ΑΕΛ-ΑΕΚ Κουκλιών 1-0: Λυτρωτής αυτή τη φορά ο Ταρτζίνο

Πριν από μία εβδομάδα ήταν ο Φουάντ, αυτή τη φορά ήταν ο Ταρτζίνο! Με γκολ στο 94′ μία ακόμη αλλαγή του Ιβάιλο Πέτεφ λύτρωσε την ΑΕΛ, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι να βρει τη λύση απέναντι στην άμυνα της ΑΕΚ Κουκλιών. Πρωταθλήτρια χειμώνας η ΑΕΛ μετά από αυτό το πολύτιμο 1-0.

“Κρύο” ημίχρονο

Όσοι φίλοι της ΑΕΛ αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στην Ανατολική δεν “ζεστάθηκαν” από την εμφάνιση της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο. Λιγοστές οι φάσεις, με τους γηπεδούχους να μην απειλούν ιδιαίτερα.

Στο 10′ μακρινό σουτ του Μπεμπέ απέκρουσε εύκολα ο Βιέιρα, στο 27′ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ αντέδρασε σωστά σε κεφαλιά του Ορλάντο Σα, ενώ στο 30′ ο Νικολάου σούταρε από μακριά, ο Βιέιρα χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να αποκρούσει, αλλά ο Καρλίτος από κοντά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί.

Η κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην ΑΕΚ Κουκλιών, η οποία είχε μία και… καλή φάση: στο 32′ ο Σάββα έπιασε κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντε Μπρούνο, υποχρεώνοντας τον Φεγκρούς σε απόκρουση σε κόρνερ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τον Ορλάντο Σα να πιάνει κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπεμπέ, αλλά ο Βιέιρα απέκρουσε σταθερά.

Στο τέλος του ημιχρόνου ορισμένοι παίκτες της ΑΕΛ περικύκλωσαν το διαιτητή, από τον οποίο ζήτησαν δύο πέναλτι (στο 24′ ο Μοντέιρο και στο 38′ ο Ελευθερίου για μαρκαρίσματα στην περιοχή), αλλά είναι γεγονός ότι και οι ίδιοι ήταν αρκετά νωθροί σε ένα παιχνίδι που στη θεωρία ήταν εύκολο γι’ αυτούς.

Παραλίγο αιφνιδιασμός

Ο Ιβάιλο Πέτεφ δεν άλλαξε κάτι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (είχε σπαταλήσει την πρώτη του αλλαγή αναγκαστικά στα μισά του ημιχρόνου), παρά την κακή παρουσία της ομάδας του στο πρώτο, περιμένοντας από τους παίκτες του να αφυπνιστούν.

Αλλά τα Κούκλια ήταν αυτά που έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο β’ ημίχρονο, και μάλιστα κλασική! Ήταν στο 46′ όταν ο Γκονσάλες έβγαλε τον Ουέλσεμ σε θέση τετ-α-τετ με τον Φεγκρούς, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι!

Η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά του Ορλάντο Σα μετά από φάουλ του Εντμάρ, αλλά ο Βιέιρα είχε εύκολη δουλειά (48′). Στο 53′ ο Πέτεφ αναζήτησε λύση στο πρόσωπο του Ταρτζίνο. Δεν άλλαξε άμεσα η μορφή του αγώνα, με την ΑΕΛ πάντως να επιζητά το γκολ, αλλά και να αγχώνεται όσο περνούσαν τα λεπτά.

Ο Βιέιρα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ πολύ καλό φάουλ του Μπεμπέ (59′), ενώ στο 61′ ο Ορλάντο Σα βρέθηκε στο έδαφος μετά από σπρώξιμο του Ακόστα, αλλά ο διαιτητής δεν άκουσε τα παράπονα του Πορτογάλου επιθετικού για πέναλτι.

Της… πίεσης και της λύτρωσης

Η ΑΕΛ αύξησε την πίεσή της στο τελευταίο ημίωρο, αλλά πλέον τα Κούκλια -με αυξημένη αυτοπεποίθηση πια- είχαν κλειστεί πίσω με σκοπό να κρατήσουν το βαθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, τα κόρνερ, τα φάουλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεχαν.

Έτσι παρά την αυξανόμενη πίεση, η ΑΕΛ δεν έβρισκε πλέον διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Είναι ενδεικτικό πως απείλησε μετά από ώρα στο 84′ με σουτ του Φουάντ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Την τελευταία της λέξη όμως και αυτή την εβδομάδα την είπε η ΑΕΛ! Η πίεσή της καρποφόρησε στο 94′ όταν μετά από σέντρα του Νικολάου ο Ταρτζίνο με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0, το οποίο πανηγύρισαν έξαλα οι παίκτες των γηπεδούχων, οι οποίοι έγιναν ένα κουβάρι.

Μία ακόμη αλλαγή δείχνει στον Ιβάιλο Πέτεφ ότι θα πρέπει να κοιτάξει και πέραν της ενδεκάδας στην οποία έχει καταλήξει.

* Αναγκαστική η αλλαγή του Ντεντέ: ένιωσε ενοχλήσεις από τα πρώτα λεπτά, προσπάθησε να συνεχίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και στο 26′ αντικαταστάθηκε. Ακόμη κι έτσι, δεν μπήκε ο… άφαντος Γκαούτσο.

MVP: Ταρτζίνο. Μία ακόμη αλλαγή δίνει μία σημαντική νίκη στην ΑΕΛ που την καθιστά και πρωταθλήτρια χειμώνα.

UP: Βιέιρα. Όσες φορές επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα βρήκε απέναντί της τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Νικήθηκε μόνο στο 94′.

DOWN: Η διάθεση των παικτών της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γκολ του Ταρτζίνο στο τελευταίο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Ελευθερίου, Ουόν, Ντεντέ (26′ Θεοφίλου), Καρλίτος,Νικολάου, Σατσέτι, Μπεμπέ (66′ Φουάντ), Μοντέιρο, Εντμάρ (53′ Ταρτζίνο), Ορλάντο Σα.

ΑΕΚ Κουκλιών: Βιέιρα, Μπάνο, Σάββα, Γαρπόζης, Γκόμες, Ντε Μπρούνο (86′ Μακρής), Ακόστα, Σιέλης, Ουέλσεμ (80′ Σταμποζλίεφ), Γκονσάλες, Βραντσικάν (65′ Αράμπα).

Πηγή: balla.com.cy