GP Ουγγαρίας: “Πέταξε” ο Vettel

Καταστροφικός αγώνας για τις δύο Mercedes. Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα Grand Prix της σεζόν, ο Sebastian Vettel πανηγύρισε στην πίστα της Ουγγαρίας τη 2η νίκη του με τα χρώματα της Ferrari και συνολικά 41η στην καριέρα του. Ο Γερμανός πιλότος, ο οποίος αφιέρωσε τη νίκη του στον Jules Bianchi, πραγματοποίησε εκπληκτική εκκίνηση περνώντας τις δύο Mercedes.

Πολύ καλή ήταν και η εκκίνηση του Kimi Raikkonen, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα. Από την πλευρά του o Hamilton δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την pole position με αποτέλεσμα να πέσει στο ξεκίνημα στην 10η θέση. Η 10η θέση όμως δεν αρκούσε στον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή, ο οποίος πέρασε στην αντεπίθεση ανεβαίνοντας στον 29ο γύρο στην τέταρτη θέση, που ήταν και η καλύτερη για τον Βρετανό στον αγώνα.

Στο 46ο γύρο ο Hulkenberg έπεσε στα προστατευτικά λάστιχα, χωρίς ευτυχώς να τραυματιστεί, ενεργοποιώντας όμως την παρουσία του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα που είχε ως αποτέλεσμα οι δύο Ferrari να χάσουν τη διαφορά που είχαν “χτίσει” μέχρι εκείνο το σημείο. Και ενώ ο Hamilton συνέχιζε την αντεπίθεσή του, μια επαφή με τον Ricciardo ήταν η αιτία ο 30χρονος θα δεχθεί ποινή και να πέσει στην 12η θέση, τερματίζοντας τελικά στην 6η. Από την πλευρά του ο Nico Rosberg αντιμετώπισε πρόβλημα με το πίσω ελαστικό του και τερμάτισε όγδοος.

Αν και ξεκίνησε ιδανικά, ο αγώνας κατέληξε να είναι καταστροφικός για τον Kimi Raikkonen, o οποίος εγκατέλειψε στον 59ο γύρο εξαιτίας προβλήματος στο μονοθέσιό του. Η έκπληξη του αγώνα ήταν ο 17χρονος Max Verstappen, o οποίος είδε την καρό σημαία από την 4η θέση.

Αυτή ήταν και η καλύτερη επίδοση της καριέρας του στην Formula 1. Η νίκη του Vettel στην Ουγγαρία τον φέρνει στην 3η θέση της λίστας με τους οδηγούς με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία της Formula 1 παρέα με τον Ayrton Senna. Πρώτος είναι ο Michael Schumacher και δεύτερος ο Prost.