Δεσπόζει το ντέρμπι στο ΓΣΠ ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Ανόρθωση

Με το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση στο ΓΣΠ (16:00) και το Νέα Σαλαμίνα – Απολλων (18:30) στο Αμμόχωστος-Επιστροφή» συνεχίζεται η αγωνιστική δράση την Κυριακή για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στους αγώνες του Σαββάτου η Ομόνοια πέτυχε νικηφόρο έξοδο στο Τάσος Μάρκου με 1-0 σε βάρος της ΕΝΠ. Νικηφόρος ήταν και η έξοδος του Εθνικού Άχνας στο Μακάρειο, που πέτυχε νίκη 1-2 στις καθυστερήσεις επί του Ολυμπιακού.

Η αυλαία της αγωνιστικής θα πέσει τη Δευτέρα με το τέλος της αναμέτρησης Καρμιώτισσας – Πάφου στο Στέλιος Κυριακίδης που θα αρχίσει στις 19:00

Η Ομόνοια με τη νίκη που πέτυχε στο Παραλίμνι ανέβηκε στους 43 βαθμούς, πιάνοντας τον Απόλλωνα στην πρώτη θέση. Η Ε.Ν. Παραλιμνίου έμεινε στην 11η θέση. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 80ο λεπτό ο Τσέποβιτς.

Ο Εθνικός με τη νίκη του στο Μακάρειο Στάδιο έφτασε στους 15 βαθμούς, έναντι 24 του Ολυμπιακού.

Ο Παπαγεωργίου είχε ανοίξει το σκορ για τον Εθνικό στο 72` και ο Κοστόφ είχε ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό στο 82`.  Ο Μαϊντεβατς στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τον Εθνικό.

Την Παρασκευή κατά την πρώτη  ημέρα της αγωνιστικής η ΑΕΛ κέρδισε  τη Δόξα Κατωκοπιάς με 3-1, ανατρέποντας το σε βάρος της 0-1 ύστερα από το πετυχημένο πέναλτι του Σαντίκ στο 8ο λεπτό. Για τη λεμεσιανή ομάδα δύο γκολ πέτυχε ο Μαέ στο 38’ (πέναλτι) και 43’. Ο Τόρες στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.