Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ 3-1: Δεν βγαίνει από την εξάδα!

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (9′,14′) του Μακρίεφ και ένα γκολ από τον Πεδρίτο (78′) η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 3-1, με τον Κρις Ντίξον να σημειώνει το γκολ της χρονιάς για τους Βυσσινί στο 15′.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νέα Σαλαμίνα με τον Δανιήλ να ανατρέπει τον Παύλου στην περιοχή, με τον Μαρκρίεφ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι δίνοντας προβάδισμα στους Ερυθρόλευκους στο 9’. Ο Βούλγαρος επιθετικός ζευγάρωσε τα γκολ των γηπεδούχων στο 14’ με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος, όταν ο Μπόζοβιτς τον «κατέβασε» στην περιοχή με τα χέρια μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι Βυσσινί αντέδρασαν άμεσα με τον Κρις Ντίξον να σημειώνει το γκολ της χρονιάς στο 15’, με τον επιθετικό της ΕΝΠ να υποδέχεται άψογα τη μπάλα να ντριμπλάρει και να μειώνει σε 2-1 με μακρινό σουτ.

Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε πιο γρήγορο με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν φάσεις κυρίως με σουτ.

Η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο μέρος δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για το τρίτο γκολ. Η ομάδα της Αμμοχώστου με δράστες τους Μάρτσεφ, Άντιτς, Παύλου και Μακρίεφ επιχείρησαν να νικήσουν τον Αμπάρη χωρίς επιτυχία. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Ντίξον ο οποίος έχασε κλασσική ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Στέιμπορς να αστοχεί στο 65′.

Η είσοδος του Πεδρίτο στο παιχνίδι έδωσε νέα πνοή στους Ερυθρόλευκους με τον δραστήριο μεσοεπιθετικός να κάνει το 3-1 στο 78′ με δυνατό σουτ στην περιοχή.

Re-Play
1′ Σουτ από τον Βούκσεβιτς, σε κόρνερ ο Στέινμπορς
9′ 1-0 O Nτίμιταρ Μακρίεφ αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε ο Παύλου.
12′ O Aμπάρης διώχνει σε κόρνερ μετά από σουτ του Τζιούρτζιουριτς
14′ 2-0 Ο Μακρίεφ σκοράρει, κάνει το 2-0 και φτάνει τον Εντλοβού στον πίνακα τον σκόρερ με 7 γκολ!
15′ 2-1 Ντίμπλα… σομπρέρο και σουτ από τον Ντίξο στο γκολ της χρονιάς!
19′ Σουτ από τον Τζιούρτζιουριτς, άουτ
30′ Σουτ από τον Μπάουμαν, άουτ
33′ Ο Παύλου μετά από ατομική ενέργεια πασάρει στον Σκοπελίτη που σουτάρει, άουτ
34′ Σουτ από τον Μπάουμαν, άουτ
36′ Εκτελεί το φάουλ ο Μπάουμαν, μαζεύει ο Στέινμπορς
42′ Σουτ από τον Φαν Ράνσμπεκ, άουτ
43′ Ντρίμπλα και σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Ντίξον, άουτ
52′ Διαγώνιο συρτό σουτ από τον Μάρτσεφ διώχνει σε κόρνερ ο Αμπάρης
54′ Σουτ από τον Άντιτς, σε κόρνερ ο Αμπάρης
56′ Σουτ από τον Παύλου, άουτ

58′ Κεφαλιά από τον Μπούντιμιρτ, μαζεύει εύκολα ο Στέινμπορς
62′ Κεφαλιά από τον Μακρίεφ μετά από σέντρα, άουτ
65′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Ντίξον μόνος του απέναντι από τον Στένμπορς να σημαδεύει με σουτ τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας!
72′ Σουτ από τον Παύλου, άουτ
73′ Εκτέλεση φάουλ από τον Φροξυλιά, πέφτει και διώχνει ο Στέινμπορς με τον Φαν Ράνσμπεκ να σουτάρει άουτ
78′ 3-1 Ο Πεδρίτο με δυνατό σουτ στην περιοχή κάνει το 3-1
85′ Σουτ από τον Ντίξον, άουτ

MVP:Ο Κούλλης Παύλου δεν σημείωσε γκολ όμως ήταν ιδαιίτερα δραστήριος σε ακόμα ένα παιχνίδι.
UP: Πεδρίτο και Μακρίεφ έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην Νέα Σαλαμίνα
DOWN:Η ΕΝΠ δεν κατάφερε σε κομβικά σημεία να σκοράρει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην επιμονή των ποδοσφαιριστών της Νέας Σαλαλμίνας

Νέα Σαλαμίνα: Στέινμπορς, Άντιτς, Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Μπεμπά, Κούσουλος, Σκοπελίτης, Παύλου(Χριστοφή 86′), Τσούρτουριτς(Κολίνα 82′), Μακρίεφ, Μάρτσεφ (Πεδρίτο67′).
ΕΝΠ: Αμπάρης, Δανιήλ(Σβόγιτς 57′), Βαλλιάνος, Σίλβα, Πιερέττης, Μπόζοβιτς, Μπάουμαν(Φροξυλιάς 65),Φαν Ράνσμπεκ, Ντίξον(Παπαδόπουλος 86′), Βούκσεβιτς, Μπούντιμιρ.
Κίτρινες: Κούσουλος, Μπεμπά / Δανιήλ, Μπόζοβιτς, Βαλλιάνος