ξανά ο Γιαννώτας. Με δύο ευκαιρίες σε ένα λεπτό μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ.

Το μακρινό σουτ του Εφραίμ αποκρούστηκε σε κόρνερ (3′) και στην εκτέλεση αυτού ο Σωτηρίου έπιασε κεφαλιά μόλις πάνω από το δοκάρι (4′). Από στημένη φάση απείλησαν και οι Ελβετοί με τον Οαρό να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά και τον Βάτερμαν να αποκρούει εντυπωσιακά.

Μετά το φουριόζο ξεκίνημα στο παιχνίδι, οι φάσεις μειώθηκαν. Αλλά ο ΑΠΟΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία με δημιουργό τον Αλωνεύτη και εκτελεστή τον Σωτηρίου, αλλά το σουτ του Πιέρου σταμάτησε στο δοκάρι (30′). Μεγάλη ήταν και η ευκαιρία του Εφραίμ στο 36′ μετά από λάθος των Ελβετών.

Το 0-0 όμως δεν μεταβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Με ευκαιρία μπήκαν οι Ελβετοί στο δεύτερο ημίχρονο (46′), με δύο καλές στιγμές με τον Πιέρο απάντησε μέχρι το 50′ και ο ΑΠΟΕΛ. Σταδιακά οι “γαλαζοκίτρινοι” αύξησαν την πίεσή τους στην αντίπαλη περιοχή, με τον Τόμας Κρίστιανσεν να αρχίζει και τις αλλαγές, με τον Μπερτόλιο αντί του άγευστου στο ματς αυτό Μπρεσάν και στη συνέχεια με τον Γιαννιώτα αντί του Αλωνεύτη.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ δεν ήρθε στο 63′ όταν ο Αλωνεύτης βρήκε τον Εφραίμ κι αυτός έκανε εντυπωσιακή ενέργεια, για να τον κόψει στο τετ-α-τετ ο Μβογκό.

Ήρθε όμως στο 69′ με τον… συνήθη ύποπτο πλέον, Πιέρο Σωτηρίου, κι αφού είχε προηγηθεί δύο λεπτά πριν ένα σκληρό φάουλ του Μπαμπού που είχε φέρει και την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για τον παίκτη των Ελβετών (μπήκε στο 65′, αποβλήθηκε στο 67′).

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ με το 1-0 και παίκτη παραπάνω χρειαζόταν απλά να διαχειριστεί το παιχνίδι για να πάρει τη νίκη. Έψαξε και το δεύτερο γκολ για να “σκοτώσει” το παιχνίδι, αλλά ο Εφραίμ δεν τα κατάφερε στο 81′. Οι Ελβετοί δεν απείλησαν ξανά παρά μόνο στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Φ΄ρει (94′).