ΑΕΚ Κουκλιών-Άρης 2-0: “Κιτρινόμαυρη” θύελλα!

Κάθε άλλο παρά πρωτάρα δείχνει να είναι η ομάδα της ΑΕΚ Κουκλιών και με όπλο της το Παφιακό πέτυχε την δεύτερη της νίκη σε τρείς αγώνες με σκόρερ τους Σταμπόλζιεφ (13’) και Χαραλάμπους (52’) απέναντι στον άψυχο και ασύνδετο Άρη.  Εντυπωσιακός για μια ακόμη αγωνιστική ο Γαρπόζης, μοιραίος ο Πάνος Κωνσταντίνου για τους φιλοξενούμενους.

Κιτρινόμαυρη κυριαρχία

Η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε με επιθετικές διαθέσεις τον αγώνα και με στόχο ένα γρήγορο γκολ κλείνοντας τον Άρη στα καρέ του και με συνεχείς πλαγιοκοπήσεις προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πάνου Κωνσταντίνου.

Με κινητήριο μοχλό τον Γαρπόζη και τον Σταμπόλζιεφ από αριστερά και τους Γκόμες και Γουέσλεμ από δεξιά η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου  κυριάρχησε στα πρώτα 15 λεπτά όμως δεν κατάφερε να απειλήσει πέραν από ένα απευθείας φάουλ του Γαρπόζη και ένα σουτ του Ντε Μπρούνο.

Όλα αυτά μέχρι το 13’ όταν ο Σταμπόλζιεφ πήρε τον… νόμο στα χέρια του και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από αριστερά απέφυγε δύο αμυντικούς μπήκε στην περιοχή και με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του Κωνσταντίνου, μετά την λάθος εκτίμηση του πορτιέρο του Άρη.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι ο Σταμπόλζιεφ με διπλή προσπάθεια στο 15’ όμως οι αμυντικοί του Άρη απόκρουσαν την μπάλα και τις δύο φορές πάνω στην γραμμή αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Οι παίκτες των φιλοξενουμένων έμοιαζαν σαστισμένοι από την εξαιρετική ΑΕΚ του Δημήτρη Ιωάννου και παρά την καλή ευκαιρία του Ντίμοφ στο 23’ για να ισοφαρίσει με πλασέ από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ αλλά και την υπεροχή των κιτρινόμαυρων.

Αντίθετα η ΑΕΚ συνέχισε να αναπτύσσεται σωστά και να έχει την κατοχή και απείλησε ξανά στο 29’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαρπόζη από δεξιά όμως ο Κωνσταντίνου σε ετοιμότητα αυτή την φορά έδιωξε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 33’ ο Οκόγιε δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Μουτίνιο και έφυγε μόνος πίσω από την πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ όμως το πλασέ του απέναντι στον Καιρίνο πέρασε μόλις έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Μετά την ευκαιρία του Οκόγιε ο Άρης έδειξε να αφυπνίζεται και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να γίνει απειλητικός. Αντίθετα η Παφιακή ομάδα απείλησε και πάλι με στημένο του Γαρπόζη στο 43’ με τον Ντε Μπρούνο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Σταμπόλζιεφ σε απόσταση αναπνοής από την εστία να μην μπορεί να σκοράρει για το 2-0.

Ίδιο σκηνικό και 2-0

Όσοι περίμεναν τον Άρη να αντιδράσει στην επανάληψη έμειναν στο… περίμενε καθώς η ομάδα της ΑΕΚ μπήκε φουριόζα από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 51’ έστειλε την πρώτη προειδοποιητική βολή με την κεφαλιά του Βραντζικάν να σταματά στο δοκάρι και στο 52’ διπλασίασε τα τέρματα της μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γαρπόζη ο Βραντζικάν κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Χαραλάμπους από κοντά έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι μην μπορώντας να οργανωθούν σωστά έκαναν κάποιες… σπασμωδικές προσπάθειες για να αντιδράσουν όμως το εξαιρετικό στήσιμο της Παφιακής ομάδας από τον Δημήτρη Ιωάννου δεν επέτρεψε στην ομάδα της Λεμεσού να απειλήσει.

O χρόνος συνέχισε να περνά προς όφελος της Παφιακής ομάδας καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο της επανάληψης και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να πετυχάινει την δεύτερη νίκη της σε τρείς αγώνες εκμεταλλευόμενη πλήρως την έδρα της.

MVP: Σταμπόλζιεφ. Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση από τον μέσο της ΑΕΚ και μάλιστα την συνδύασε με ένα υπέροχο γκολ.

UP: Αλέξης Γαρπόζης. Ο Κύπριος άσος δείχνει σε κάθε αγώνα την ποιότητα του και με την εμπειρία του καθοδηγεί την ΑΕΚ Κουκλιών.

DOWN: Πάνος Κωνσταστίνου. Δεν ήταν στην μέρα του ο Κύπριος πορτιέρο και αυτό φάνηκε σε αρκετά σημεία του αγώνα ενώ φέρει ακέραια την ευθύνη για το πρώτο γκολ της ΑΕΚ Κουκλιών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου ήταν εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον κάκιστο Άρη.

Πηγή: balla.com.cy