Ερμής-ΑΕΚ Κουκλιών 5-2: Συνεχίζει να πετά ψηλά!

Ο Ερμής ισοβαθμούν με Ανόρθωση και Απόλλωνα στη δεύτερη θέση.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ερμή ο Εθνικός στο Δασάκι. Μείωσε η ΑΕΚ με δύο γκολ (Ντε Μπρούνο 71’, Αράμπα 82’).

Ανώτερος ο Ερμής… «μοιραίο» προβάδισμα

Με τον Ερμή να μπαίνει δυνατά και να ασκεί πίεση ψηλά ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος». Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου ξεκίνησε με στόχο το γρήγορο γκολ δημιουργώντας διαδοχικές φάσεις στην εστία του Καϊρίνου. Μόλις στο 2’ οι «φτεροπόδαροι»… άγγιξαν το γκολ σε διπλή ευκαιρία όταν αρχικά ο Ενρίκε πλάσαρε σε τετ-α-τετ τον Καϊρίνο που είχε σύμμαχο το αριστερό δοκάρι και με τον επερχόμενο Τακμπατζούμι να σουτάρει εκ νέου και τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Κουκλιών να «απογειώνεται» και να διώχνει σε κόρνερ.

Η συνέχεια περιείχε… μονόλογο από τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Παναγιώτου που είχαν την καθολική υπεροχή  για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δύο κεφαλιές από τους Σεσίνια και Ενρίκε από αλλεπάλληλα κόρνερ δεν βρήκαν στόχο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Ο δραστήριος Σεσίνιο με σουτ στο 11’ δεν βρήκε στόχο με τους φιλοξενούμενος να απειλούν για πρώτη φορά στο 19’ όταν ο Ευθυμίου με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 24’ όταν ο Σεσίνια κέρδισε πέναλτι από του Ευθυμίου με τον Ενρίκε να ευστοχεί από τα 11 βήματα.

Μετά το προβάδισμα του Ερμή, η ομάδα της Α.Ε.Κουκλιών σταδιακά κέρδισε μέτρα και δημιούργησε φάσεις στην εστία του Αραπατζή. Στο 30’ εκτέλεση φάουλ του Ακόστα είχε κέρδος ένα κόρνερ ενώ σουτ από τον Ντε Μπρύνο στο 37’ κατέληξε άουτ.

Η ομάδα της Πάφου που ξεθάρρεψε βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 43’ όταν ο Γαρπόζης σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Καταιγισμός και πεντάρα!

Με πανομοιότυπο σκηνικό με την αρχή του πρώτου ημιχρόνου ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Ειδοποιός διαφορά; Οι ποδοσφαιριστές του Ερμή σημάδεψαν σωστά και μέσα σε ένα δεκάλεπτο σημείωσαν τρία γκολ.

Στο 46’ ο Σεσίνια με γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλίμι αποτέλεσε τον… προπομπό των εξελίξεων. Στο επόμενο λεπτό ο Ντε Αζεβέδο έδωσε την μπάλα στον Ταγκπατζούμι που πλάσαρε ιδανικά διπλασιάζοντας τα γκολ του Ερμή στην αυγή του δευτέρους μέρους.

Στο 50’ ο Σεσίνια διάσχισε αρκετά μέτρα προτού στείλε την μπάλα με σουτ στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας της ΑΕΚ για το 3-0.

Ο Ντε Αζεβέδο στο 56’ με κεφαλιά έκανε το 4-0 μετά από ιδανική σέντρα του Τσίνα από αριστερά με τον Ταγκπατζούμι να σημειώνει το 5-0 στο 70’ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Η Α.Ε.Κ μείωσε στο 71’ με την Ντε Μπρούνο σημειώνει το γκολ της τιμής, ενώ στο 73’ ο Ντε Αζεβέδο σε τετ-α-τετ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει τα έξι γκολ σε ατομικό επίπεδο στο πρωτάθλημα.

Στο 82’ Αράμπα μπήκε στην περιοχή και με σουτ σημείωσε το δεύτερο γκολ της παφιακής ομάδας για το 5-2.

MVP: Ο Ταγκπατζούμι σημείωσε δύο γκολ και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη του Ερμή.

UP: Δεν γνωρίζουμε αν… άλλαξαν οι στόχοι του Ερμή ωστόσο είναι σίγουρο πώς η ομάδα της Αραδίππου έχει κερδίσει τις εντυπώσεις με την παρουσία της στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

DOWN: Η Α.Ε.Κ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα και δέχθηκε δεύτερη ήττα στο «Αμμόχωστος».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην πίεση του Ερμή που είχε υπεροχή και αποτελεσματικότητα.

Πηγή: Balla.com.cy