Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι της Λευκωσίας – Νίκη για Ερμή – Στη Β Κατηγορία Ένωση και Αλκή

Το 24Η σου χαρίζει 20€ για τις πρώτες σου αγορές στο Odelo, το 1ο παγκύπριο online supermarket

Δόξα-ΑΕΚ 0-1: Τρίποντο με Τομάς

Η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει νικήτρια από το “Μακάρειο” αφού επικράτησε της Δόξας χάρη στο τέρμα του Τομάς στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μπορούσαν να πάρουν πιο νωρίς το προβάδισμα αλλά πότε ο Μορφής πότε η αστοχία κράτησαν τον αγώνα στην ισοπαλία μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Νίκη γοήτρου περισσότερο για την αδιάφορη ΑΕΚ ενώ από την άλλη η Δόξα βλέπει τον τελευταίο καιρό να μειώνεται η διαφορά της από τις ομάδες που βρίσκονται πιο κάτω.

Αλκή-Νέα Σαλαμίνα 0-2: Στο ρελαντί με Μενγκόλο και Λεόν

Στο ΓΣΖ το ενδιαφέρον βρισκόταν στο ναδίρ και οι ερυθρόλευκοι με τα γκολ των Μενγκόλο και Λεόν διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας από την μάχη του υποβιβασμού ενώ η Αθάνατη οδηγήθηκε και… επίσημα στην Β’ Κατηγορία.

Εθνικός-Ένωση 1-1: Ένα γκολ μακριά από το θαύμα…

Η Ένωση προηγήθηκε του Εθνικού στο “Δασάκι” και πίστεψε πως μπορούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή που προσπάθησε να πετύχει τους τελευταίους μήνες και να παραμείνει στην κατηγορία, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της  αφού ο Εθνικός ισοφάρισε και έστειλε την ομάδα του Παραλιμνίου στη δεύτερη κατηγορία. Ο Τόφας στο 25′ έδωσε ελπίδες στην ομάδα του όταν άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Λάζιτς στο 39′ “μαχαίρωσε” το Παραλίμνι και έδωσε τον υπερπολύτιμο βαθμό στον Εθνικό αφού δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ Κουκλιών-ΑΕΛ 0-4: Διατηρήθηκε στην κορυφή με φανταστικό Μοντέιρο

Με ένα φανταστικό Μοντέιρο να πετυχαίνει χατ τρικ (32’,72’ και 85’) και τον Ντεντέ να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά στο 61’, η ΑΕΛ «απόδρασε» πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς από το Παφιακό στάδιο, επικρατώντας της ΑΕΚ Κουκλιών με 4-0 και παρέμεινε στο υψηλότερο σκαλί της βαθμολογίας με το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Απόλλων-Άρης 3-2: Ζωντανός με την υπογραφή του αρχηγού!

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Απόλλωνας πήρε ένα τεράστιο τρίποντο, που τον κρατάει στο κηνύγι του τίτλου, στο 91ο λεπτό με το φανταστικό γκολ του Μερκή ενώ ο Άρης έμεινε με τις εντυπώσεις αλλά παρέμεινε στην κατηγορία. Ο Παπουλής έδωσε δις προβάδισμα στον Απόλλωνα όμως Τουράν και Γιούσεφ απάντησαν πριν ο κάπτεν του Απόλλωνα σκοράρει για την νίκη.

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 0-0: Ραντεβού στα πλέι οφ…

Ένταση, πάθος, αψιμαχίες, ευκαιρίες, δοκάρι, διαμαρτυρίες για πέναλτι (από ένα για κάθε ομάδα) διακοπές! Το “αιώνιο” ντέρμπι τα είχε όλα εκτός από νικητή. Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 στην αυλαία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με τους “πράσινους” να διατηρούν τη θέση τους στη βαθμολογία και τους “γαλαζοκίτρινους” να μένουν τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΛ και να βρίσκουν συγκάτοικο στη δεύτερη θέση (Απόλλωνα).

Ανόρθωση-Ερμής 0-1: Άλωσε και «Α.Παπαδόπουλος»

Σημείωσε γκολ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για πρώτη φορά και απέδρασε με τη νίκη ο Ερμής. Δράστης ο Σεσίνια που με τη βοήθεια του Αβραάμ χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στους «φτεροπόδαρους» της Αραδίππου.