ΑΕΚ Κουκλιών-Ομόνοια 0-4: Το τρένο δεν σταμάτησε ούτε στο Παφιακό…

Τα γκολ πέτυχαν οι Γκικίεβιτς (7′), Ασίς (13′), Αντράντε (38’) και Σκαραμοτσίνο στο 72’. Δείχνοντας χαμένη στην έδρα της η ΑΕΚ και χωρίς περιθώρια αντίδρασης, εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, υποκύπτοντας στα γκολ, την ανωτερότητα του αντιπάλου και την ταχύτητα των πρασίνων. Για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι οι «πράσινοι» διατήρησαν το μηδέν παθητικό…

Έβρεχε τέρματα

Με αρκετή διάθεση και όρεξη μπήκαν οι πράσινοι στον αγωνιστικό χώρου του Παφιακού, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 3-0 υπέρ τους. Η Ομόνοια που επιβεβαίωσε όλα τα προγνωστικά που την ήθελαν το φαβορί, κατάφερε να επιβληθεί από πολύ νωρίς στον αγώνα, υποδεικνύοντας την ανωτερότητα της απέναντι στον αντίπαλο.

Λούκας Γκικίεβιτς, Νούνο Ασίς και Ζοάο Πάολο Αντράντε σημείωσαν τα τρία πρώτα γκολ για το τριφύλλι, ξεσηκώνοντας τους παρευρισκόμενος στο Παφιακό. Το πρώτο γκολ για την Ομόνοια ήρθε στο 7′ όταν ο Σκέμπρι από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Γκικίεβιτς που βρισκόταν σε καλή θέση στην περιοχή, χωρίς να ενοχληθεί από τους αμυντικούς της ΑΕΚ, έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Καϊρίνο, ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο γκολ για τους παίκτες του Τόνι Σαβέβσκι, ήρθε στο 13’ όταν ο Εφραίμ έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά, ο Ασίς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε για να αποκρούσει ο Καϊρίνο, αλλά στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε πάνω στον Πορτογάλο κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 38’ έμελλε να έρθει και τρίτο και τελευταίο γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τον Αντράντε, που από το κέντρο διεκδίκησε και πήρε την μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκικίεβιτς και απέναντι από τον Καϊρίνο πλάσαρε έξοχα γράφοντας το 0-3.

Στο 15’ και στο 16’ ήταν οι μοναδικές ευκαιρίες αντίδρασης από την ΑΕΚ Κουκλιών, με τους Μπρούνο και Γκόμες αντίστοιχα.

Σε χαλαρούς ρυθμούς και με ελάχιστες φάσεις κύλησε το δεύτερο ημίχρονο στο Παφιακό, από πλευράς ΑΕΚ Κουκλιών και Ομόνοια. Οι πράσινοι έχοντας το υπέρ τους προβάδισμα από το πρώτο μέρος του αγώνα, έδειχναν πιο σίγουροι, έχοντας περισσότερη αυτοπεποίθηση στον αγώνα.

Ανήμποροι οι παίκτες του Δημήτρη Ιωάννου, δεν απείλησαν και ιδιαίτερα την εστία του Μορέιρα, αν εξαιρέσουμε 2-3 καλές φάσεις από τον Αράμπα στο 53’ και στο 71’ χάνοντας τις μονομαχίες με τον Χάρη Κυριάκου.

Πολύ καλή διαχείριση του προβαδίσματος που είχε από το πρώτο ημίχρονο, έκανε η Ομόνοια στην  επανάληψη, η οποία σκόραρε και τέταρτο γκολ. Στο 72′ της αναμέτρησης, ο Σκαραμοτσίνο από αριστερά αντάλαξε πάσες με τον Πλατινί και αφού είδε τον Καϊρίνο εκτός εστίας, πήγαινε για τη σέντρα αλλά η μπάλα από καθαρά και μόνο τύχη κατέλεηξε στα δίχτυα. Η σημερινή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για τους πράσινους, που διατήρησαν το μηδέν παθητικό για ακόμα ένα ματς.