Ισόπαλος ο αγώνας Πάφου – Απόλλωνα

Mε τον Πέδρο στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε τον αγώνα στο Παφιακό ο Απόλλωνας που μετά τις απώλειες βαθμών στην προηγούμενη αγωνιστική μπήκε στο ματς ψάχνοντας το γρήγορο γκολ.

Οι γηπεδούχοι όμως έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς από στημένη φάση με τον Λοράν να εκτελεί και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ στο 5′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Βασιλείου έκανε την σέντρα, ο Μάγκλιτσα έστρωσε στον Παπουλή ο οποίος επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής στέλοντας την μπάλα άουτ.

Με τον Απόλλωνα να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας και τις δύο ομάδες να δημιουγούν ευκαιρίες χωρίς αντίκρισμα κύλησε το πρώτο ημίωρο στο παιχνίδι, με πρωταγωνιστές των ευκαιριών για κάθε ομάδα τους Νέμετς και Παπουλή.

Στο 31′ οι Γαλάζιοι της Λεμεσού πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μάρκοβιτς αξιοποίησε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ των φιλοξενούμενων δεν πτόησε την Πάφο που αντέδρασε άμεσα, με τον Νέμετς στο 34′ να ισοφαρίζει με πλασέ έπειτα από ασίστ του Φιλιώτη.

Μια απίστευση ευκαιρία με τον Νέμτς στο 44′ και μια φάση που ο Απόλλωνας διεκδίκησε πέναλτι διαμόρφωσαν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδεύουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε… λεπτό με τις δύο ομάδες να κυνηγούν μέχρι τέλους το γκολ της νίκης. Διαδοχικές φάσεις στις δύο εστίες χωρίς να βρίσκει μια ομάδα το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο επιθετικά και την Πάφο στη συνέχεια να ισορροπεί και να επιδιώκει να κάνει την ζημιά με πρωταγωνιστές τους Νέμετς, Ανγκούλο, Ζαχαρίου και… Βάλε.

Έναρξη αγώνα

5′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοράν η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

9′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Βασιλείου να κάνει την σέντρα από αριστερά και τον Μάγκλιτσα να στρώνει την μπάλα στον Παπουλή που σουτάρει άουτ.

13′ Κοντινό πλασέ από τον Σκέμπρι, κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο

17′ Ο Νέμετς υποδέχεται την μπάλα πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα και σουτάρει άουτ

19′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπρου, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Μολ

22′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Νέμετς στην περιοχή να κάνει την κεφαλιά και τον Βάλε να αποκρούει!

27′ Ο Παπουλής έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Σιρόκ να προλαβαίνει τον Μάρκοβιτς.

30′ Πλασέ από τον Παπουλή, άουτ!

31’ΓΚΟΛ 0-1! Μετά από λάθος στην άμυνα της Πάφου ο Μάρκοβιτς κλέβει την μπάλα από τον Ζίβουλις και πλασάρει για το 0-1.

34′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Φιλιώτης γύρισε την μπάλα στην περιοχή, μετά από πάσα του Ζίβουλιτς, με τον Νέμετς να πλασάρει για το 1-1.

47′ Εκτέλεση φάουλ από τον Πέδρο, άουτ

44′ Απίστευτη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Φιλιώτης δίνει στον Σιρόκ που γυρίζει την μπάλα στην περιοχή με τον Νέμετς να αστοχεί με εξουδετερωμένο τον Νέμετς!

45′ Πέναλτι ζητούν ποδοσφαιριστές και προπονητής του Απόλλωνα για πέσιμο στην περιοχή. Ο Σαρδινέρο αγγίζει την μπάλα και o Ζίβουλιτς τον μαρκάρει και τον ρίχνει στο έδαφος. Ο διαιτητής Λούκας Σωτηρίου δεν την έκρινε αντικανονική.

Τέλος ημιχρόνου. 1-1.

Έναρξη δεύτερου μέρους

49′ Σουτ από τον Χάμπο Κυριάκου, άουτ

50′ Σουτ από τον Περέιρα, μαζεύει ο Μολ

51′ Πλασέ από τον Απόλλωνα, άουτ

59′ Ο Φιλιώτης απέναντι από τον Βάλε με τον Πορτογάλο κήπερ να σώζει τον Απόλλωνα!

61′ Σουτ από τον Παπουλή, άουτ

62′ Καλό σουτ από τον Ανγκούλο, άουτ!

68′ Σουτ από τον Φιλιώτη, άουτ

69′ Σουτ από τον Μάρκοβιτς

74′ Aκυρώνεται γκολ της Πάφου με τον εκτεθειμένο Ζαχαρίου να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

81′ Σουτ από τον Χάμπο Κυριάκου, άουτ

82′ Σουτ από τον Ζαχαρίου, κόρνερ!

83′ Ο Αγκούλο μετά από γύρισμα του Νέμετς δεν βρήκε σωστά την μπάλα εντός περιοχής, άουτ

83′ Κεφαλιά του Ρομπέρζ σε ετοιμότητα ο Μολ μαζεύει.

88′ Σουτ από τον Σιρόκ, μαζεύει ο Βάλε

90’+2′ Σουτ από τον Ζαχαρίου, σώζει ο Βάλε!

90’+3′ Σέντρα από τον Περέιρα, κεφαλιά από τον Σαρδινέρο, μαζεύει ο Μολ!

Τέλος αγώνα. 1-1.

Πάφος: Μολ, Χολτ, Λοράν(Λουλίνια 80′), Σιρόκ, Παναγιώτου, Κουλς, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν(Ζαχαρίου 58′), Ανγκούλο(Τσούκουντ 89′), Νέμετς

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Μπρου(Περέιρα 46′), Σαρδινέρο, Σκέμπρι(Ουεντραόγκο 46′), Παπουλής(Ζελάγια 65′), Μαγκλίτσα

Κίτρινες: Κουλς 42′(3η)

Στον πάγκο: Κίσσας, Καραγιόλ, Σουμά, Βασιλειάδης, Ψύχας, Σπόλιαρτις

17:00 Πάφος – Απόλλων

Στάδιο: ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας